"Przecenialiśmy naszą rolę na Wschodzie. To misyjne podejście musiało skończyć się fiaskiem" [PUBLICYŚCI]

- Latami przecenialiśmy naszą rolę na Wschodzie i to misyjne podejście do naszej polityki wschodniej musiało zakończyć się fiaskiem - mówił w Poranku Radia TOK FM Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej", komentując sytuację na Ukrainie. - Stawiając tezę, że mamy na Wschodzie specjalną misję do wypełnienia, mówiliśmy, że Niemcy i Francja się nie znają. To nieprawda - podkreślał.
- Co z tą Polską, kiedy okazuje się, że byliśmy mądrzy i głupi zarazem? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel. - Mądrzy, bo część polityków zawsze tłumaczyła Zachodowi, że z Rosją nie jest tak, jak oni myślą. A zarazem głupi, bo okazuje się, że nie odgrywamy tu żadnej roli. Sprawdziło się to, o czym mówiliśmy, i zamiast mieć zwrot inwestycyjny, przyjeżdżających do Warszawy ministrów spraw zagranicznych pytających: co robić z tą Rosją? Tylko wy ją rozgryźliście!, wszystko i tak rozgrywa się w Berlinie - mówił prowadzący audycję.

"My jesteśmy na Bugu, czujemy Wschód i widzimy, co się tam dzieje"

- Stawiając tezę, że mamy na Wschodzie specjalną misję do wypełnienia, przy okazji stawialiśmy w tle cichą tezę, że Niemcy i Francja nie znają się, nie mają swoich wywiadów, ośrodków analitycznych, dyplomacji i nic o tym Wschodnie nie wiedzą. To całkowita nieprawda - wskazywał Zbigniew Parafianowicz, szef działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej".

Dziennikarz jako przykład wpływów Niemiec na Wschodzie podał działającą na Ukrainie Fundację Adenaura, której budżet ma być większy, zdaniem Parafianowicza, niż wszystkich obecnych w tamtym kraju polskich fundacji.

- Niemcy i Francuzi wiedzą bardzo dużo o Wschodzie i wątpliwe jest stawianie tezy, że my jesteśmy predestynowani do tego, żeby ich pouczać. Bo my jesteśmy na Bugu, czujemy Wschód i widzimy, co się tam dzieje - podkreślał dziennikarz.

"Partnerstwo Wschodnie było traktowane po macoszemu"

Dr Robert Sobiech, socjolog z UW, podkreślał jednak, że teza o szczególnych możliwościach Polski na Wschodzie jest częściowo uzasadniona. - Ukraińcy byli, są i będą otwarci na polskie doświadczenia. Kiedyś implementowaliśmy zachodnie rozwiązania, przefiltrowaliśmy przez naszą specyfikę i lepiej czy gorzej, a zdaniem Ukraińców bardzo dobrze, te rozwiązania teraz działają - mówił socjolog. I teraz Ukraińcy chcą z nich korzystać, choćby zapraszając polskich ekspertów doradzających przy wprowadzaniu tamtejszej reformy samorządowej.

Zdaniem Anny Gielewskiej z "Wprost" kluczowe jest zdefiniowanie polityki wobec największych graczy politycznych. - Unia Europejska i politycy zachodni mieli formalnie nakreśloną strategię w postaci Partnerstwa Wschodniego, które jest w dużej mierze polską zasługą. Tyle że Partnerstwo Wschodnie było traktowane nieco po macoszemu, i w wymiarze finansowym i organizacyjnym - zaznaczyła dziennikarka. - Wszyscy w Unii powinni posypać głowę popiołem i zrewidować swoje spojrzenie na te problemy - stwierdziła.

"Przecenialiśmy naszą rolę na Wschodzie"

- Polska chciałaby być na Wschodzie wielkim graczem. Ale w Kijowie czy Mińsku mimo rytualnych deklaracji, że Polska jest ważna, naszej roli aż tak bardzo się nie oczekuje - przekonywał Parafianowicz. - Ważniejszym partnerem do rozmów są choćby Niemcy, którzy mają pieniądze i wpływy, żeby załatwiać sprawy z Rosjanami. Latami przecenialiśmy naszą rolę na Wschodzie i to misyjne podejście do naszej polityki wschodniej musiało zakończyć się fiaskiem - skwitował.

Więcej o:
Komentarze (32)
"Przecenialiśmy naszą rolę na Wschodzie. To misyjne podejście musiało skończyć się fiaskiem" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • city-zen

  Oceniono 2 razy 0

  Na stabilności politycznej i odpowiedzialności w zbliżaniu EU i Rosji jesteśmy w stanie ugrać najwięcej. Awanturnictwo i robienie "łaski" anglosyjonistom przyniesie odwrotne rezultaty. Mieliśmy szansę zostać pulsującym sercem Europy, lecz działania naszego rządu degradują Nas teraz do roli woreczka żółciowego.

 • micdep

  Oceniono 4 razy 2

  "Ukrainian troops attacked self-defense units near Donetsk almost at the same time anti-government forces were handing over the black boxes from the MH17 crash to international experts. " to sie nazywa zawieszenie walk w miejscu katastrofy ...

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -3

  Może czas zaangażować się na Zachodzie?

  Jak możecie robić coś takiego brytyjskiemu premierowi?!
  www.youtube.com/watch?v=U_Jglj2mefA
  To tak jakby w USA wszcząć śledztwo w sprawie zamachu na WTC w dniu 911
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/956-teoria-alternatywna-czyli-jak-amerykanie-zabili-lecha-kaczynskiego.html
  komentarz #34

 • baby1

  Oceniono 10 razy 4

  A może lepiej zająć się własnym podwórkiem? A jak już chcemy zrobić coś pożytecznego, to zacząć od pomocy dyplomatycznej naszym rodakom na Litwie bo są tam traktowani jak obywatele drugiej kategorii. To nie powinno przerosnąć Radzia.

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy -6

  Nie ma żadnego fiaska ze strony Polski.
  Jest dokładnie na odwrót: Radosław Sikorski wypuścił dyplomację francuską i niemiecką w charakterze tzw. harcowników, do rozpoznania bojowego.
  Dyplomacja polska wkroczy później, po skompromitowaniu się dyplomacji francuskiej i niemieckiej.
  Czy francuscy i niemieccy dyplomaci załatwili zwrot Krymu?

 • 1ewkas

  Oceniono 12 razy 4

  Balon zwany Radkiem pękł.

 • cieszymir1

  Oceniono 14 razy 4

  Polska będzie ważnym graczem gdy będzie miała nowoczesną i dobrze wyszkoloną armię.

 • blue911

  Oceniono 9 razy 5

  Tak to jest ,jak Kosciol I kibole chca brac sie do polityki!

 • blue911

  Oceniono 11 razy 3

  Tak,jak twierdzilem od pczatku patrzac na Walese - cala ta nasza "Solidarna" Polska to jedno wielkie,przekupione g.......na posylki obcych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX