Ks. Kloch: Chazan, jak żołnierz, który odmawia rozkazu strzelania do górników

- Nawet jeżeli ktoś jest urzędnikiem państwowym, to ma swoje sumienie - powiedział na antenie TVN24 ks. Józef Kloch rzecznik episkopatu. Sytuację prof. Chazana porównał do sytuacji żołnierza, który odmawia wykonania rozkazu strzelania do górników. - Przeraża mnie takie porównanie - odpowiedział mu Jarosław Kuźniar.
- To porównanie prawne - powiedział ks. Kloch i domagał się od Jarosława Kuźniara odpowiedzi, czy żołnierz w takiej sytuacji ma obowiązek postępować zgodnie z prawem (czyli rozkazem). To analogia duchownego do sytuacji Bogdana Chazana, który odmówił dokonania aborcji i nie poinformował pacjentki, gdzie mogłaby usunąć ciążę (mimo że zobowiązywało go to tego prawo). - Wytężam umysł, ale nie ogarnia on takiego porównania. Przeraża mnie ono - odparł dziennikarz.

- Prawo jest niespójne, trzeba je poprawić. Jeżeli państwo dopuściło możliwość przerywania ciąży, to niech państwo weźmie na siebie obowiązek informowania o tym, gdzie można tego dokonać - stwierdził ks. Kloch. - A nie nakłada obowiązek na lekarza, żeby prowadził śledztwo, kto z jego kolegów może dokonać aborcji - dodał.

"Ojej, tak to pana przeraziło?"

Zdaniem rzecznika episkopatu prof. Chazan nie musiał wskazywać pacjentce lekarza, który dokona aborcji. - Nie był do tego zobowiązany. Trzeba, by trybunał wypowiedział się, jak należy to rozumieć. To samo mówi kard. Nycz - podkreślił. - No właśnie widziałem, że mówi tak samo. Przeraża mnie to - odpowiedział na to Kuźniar. - Ojej, tak to pana przeraziło? Poprawianie prawa jest dla pana przerażające? A dla mnie nie - ironizował ks. Kloch.

Kościół rozmija się z rzeczywistym bólem ludzi, za to dowartościowuje celebrytów, jak Chazan [BLOG]

- Prawo zakazuje aborcji. Tylko mówi, że w trzech przypadkach jest możliwa. Nie ma czegoś takiego jak prawo do aborcji. Mamy dwa sprzeczne prawa. Jedno to klauzula sumienia. Nikt nie zmusi mnie do czegoś, na co nie pozwala moje sumienie. Nawet jeżeli ktoś jest urzędnikiem państwowym, to ma swoje sumienie - ciągnął duchowny.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (723)
Ks. Kloch: Chazan, jak żołnierz, który odmawia rozkazu strzelania do górników
Zaloguj się
 • 123t-olek

  0

  Co wyrabia KK w Polsce,jest nie do ogarniecia, jednak bedziecie mieli puste koscioly, do tego usilnie daza ksieza.

 • jp.1950

  0

  Jestem anty komunistom ale jak widze ten polski kler to mowie komuno wruc ! wruc i zajmij sie sprawami koscielnemi !!!

 • 64stasiek

  0

  nie jak żołnierz, tylko jak palant, który, by podlizać się klechom, unieszczęśliwił pacjentkę. Bóg mu tego chyba nie zapomni. Klechom też.

 • bunny_1918

  0

  Jeśli Ch**** jest według tej analogii żołnierzem odmawiającym do strzelania, czy to znaczy, że zdaniem tego faceta w sukience nieszczęsna matka bezmózga z wodogłowiem, która nie chce niepotrzebnie skazywać na cierpienie siebie i swoje dziecko, jest wielką, straszną komunistką wydającą rozkaz?

  Ch**** to po prostu Ch****, nie wykonał aborcji w momencie, w którym zdaniem naukowców płód jeszcze nie czuje bólu, tylko pozwolił dziecku umierać powoli po urodzeniu, kiedy już system nerwowy jest lepiej rozwinięty.

 • jamagducha

  Oceniono 1 raz 1

  Chazan - żołnierz, który rozstrzelał kobietę.

 • ucago

  0

  Po prostu rozstrzelać!
  Żołnierz ma prawo odmówić wykonania rozkazu, a lekarz jeżeli nie chce ingerować w wyroki Boże MUSI przestać leczyć.
  Po prostu Każda ingerencja w zdrowie ludzkie jest DYSKUSJĄ z Panem Bogiem!!!!!!

 • o.beyzyma

  0

  A tych duchownych bez sumienia łatwo usprawiedliwią i jeszcze okażą współczuciewww.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1712,dobijamy-naszych-rannych.html

 • a.k.traper

  0

  Towarzysz Kloch jest pewny, że to żołnierze strzelali, bo ja pamiętam troszkę inaczej, żołnierze otaczali zakłądy przemysłowe a "siniaki" włazili do środka, mieli jakieś dziwne oczy, jakby kadzidło było "nie teges":)))
  Faktycznie wojsko strzelało do nas z pewnej odległości i ze "ślepaków" co też wielu z nas przeżyło bardzo, znamy nazwisko dowódcy, moglibyśmy znać nazwiska żołnierzy i co dalej?
  Załóżmy, że my protestowaliśmy w słusznej sprawie, oni mieli swoje zadania do wykonania a grupki osób z jednej i z drugiej strony niecne zamiary, więc kto miał rację i kto rozkazu nie wykonał, żołnierz, który miał za zadanie zabezpieczyć np. prąd, ciepło i wodę dla miasta czy "opozycjonista" co chciał spowodować awarię?
  Towarzyszu watykańczyku, nie bierzcie sie za myślenie i uszcześliwianie społeczeństwa, bo ten okres już minał gdy władze w polskim Kościele przejął beton a księża wykonujący dobrą robotę usuneli się na bok bo cyniczni idioci wskoczyli na ołtarze.
  Mnie jako Polakowi i katolikowi nie po drodze z wami i nic mnie wasze egzorcyzmy nie obchodzą a w przypadku wejścia do mojego domu będzie bolało i to nie mnie:))) Tego "paździocha" możecie sobie wziąć do siebie na służbę:)))

 • kobiszonisko

  0

  kolejny dowód na to, że Polska musi zostać wyzwolona spod watykańskiej okupacji.
  Dość narzucania rojeń chorych katabasów społeczeństwu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX