Episkopat po stronie Chazana. Hierarchowie wytykają politykom składanie hołdu JPII. "Trzeba przypomnieć jego zasady"

Polski Episkopat jednoznacznie staje po stronie prof. Bogdana Chazana. W wydanym dzisiaj oświadczeniu hierarchowie podkreślają, że Jan Paweł II sprzeciwiał się aborcji, a jako że "Kościół w Polsce jest "szczególnie zobowiązany do wiernego przestrzegania dziedzictwa św. JPII" - sprzeciwiają się ukaraniu dyrektora Szpitala św. Rodziny.
Episkopat oświadczenie wydał dzisiaj. Zaczyna je od przypomnienia, co Jan Paweł II pisał nt. aborcji w encyklice "Evangelium vitae". Po co? Tu hierarchowie się nie kryją - żeby wytknąć to wierzącym politykom. "W obliczu tej głośnej dyskusji warto przywołać kilka podstawowych zasad zawartych w nauczaniu św. Jana Pawła II. Należy to uczynić tym bardziej, że wielu przedstawicieli życia publicznego, zwłaszcza politycznego, wyrażało swój hołd dla Papieża" - czytamy.

Kościół o sumieniu

W oświadczeniu znajdujemy też rozważania księży nt. sumienia. "Św. Jan Paweł II jednoznacznie oceniał zło aborcji, ale nigdy nie potępiał kobiety - matki, przywoływał natomiast kręgi współodpowiedzialnych za tę zbrodnię. W tym kontekście pisał o współdziałaniu w złu" - podkreślają hierarchowie.

Dla księży tu nie ma pola na dyskusje. Piszą: "Wskazania doktrynalne św. Jana Pawła II jednoznacznie określają główne tematy podejmowanych dyskusji - absolutne zło aborcji, powinność sprzeciwu sumienia wobec niegodziwego prawa cywilnego, zakaz dyskryminacji ze względu na sprzeciw sumienia, jak również problem współdziałania w złu".

Episkopat podkreśla, że to jest też urzędowe nauczanie Kościoła.

"Musimy przestrzegać dziedzictwa JPII"

Zdaniem hierarchów Kościół w Polsce jest "szczególnie zobowiązany do wiernego przestrzegania dziedzictwa św. Jana Pawła II. Nie można pogodzić tego nauczania z działaniami 'kultury śmierci' dokonywanymi wprost lub przez czynne współdziałanie, ale także przez popieranie intencji sprawców zła, czy też dyskryminowanie osób broniących Ewangelii życia".

Prof. Chazan, dyrektor szpitala Świętej Rodziny, straci pracę po kontroli przeprowadzonej w jego placówce. Kontrolerzy stwierdzili m.in. nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej. W placówce Chazana nie poinformowano też pacjentki o granicznym terminie wykonania zabiegu aborcji, przez co nie miała możliwości poddania się zabiegowi.

Więcej o:
Komentarze (60)
Episkopat po stronie Chazana. Hierarchowie wytykają politykom składanie hołdu JPII. "Trzeba przypomnieć jego zasady"
Zaloguj się
 • Gabi Fontana

  0

  Zadziwiające jak Episkopat tak ochoczo zajął się sumieniem Chazana zamiast zająć się sumieniem abp. Wesołowskiego. Chciałoby się powiedzieć pilnuj szewcze kopyta, ale wiadomo że marni szewcy z purpuratów i stąd ta "oczywista oczywistość" jak mawiał klasyk.

 • 1pirat2

  0

  Episkopat broni prof. Chazana, to u nich normalka, arcybiskupa Wesołowskiego i ks.Gila też.

 • nemezja001

  Oceniono 2 razy 2

  A co nas obchodzi stanowisko Episkopatu???? Państwo jest świeckie i jest rozdział kościoła od państwa. Niech w kościele z ambony mówi co myśli.

 • eryn_7

  Oceniono 1 raz 1

  Poglądy papieża ukształtowały się pod wpływem odkryć z lat 50-tych 20-tego wieku dotyczących kodu DNA. Myslano wtedy, że moment powstania nowej, unikalnej seklwencji DNA jest momentem powstania jednostki ludzkiej. Dziś jest dość dowodów naukowych, by mieć pewność, że moment zapłodnienia nie jest momentem powstania odrębnego człowieka. Kościół polski, upierając się przy tej przestarzałej już interpretacji chce społeczeństwu polskiemu narzucać trwanie w zacofaniu i odrzucanie postępu naukowego.
  Wydaje się, że istotą postawy Kościoła jest pogląd, że władzę nad powstaniem jednostki ludzkiej ma wyłącznie Bóg. Dlatego odrzucają w równym stopniu antykoncepcję, jak i aborcję, ( a także masturbację - marnowanie nasienia) uważając te działania za sprzeciw woli bożej. Gdyby dano im pełną możliwość wpływania na legislację, to każdy z tych czynów mógłby być określany i karany jako "zbrodnia". Ponieważ ludzi, w większości chcących wpływać na przebieg swojego życia, trudno przekonać do takiej interpretacji, Kościół skupia się na rozszerzaniu praw osób ludzkich na płody, zarodki, a nawet pojedyncze zapłodnione komórki, wmawiając nam, że mamy tu do czynienia z prawdziwymi osobami ludzkimi, a nie formami żywych komórek i tkanek ludzkich, które mają jedynie potencję rozwinięcia się w ludzkie osoby. Z przykrością muszę stwierdzić, że zarówno przedstawiciele hierarchii kościelnej, jak i świeckie osoby zaangażowane w propagandę antyaborcyjną, zajmują się w rozpowszechnianiem nieprawdziwych i zdeformowanych informacji mających na celu straszenie szkodliwością aborcji i przydawaniem płodom i zarodkom atrybutów ludzkich, których one nie mają, z naukowego punktu widzenia. I nie chodzi tu wyłącznie o zakładanie istnienia pewnych zjawisk i podawanie tego jako sprawdzonego faktu, w miejscu, gdzie nauka nie ma jeszcze pewnych wiadomości. Powszechnie funkcjonują w Polsce opinie, rozpowszechnione przez Kościół, sprzeczne z ustaleniami wiarygodnych badaniań i statystyki.
  Można rozumieć, że Kościołowi będzie trudno wycofać się ze swojej postawy polegającej na domaganiu się rozwiązań prawnych zakazujących absolutnie aborcji i wmawianiu nam, że aborcja jest zbrodnią. Na świecie można by się doliczyć już setek tysięcy, jeśli nie milionów ofiar - kobiet, które zmarły w wyniku tych szkodliwych rozwiązań prawnych, gdy lekarze, którzy powinni im pomóc, stosując dostępną wiedzę medyczną, zaniechali działania, obawiając się konsekwencji prawnych. Przyznając się do błędu, wycofując się z absurdalnej tezy, że np. jednokomórkowy zarodek jest człowiekiem, Kościół musiałby wziąć na siebie ciężar winy za spowodowanie śmierci kobiet, którym odmówiono pomocy. Musiałby się też przyznać, że wprowadzał wiernych w błąd, w istocie głosząc doktrynę odmawiającą im prawa do kontrolowania swojej płodności, podczas, gdy wmawiał im, że chodzi o ochronę ludzkiego życia.

 • krzysztofgie

  Oceniono 2 razy 0

  "Musimy przestrzegać dziedzictwa JPII"
  Czy w zakresie ukrywania pedofilii też???

 • uszatek_2

  Oceniono 7 razy 3

  ...przykro , ale słowa Jana Pawła II z encykliki "Evangelium Vitae" (przy całym szacunku dla jego osoby) NIE SĄ PRAWEM OBOWIĄZUJĄCYM w Polsce , a sankcja wynikająca z przepisów PRAWA USTANOWIONEGO i OBOWIĄZUJĄCEGO w naszym państwie jest KONKRETNA i JEDYNA...!!! W tym wiec względzie argumentacja Prezydium Episkopatu jest całkowicie NIEUPRAWNIONA i podważa jedynie literę prawa oraz porządek prawny (w tym konstytucyjny) ustanowiony w Polsce przez organy ustawodawcze , CO JEST moralnie i prawnie NIEDOPUSZCZALNE...!!! Szanowni hierarchowie wnikliwie przeanalizujcie swoją tendencyjną ocenę zaistniałej sytuacji, a przede wszystkim SZANUJCIE PRAWO i to nie tylko kanoniczne.... życzę owocnego M Y Ś L E N I A........

 • iremus

  Oceniono 4 razy 0

  Błogosławiony Hasan I - nowy święty polskich katabasów.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 1

  Czymże jest postać JPII wobec Franciszka?

 • nedlog123

  Oceniono 7 razy 3

  Panie biskupie, proszę od razu domagać się aby każdy ksiądz miał immunitet i mógł bezkarnie prowadzić po pijaku oraz napastować nieletnich. Wprawę już w tym przecież mają, to i po co czas na przepychanki z policją potem tracić? Do tego wnieście o delegalizację parlamentu, bo i tak w tej polskiej żałosnej demokracji znaczy pan, panie biskupie, więcej niż premier, prezydent a nawet sam Zbawiciel Jarosław!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX