Świat odwróci się od Moskwy? Żakowski: Nie liczmy na to. Rosjanie będą ściemniali, nie będzie sprawiedliwości

"Dla świata zachodniego wojna domowa wokół Doniecka przestanie być abstrakcją" - pisze w "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota, komentując katastrofę malezyjskiego samolotu nad Ukrainą. "Jeśli okaże się, że to rosyjscy separatyści zestrzelili samolot, świat odwróci się od Moskwy" - czytamy w "Rz". - Wiemy, że się nie odwróci - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.
Wczoraj na granicy rosyjsko-ukraińskiej rozbił się samolot malezyjskich linii lotniczych z niemal 300 osobami na pokładzie. Amerykański wywiad utrzymuje, że maszyna została zestrzelona.

"Wojna domowa wokół Doniecka przestanie być abstrakcją"

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", przekonuje, że zestrzelenie samolotu zmieni oblicze konfliktu ukraińskiego. "Niezależnie od tego, kto ponosi odpowiedzialność za tragedię, dla świata zachodniego wojna domowa wokół Doniecka przestanie być abstrakcją" - zaznacza.

Chrabota podkreśla, że tym razem na Ukrainie zginęli nie "jacyś anonimowi" ludzie, ale obywatele Unii Europejskiej. "Ich bliscy tak łatwo nie odpuszczą sprawy odpowiedzialności za zamach" - wskazuje. "Katastrofa pokazuje, że to prawdziwa wojna, w której giną ludzie i której dynamika niesie realne niebezpieczeństwo dla całego świata".

Zdaniem naczelnego "Rzeczpospolitej" sytuacja dojrzała do "stanowczych kroków" ze strony światowych przywódców, którzy powinni wymusić zawieszenie broni w regionie i transparentne śledztwo.

"Gorzką puentą tego zdarzenia jest ostateczne potwierdzenie polskiej perspektywy postrzegania spraw na Ukrainie. Może ktoś w Europie zrozumie, że Warszawą nie kieruje antyrosyjska obsesja, ale po prostu realizm".

Żakowski: Nie liczmy na przełom. Świat się od Moskwy nie odwróci

- Mamy zupełnie oczywiste wnioski, jak ten o którym pisze "Rzeczpospolita", że świat odwróci się od Moskwy, jeśli się okaże, że to rosyjscy separatyści - mówił dziś w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Ale wiemy, że się nie odwróci - stwierdził po chwili.

- To kolejny element dramatu kraju sąsiadującego z Rosją. Na żadną sprawiedliwość i realną solidarność, jak uczy doświadczenie, liczyć nie można. Rosjanie będą ściemniali, wmawiali, że to Ukraińcy zestrzelili samolot, a może że Boeing sam się zestrzelił. I nic z tego nie wyniknie - przekonywał publicysta.

Zdaniem Żakowskiego światowi przywódcy będą starali się za wszelką cenę zażegnać konflikt z Rosją. - Bo nic nie tak nie utrudnia prowadzenia polityki, jak konflikt poruszający opinię publiczną. Jak tylko opinia publiczna zapomni, a zapomni bardzo szybko, będzie biznes jak zawsze. Nie ma co liczyć na przełom - skwitował.

"Wojna rykoszetem może uderzyć w każdego"

W duchu podobnym do "Rzeczpospolitej" pisze w "Polityce" Marek Ostrowski. "Jeśli ktokolwiek w Europie i na świecie miał do tej pory złudzenia, że konflikt rosyjsko-ukraiński rozgrywa się na Dzikich Polach i że można odgrodzić się od dalekich hałasów - ma namacalny dowód, że wojna rykoszetem może uderzyć w każdego" - zaznacza.

Więcej o:
Komentarze (30)
Świat odwróci się od Moskwy? Żakowski: Nie liczmy na to. Rosjanie będą ściemniali, nie będzie sprawiedliwości
Zaloguj się
 • zygosz

  Oceniono 1 raz -1

  Ty upierdliwy dzienikarzu ,poczekaj jeszcze..
  Przyjda i noca kolbami w drzwi ci zalomoca.
  A ty?

 • prosatis

  Oceniono 1 raz 1

  Żakowski ma rację. Rosjanie będą ściemniali. Wyjątkowo. Nie tak, jak w sprawie Smoleńska, gdzie wszystko było, wg Żakowskiego, uczciwie robione, transparentne itd. Oh te lemingi....

 • plorg

  Oceniono 14 razy -10

  "Rosjanie będą ściemniali, nie będzie sprawiedliwości"

  Żakowski co ty bredzisz? Katastrofę w Smoleńsku wyjaśnili bezbłędnie.
  Dlaczego teraz mieliby ściemniać? Z Macierewiczem na łby żeś się pozamieniał?

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy -7

  Wczoraj na granicy rosyjsko-ukraińskiej rozbił się samolot malezyjskich linii lotniczych z niemal 300 osobami na pokładzie. Amerykański wywiad utrzymuje, że maszyna została zestrzelona.
  =======================================================================
  Czy to ten sam wywiad, który "wykrył" w Iraku broń masowego rażenia?

 • tadlucas

  Oceniono 21 razy -9

  Oczywiście Żakowski wie najlepiej, kto zestrzelił samolot. Chciałbym widzieć go szczekającego pod stołem, jak się okaże, ze zrobili to banderowcy.

 • endrju1521

  Oceniono 20 razy -12

  W historii konfliktów lokalnych na świecie po II. wojnie światowej,

  nie było takiego, w którym nie mieszaliby Amerykanie...

  Podejrzewam, że wobec niemocy militarnej ingerencji

  w konflikt rosyjsko-ukraiński, spowodowali terrorystyczny

  zamach na pokładzie samolotu lecącego w rejonie konfliktu.

  To dziwne, że snując przypuszczenia co do przyczyn,

  jak pijany płotu trzymają się "jedynej" wersji - zestrzelenie(!).

  A bomba na pokładzie, jak nad Lockerby ? ? ? ?

 • yarrrr

  Oceniono 22 razy -12

  Przewodniczący klubu partii, której jedynym celem istnienia jest zapewnienie kolesiom i rodzinom przywilejów i kasy państwowej - Grupiński - już z góry wie, że to Rosja!
  Podobnie ta nędzna dziennikarzyna Żakowski.

  Spytam: jaki niby interes miałaby Rosja w zestrzeliwaniu tego samolotu? Wzbudzenie jeszcze większej do siebie nienawiści (którą i tak już dziennikarzyny pokroju Żakowskiego wzbudzają od lat)? Sankcji? Myślcie, do ch.ry!
  Tak naprawdę NIE WIADOMO kto zestrzelił samolot. Ja osobiście podejrzewam, że to amerykańskie służby specjalne albo ich najemnicy w Ukrainie. Oni jedyni mają swój interes: właśnie propaganda antyrosyjska, osłabienie Rosji.

 • halx77

  Oceniono 20 razy -10

  Właśnie widziałem wypowiedzi -stalinistki Clinton -która mówi :jeśli są jakieś dowody które prowadzą w stronę Rosyjską ,to je znajdziemy.No ja myślę że znajdziecie ,jesteście specjalistami od tłumaczeń, które są podejrzane ,a zawsze mają na względzie wasz interes

 • stachkaz47

  Oceniono 32 razy -12

  Banderowskie spece myśleli że PUTINOWI posłali pigułę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX