Passent: Kandydatura polskiego premiera dobra dla Europy. Tusku, musisz!

Donald Tusk miał otrzymać propozycję przewodniczenia Radzie Europejskiej. "Dla Polski byłaby to historyczna szansa, której nie można odrzucić. Drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć" - pisze na blogu "Polityki" Daniel Passent. "Inaczej mówiąc: Tusku - musisz!" - kwituje.
Donald Tusk dostał propozycję przewodniczenia Radzie Europejskiej. Wczoraj w programie Daniela Passenta w Radiu TOK FM ujawnił to Bogusław Chrabota, naczelny "Rzeczpospolitej". Dziś o sprawie pisze jego dziennik.

"Dla Polski byłaby to historyczna szansa"

"Kandydatura Tuska jest dobra dla Europy, ponieważ jest on zwolennikiem dalszej integracji, ale nie federalistą, raczej umiarkowany, jak to Tusk" - komentuje na swoim blogu w serwisie "Polityki" Passent.

Publicysta zauważa, że z polskim premierem na jednym z najwyższych stanowisk Unia otworzyłaby się na Wschód, co nie mogłoby spodobać się Rosji. "Mógłby też spowalniać realizację idei Europy dwóch prędkości" - podsuwa Passent.

"Dla Polski byłaby to historyczna szansa, której nie można odrzucić. Drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć" - zauważa. Jednocześnie tonuje nastroje i wskazuje, że nie należy przeceniać roli przewodniczącego Rady Europejskiej. Porównuje go raczej do prezydenta niż premiera, a więc funkcji bardziej prestiżowej niż wpływowej. Ale wciąż eksponowanej. To "stanowisko nie do pogardzenia" - przyznaje publicysta.

"Tusku, musisz!"

Nieoczekiwana propozycja (jeśli, jak zastrzega publicysta, nie okaże się kaczką dziennikarską) oznacza jednak spore zamieszanie w kraju. "Polska opozycja, która wiesza psy na Tusku i widzi go przed Trybunałem Stanu, mimo wszystko kandydaturę by poparła, acz z zaciśniętymi zębami" - przekonuje Passent.

A co z rządem? "Wicepremier Bieńkowska? Jan Krzysztof Bielecki? Co z Platformą? Tutaj Tusk zadbał, żeby nie mieć delfina, ale jest kilku kandydatów - od Sikorskiego po Schetynę. Tusk ma dużą głowę - moi goście mówią , że to najwybitniejszy polityk III RP - niech się martwi" - zaznacza publicysta.

"Inaczej mówiąc: Tusku - musisz!" - kwituje Passent.

Cały wpis na stronach "Polityki" >>>

Więcej o:
Komentarze (43)
Passent: Kandydatura polskiego premiera dobra dla Europy. Tusku, musisz!
Zaloguj się
 • Piotr Kozar

  Oceniono 1 raz 1

  A czy złożył hołd JPII? Bo jeżeli tak to Europa będzie miała zakaz za zakazem, tak jak to ten "wybitny polityk" zrobił w Polsce. Nowa chrystianizacja Europy w wykonaniu "wybitnych polityków" z Polski.

 • mietty1941

  Oceniono 2 razy 0

  Żałosne komentarze. Całe gęby frazesów o patriotyzmie, ale gdy ktos z naszych uzyskuje wysokie zaufanie to natychmiast trzeba mu dołożyć. Wg mnie premier Tusk jest świetnym kandydatem na stanowisko europejskie.

 • plautilla

  Oceniono 5 razy -1

  ch.d.kk. Tusk płaci "fałszywym" lub niepewnym sprzymierzeńcom w Europie finansową kolonizacją całego kraju. Okupuje się im, przykładowo: kupując za kilkadziesiąt mld pendolino, niszczy koleje buduje autostrady dla zaopatrzenia realów i lidlów na wschodzie przez przemysł niemiecki; my nie mamy forsy na benzynę by po nich jeździć . Kupuje za 100mld demobil niemiecki, by teraz Merkel zdawkowo i bez strat dla Niemców trochę go poklepała; wysyał na pomoc Francji polskich żołnierzy do Środ. Afryki za nasze miliardy, by umożliwić jej płynne wydobycie uranu i diamentów w byłej koloni. Zaprowadzał "demokrację"amerykańsko-izraelską na Bliskim Wsch., więc jest kalifat i groźba judeopolonii, gdyż kneset już tutaj obraduje. To nieliczne przykłady niszczenia Polski i powiększania naszej biedy, aby łatwiej można było nas zjeść. Armia polska to 100 generałów na 1 żołnierza i kupa starych biurw + demobil z całego świata.
  Nie mam już złudzeń, że Tusk służył polskiej racji stanu . Zadłużył i dał nas kolonizatorom bankstersko-handlowym. Przez agendy żydowskie tutaj spacyfikował kraj moralnie, edukacyjnie, finansowo, by uczynić Polaków wyrobnikami i niewolnikami dla wielkiego kapitału. 9.06.2014r przyznał emerytury 50 tys. Obywateli Izraela z ZUS-u. Bunt mas polskich jest też nie możliwy, gdyż od 17.05.14r. obce siły specjalne mogą pacyfikować swoją bronią i w obcych mundurach i aresztować nas na naszej ziemi.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 5 razy -3

  Leniwy i glupkowaty Tusk nie sprawdzil sie w Polsce, ale znajac jego antypolonizm, sprawdzilby sie w "Europie".

 • ahsowa

  Oceniono 5 razy -3

  Jak to jest w europie Tuska cenią a w Polsce go zniesławiają wolą oszołoma Kaczyńskiego

 • braunal

  Oceniono 5 razy -3

  Dla dobra Niemiec, Tusk pewnie się poświęci.

 • sharn1

  Oceniono 11 razy -1

  "Tusk ma dużą głowę - moi goście mówią , że to najwybitniejszy polityk III RP :

  - nie wiem co wy tam ćpacie towarzyszu Passent ale na bank jest zakazane.

 • bron1a

  Oceniono 11 razy 1

  Pasent, kolejny żałosny "autorytet" się wypowiedział. Toosk nadaje się bardzo ....... ale tylko pod Trybunał Stanu za rujnowanie kraju !

 • 31.februarius

  Oceniono 3 razy 1

  Łapy precz od Europy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX