Michalski: Kiedyś Smoleńsk i taśmy "Wprost" rozpirzyłyby wszystko w drzazgi. Układ PO-PiS jest stabilny

- Jak znamy niestabilność polskich nastrojów, jeszcze ileś lat temu katastrofa smoleńska i taśmy spokojnie wystarczyłyby na rozpirzenie tego wszystkiego w drzazgi - mówił w Poranku Radia TOK FM Cezary Michalski z "Krytyki Politycznej" o konsekwencjach afery podsłuchowej. Jak na razie PO trzyma się mocno. - Układ Kaczyński-Tusk doskonale się samozaspokaja i samostabilizuje - wyjaśnił Michalski.
Jan Wróbel pytał swoich gości w Poranku Radia TOK FM, dlaczego Platforma Obywatelska tak dobrze trzyma się w sondażach mimo afery podsłuchowej. - Bo nie ma na scenie politycznej innego Donalda Tuska? - zastanawiał się.

"Taśmy spokojnie wystarczyłyby na rozpirzenie tego wszystkiego w drzazgi"

- Aż tak tego nie personalizuję - stwierdził Cezary Michalski, publicysta "Krytyki Politycznej". - Platformę utrzymuje przy życiu to, że PiS i różne odmiany prawicy w Polsce nie stanowią dla elektoratu bezpiecznej alternatywy - stwierdził. Dodał, że ten problem ma całe "nowe polskie mieszczaństwo": uznają, że siedem lat rządów Tuska, mimo wielu wad, w porównaniu z dwoma latami Kaczyńskiego wciąż wypada lepiej.

- Jak znamy niestabilność polskich nastrojów, jeszcze ileś lat temu katastrofa smoleńska i taśmy spokojnie wystarczyłyby na rozpirzenie tego wszystkiego w drzazgi, gdyby układ PO-PiS nie był tak stabilny, gdyby nie było tak wyraźnej wzajemnej niechęci i lojalności - powiedział Michalski.

- Sugerujesz, że gdyby taśma Rywina pojawiła się teraz, nie byłoby upadku rządu? - zapytał Piotr Pytlakowski z "Polityki". - Gdyby była taśma mająca skompromitować Platformę, mogłaby nie zadziałać tak, jak zadziałała wobec SLD - przyznał Michalski.

"Układ Kaczyński-Tusk doskonale się samostabilizuje"

Publicysta przytoczył jeden ze swoich wywiadów z Leszkiem Millerem, szefem SLD, który sam został politycznie ugodzony aferą Rywina. - On rozpisał scenariusz: "ja wychodzę i mówię, że nieważne, co tam powiedziano, ale ważne, kto i dlaczego nagrał. Być może to jakieś zewnętrzne siły? Moja partia by mnie wysłuchała, a jakby ktoś zaczął chodzić do prezydenta Kwaśniewskiego, natychmiast zostałby z partii wyrzucony". Krótko mówiąc, rozmarzył się, że chciałby, by SLD zachowało się wtedy tak, jak dziś PO, bo dotarłby do wyborów, a z takimi wynikami gospodarczymi wygrałby wybory, a przynajmniej ich nie przegrał i pozostał jako silna formacja. A SLD zostało totalnie rozwalone - tłumaczył Michalski.

- Słabsze, jeśli chodzi o obyczajówkę, materiały uczyniły wtedy więcej szkody politycznej. Zniszczyły Millera, Kwaśniewskiego i Michnika, zniszczony został cały triumwirat - wskazywał Michalski. - A teraz ciągle zastawiamy się, czy jednak PO nie przetrzyma taśm. To oznacza, że układ Kaczyński-Tusk doskonale się samozaspokaja i samostabilizuje - dodał.

"Dziś PO-wiacy mówią: trudno, tak się robi parówki"

Wróbel poszedł jeszcze dalej. - Jak się dziś słucha rozmowy Renaty Beger z Adamem Lipińskim, ona jest okropna, ale dotyczy czegoś takiego: "skoro mielibyśmy dać tyłka, to musielibyście podsypać nam owsa". To była rozmowa na zasadzie: skoro chcecie przyjść, coś dla was znajdziemy - wskazywał. - Ale wtedy wszyscy byliśmy epatowani wyborczymi hasłami pisowskimi, jacy oni są czyści i jakie mają czyste intencje - przypomniał Pytlakowski.

Jednak Michalski i tu dostrzegł analogię. - Już tamte taśmy nie rozbiły elektoratu PiS, już wówczas ta wzajemna niechęć na tyle się stabilizowała, że twardy elektorat PiS nie był oburzony tymi taśmami. Tak samo dziś PO-wiacy mówią: trudno, tak się robi parówki - skwitował.

Więcej o:
Komentarze (10)
Michalski: Kiedyś Smoleńsk i taśmy "Wprost" rozpirzyłyby wszystko w drzazgi. Układ PO-PiS jest stabilny
Zaloguj się
 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 5 razy 1

  Michalski przypomnij swój wywiad dot. Michnika i Gazety Wyborczej.
  wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/139087,wojna-pokolen-przy-uzyciu-cyngli.html
  Szczególnie fragment:
  Misja Heleny, która jest stuprocentową Żydówką, polegała zawsze na chronieniu polskich Żydów przed jakimkolwiek złym losem. To zadanie wykonała w stu procentach. Była komendantką ŻOB w latach 90. Nie można się dziwić, że ona ze swoim zapleczem kulturowym i genetycznym nie była specjalnie wrażliwa na to, że mordowano księży po 1981, czy że generał Fieldorf był ofiarą mordu sądowego, w którym brała udział sędzia Wolińska. Misją Łuczywo było ratowanie sędzi Wolińskiej i wszystkich, obojętnie jak zapisanych w historii Polaków żydowskiego pochodzenia przed jakimkolwiek nieszczęściem.

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 10

  "Michalski: Kiedyś Smoleńsk i taśmy "Wprost" rozpirzyłyby wszystko w drzazgi. Układ PO-PiS jest stabilny"
  ==============================================================
  Z upływem lat panowania styropianu tolerancja patologii tak dalece wzrosła, że już żadne skur*wysyństwo nie jest w stanie szokować Polaków.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 7 razy -1

  Tydzień lub dwa tygodnie temu, Cezary Michalski w Loży Prasowej (tvn24) dostał jakiejś wścieklizny czy szału, nie wiadomo jak to nazwać. Napadł obłędnie na dziennikarkę „Wprost” . Wrzeszczał o gangsterstwie i mafii. Coś tak z tych dzikich wrzasków wynikało, że „Wprost” wykończy Polskę, czy co.
  Nie wiem, jak dzisiaj wyglądała jego forma psychiczna, ale plótł i plótł.
  Miller, Kwaśniewski i Michnik to był jakiś triumwirat? Przecież to Michnik razem z Kwaśniewskim zniszczyli Millera i SLD. Oczywiście nie wolno zapominać o wrednej roli w rozbiciu SLD ówczesnego marszałka sejmu, Marka Borowskiego, który teraz utrzymywany jest z pieniędzy podatników za nic nierobienie, jako senator niezależny. No, jeszcze dość często występuje w mediach jako wysublimowany etycznie polityk, co jest już zupełnie niestrawne.
  Michnik osiągnął swoje. Agora mogła mieć, i ma, dziennik, radio i TV o zasięgu krajowym. A o co chodziło Kwaśniewskiemu? Tego on sam pewnie nie wie. Próbował potem jeszcze dwa razy, zniszczyć doszczętnie SLD. LiD i Europa plus, czy jak tam.
  Tamta afera pokazała, że jak POPiS działa wspólnie, to daje to dobre rezultaty i PO i PiS. I tak jest do dzisiaj. Zmieniają się tylko formy wzajemnego podtrzymywania się i wypełniania polskiej sceny politycznej. Jestem przekonana, że POPiS-owcy urządzają te bitwy między sobą z cynicznym wyrachowaniem. Tylko ich głupie elektoraty skaczą sobie do oczu, jak wściekłe psy.

  Jeśli wywody Michalskiego dot. PO i PiS miałyby sugerować, że POPiS radzi sobie dobrze, to oczywiście należałoby się z tym zgodzić. Tylko rozpoznać wywody Michalskiego nie jest łatwo.

 • amur-49

  Oceniono 15 razy -1

  "siedem lat rządów Tuska, mimo wielu wad, w porównaniu z dwoma latami Kaczyńskiego wciąż wypada lepiej"
  Właśnie tak !!! Nic dodać, nic ująć.

 • viaac

  Oceniono 8 razy 6

  Jakaż oczywista konstatacja. Tak, to duopol. Ale to nie wzięło się z jakiejś niebywałej sprawności czy to Tuska, czy Kaczyńskiego, ale kompletnej słabości ich konkurentów i za przyzwoleniem mediów, które przez ostatnie lata dobrze żyją z tego konfliktu pomiędzy PO i PiS.

  Dodatkowo obie partie tak wysoko ustawiły poprzeczkę, że teraz, aby polityk był ostatecznie skompromitowany musiałby być przyłapany in flagranti z małoletnim.

  Bo ocena poszczególnych polityków schodzi dziś na dalszy plan. Najważniejsze - w chwili obecnej - jest to, czy polityk jest w "dobrej" czy w "złej" drużynie. Co robi? A kogo to obchodzi?

  No i jeszcze mamy najnowszą "alternatywę" czyli KNP. Oczywisty efekt zmęczenia politykami ze styropianu. Przecież Korwina nikt nie zrzucił w tym roku z kosmosu.

 • bleblecz

  Oceniono 23 razy 17

  Gość ma racje, tylko debile podniecają się tą pseudo wojenką PO PiS.
  A fakty są takie, że dzięki ordynacji wyborczej i głosowaniu na listy nie na osoby, ciągle będzie dwóch wodzuniów i kupo świń dookoła nich i koryta!

  <a href="img4.demotywatoryfb.pl//uploads/201406/1403690608_meuzru_600.jpg"><center>Test na POPiSowego fanatyka</center></a>

 • endrju1521

  Oceniono 10 razy 8

  " Michalski:"Kiedyś Smoleńsk i taśmy "Wprost" rozpirzyłyby wszystko w drzazgi. Układ PO-PiS jest stabilny"

  =================================

  Czarek, nieprawidłowo oceniasz to fenomenalne "zjawisko".

  Nie tylko kiedyś, ale i dzisiaj też rozpirzone byłoby wszystko w drzazgi,

  a nawet doszło by do wojny domowej, gdyby tylko rządził SLD.

 • jerjar

  Oceniono 8 razy 2

  Układ układem, ale Smoleńsk zestawiać z tymi kelnerskimi taśmami?

  Teraz popieprzyli przy wódce trochę i poza Parafianowiczem żadnego kryminału, a wtedy jednak olbrzymia trauma narodowa, skandal kompetencyjny (ten rozwiązany pułk), a na koniec megamanipulacja przecząca elementarnej wiedzy.

  Skończyło się na szczęście, ale do dziś się dziwię, że Polska to przeżyła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX