Powiat wpisał w statut szpitala "bezwzględną zasadę ochrony życia". Starosta: Postanowiliśmy wesprzeć prof. Chazana

- Nie wprowadziliśmy żadnej klauzuli sumienia, tylko zapis do statutu szpitala. To zgodne z prawem. Obserwując nagonkę na prof. Chazana, postanowiliśmy wesprzeć go specjalną uchwałą - mówił na antenie Polsat News Piotr Uściński, starosta powiatu wołomińskiego. - To niezgodne z prawem - tłumaczyła mu Barbara Nowacka z Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.
26 czerwca rada powiatu wołomińskiego przyjęła uchwałę zmieniającą statut Szpitala Powiatowego w Wołominie. W statucie napisano, że "Szpital Powiatowy w swojej działalności kieruje się bezwzględnie zasadą ochrony życia ludzkiego". Ma to oznaczać m.in., że w szpitalu nie będą przeprowadzane aborcje. Decyzja powiatu wzbudziła spore kontrowersje. Szpitalowi zarzuca się, że wprowadził do statutu klauzulę sumienia. Czytaj więcej >>

Na antenie Polsat News starosta wołomiński przekonywał, że wcale tak nie jest. -Wprowadziliśmy zapis, że szpital bezwzględnie kieruje się zasadą ochrony życia ludzkiego. To zgodne z prawem - powiedział, dodając, że podobny zapis znajduje się w konstytucji.

Na pytanie, dlaczego szpital akurat teraz zdecydował się na taki ruch, Uściński przyznał, że ma to związek ze sprawą prof. Chazana. - Obserwując tę nagonkę na profesora, postanowiliśmy wesprzeć go specjalną uchwałą. Wyraziliśmy w niej uznanie dla niego i osób, które podobnie jak on chronią życie ludzkie - powiedział. Postanowiliśmy również zmienić statut szpitala - dodał.

Starosta twierdzi, że w szpitalu w Wołominie przede wszystkim "liczy się życie człowieka". - Chcemy je chronić również na oddziale ginekologicznym - zadeklarował."Moja mama ma przyjaciółkę poczętą z gwałtu", "Ja pana pytam o szpital"

Na jego słowa ostro reagowała Barbara Nowacka. Przypomniała Uścińskiemu, że w Polsce obowiązuje prawo, które w pewnych przypadkach zezwala na dokonanie aborcji. - Nie ma prawa do aborcji. Jest o to spór prawny. Wielu prawników twierdzi, że nie ma prawa do aborcji - odpowiadał starosta. - Czy kobiecie, która ma prawo do usunięcia ciąży, bo ciąża będzie np. wynikiem gwałtu, wasz szpital odmówi? - drążyła Nowacka. Uściński nie odpowiedział wprost na to pytanie.

- Droga pani. Moja mama ma przyjaciółkę, która została poczęta w wyniku gwałtu. Jest bardzo szczęśliwa z tego, że żyje - powiedział. - Ja pana nie pytam o koleżanką pana mamy, a o szpital - odparła Nowacka. - Dyrektor naszego szpitala zapowiedział, że postara się przekonać każdą kobietę, żeby pokochała swoje dziecko. Bez względu na to, jak zostało poczęte, czy jest chore, czy jest zniekształcone - stwierdził starosta. - Wchodzi pan w sumienie kobiety, która ma prawo do aborcji - protestowała Nowacka.

Zdaniem starosty, przykład podany przez jego rozmówczynię jest "czysto hipotetyczny". Dlaczego? Ponieważ "przypadków aborcji po ciąży, która jest wynikiem gwałtu, w Polsce jest bardzo mało". - Jestem przekonany, że nasz szpital będzie w stanie nakłonić matkę, żeby to dziecko pokochała i je urodziła - powiedział. A co, jeśli dyrektorowi się nie uda? - Można oddać dziecko do rodziny zastępczej - zasugerował Uściński.

Nowacka odparła, że w Polsce jest mało aborcji, bo kobiety muszą "uciekać za granicę". - A mamy prawo do opieki wszędzie, w każdym szpitalu - podkreśliła. - Trzeba walczyć z turystyką aborcyjną, a nie zajmować się prof. Chazanem - ripostował starosta.

"Polska nie jest państwem wyznaniowym!"

- Pana cel to spowodowanie, że teraz wszyscy będą mówić, jaki to starosta z Wołomina jest wierzący. Udało się panu - powiedziała Nowacka. - Ale Polska nie jest państwem wyznaniowym. Pańska gmina i pan próbujecie narzucać coś cudzemu sumieniu. A nie macie do tego prawa - dodała.

- Pani źle interpretuje. My kierujemy się raczej zasadą humanizmu niż religią. To humanizm stawia życie człowieka jako najwyższą wartość - protestował starosta Wołomina.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (203)
Powiat wpisał w statut szpitala "bezwzględną zasadę ochrony życia". Starosta: Postanowiliśmy wesprzeć prof. Chazana
Zaloguj się
 • komandos1948

  0

  Przecież tego starostę bym wykastrował za jego głupie wypowiedzi. Niech Chazan leczy i zajmuje się pedofilami w kościele i chorymi chrześcijanami a nie prowadzeniem Szpitala a tych idiotów z Wołomina dać na leczenie do psychiatryka.

 • bogno

  Oceniono 1 raz 1

  Ciemnogród - wszystko w temacie.
  Cofnęli się do średniowiecza.

 • dorik2

  Oceniono 1 raz 1

  W konstytucji NIE MA zasady bezwzględnej ochrony życia ludzkiego. Katole walczyli o to, żeby tam wpisać ochronę życia od poczęcia (do naturalnej śmierci), ale nie udało im się tego przeforsować. Jest zapis, że każdy człowiek ma prawo do życia, ale nie ma definicji człowieka (czy to również mikroskopijna zygota lub embrion bez mózgu). Autorzy konstytucji z 1997 r. świadomie zostawili otwartą furtkę do liberalizacji ustawy antyaborcyjnej.

 • q.piatkow

  Oceniono 1 raz 1

  Humanitaryzm, dobre sobie... Przedkładanie interesów zarodka nad traumę ofiary gwałtu to zdaniem tego pana humanitaryzm?

 • drasyr

  Oceniono 3 razy 3

  Skoro starosta jest skrajnym klerykałem, więc NFZ powinien zerwać kontrakt jako, że nie będą w szpitalu wykonywane zabiegi zgodnie z obowiązującą w lecznictwie procedurą .

 • Roma Fedak

  Oceniono 4 razy 2

  no teraz się zacznie wszyscy wojewodowie zaczną wprowadzać swoje zapisy na wzór starosty powiatu wołomińskiego czyli inaczej proletariusze naszego kraju łączcie się

 • ayouseptim

  Oceniono 5 razy 3

  To wszystko przez tą inwazję POGAŃSKIEJ organizacji katolickiej, podszywającej się pod chrześcijaństwo w 966 r. Powołują się na sumienie, na Pana Boga i na Przykazania Boże, a to własnie katolicyzm SFAŁSZOWAŁ Dziesięć Przykazań Bożych. Przewrotni kłamcy!

 • sharn1

  Oceniono 5 razy -3

  Ta kretynka nadal nie rozumie, że nie ma czegoś takiego jak prawo do aborcji. Aborcja jest wykonywana tylko w okresonych sytuacjach i prawo odstepuje wtedy od wymierzenia kary. To wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX