Część załogi zestrzelonego ukraińskiego samolotu wojskowego jest w bezpiecznym miejscu. Dwie osoby w niewoli

Ukraińskie siły rządowe ewakuowały ze strefy działań bojowych na wschodzie kraju czterech członków załogi zestrzelonego w poniedziałek przez prorosyjskich separatystów wojskowego samolotu transportowego An-26. Poinformował o tym rzecznik operacji antyterrorystycznej Władysław Selezniow.
Dwie osoby, które znajdowały się w strąconej maszynie, nadal są poszukiwane. - Czterech ludzi zostało uratowanych (ewakuowanych), dwie osoby znajdują się w niewoli, a los jeszcze dwóch pozostaje nieznany - powiedział Selezniow agencji Interfax-Ukraina. Rzecznik dodał, że czterech ewakuowanych wojskowych znajduje się w bezpiecznym miejscu. Ogółem w maszynie, która spadła na ziemię w okolicach Ługańska, znajdowało się osiem osób.

Do zestrzelenia An-26 przyznali się prorosyjscy separatyści, jednak ukraińskie władze nie wykluczają, że mógł on być strącony pociskiem rakietowym odpalonym z terytorium Rosji. Pisał o tym w raporcie dla prezydenta Petra Poroszenki minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej.

"Maszyna musiała zostać trafiona potężniejszą bronią rakietową"

Według służb prasowych Poroszenki, samolot leciał na wysokości 6,5 km, a więc nie jest możliwe, by został zestrzelony z przenośnych wyrzutni, jakimi dysponują separatyści na wschodzie Ukrainy. Oznacza to, że maszyna "musiała zostać trafiona potężniejszą bronią rakietową, która została użyta prawdopodobnie z terytorium Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik centrum analitycznego Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko mówił z kolei w poniedziałek, że ukraiński samolot transportowy mógł zostać zestrzelony także przez rosyjski myśliwiec.

- Opierając się na danych, przekazanych przez ukraińskich pilotów, rozpatrywane są dwie wersje: zestrzelenia dokonano z naziemnego zestawu rakietowego "Pancyr" (Pancerz) albo samonaprowadzającą rakietą CH-24 powietrze-powietrze, wystrzeloną z samolotu, który wystartował z rosyjskiego lotniska Millerowo (obwód rostowski Federacji Rosyjskiej) - powiedział Łysenko.

Zginęło już 258 wojskowych

Tymczasem centrum informacyjne Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) poinformowało, że 258 ukraińskich wojskowych poniosło śmierć w prowadzonej od kwietnia operacji przeciwko separatystom prorosyjskim na wschodzie kraju.

- Od początku operacji antyterrorystycznej zginęło 258 żołnierzy, a 922 zostało rannych. W dniu dzisiejszym w niewoli znajduje się 45 naszych wojskowych, w tym dwóch pilotów zestrzelonego (w poniedziałek przez prorosyjskich separatystów) samolotu An-26 - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik RBNiO Andrij Łysenko.

Operacja antyterrorystyczna trwa w obwodach ługańskim i donieckim, gdzie wspierani przez Rosję separatyści kontrolują szereg miast i miejscowości.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (4)
Część załogi zestrzelonego ukraińskiego samolotu wojskowego jest w bezpiecznym miejscu. Dwie osoby w niewoli
Zaloguj się
 • 18261826www

  Oceniono 5 razy 3

  Jak ogladam wiadomosci to odnosze wrazenie ,ze to poczatek konca gatunku ludzkiego.Ziemia nie jest w stanie utrzymac takiej ilosci ludzi dlatego zaczynamy wyniszczac siebie nawzajem.My Polacy powinnismy uczynic wszystko ,aby nie dac sie wciagnac w zadna awanture.Pilsudski niosl wolnosc Ukrainie i co z tego wyszlo?Po dwudziestu latach dostalismy i od jednych i od drugich. Zycie nie jest warte aby sie zabijac!

 • observer48

  Oceniono 13 razy 1

  Bandytami są tutaj Rosjanie.

 • iremus

  Oceniono 27 razy -9

  258 zabitych bandytów i 922 rannych to więcej niż starty SS-Galizien od chwili powołania 20 lipca 1943 do zakończenia II wojny światowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX