Policja: Funkcjonariusze w Gorzowie postrzelili mężczyznę, ale osiągnęli cel

- Policjanci postrzelili agresywnego mężczyznę w nogę. Jego życiu nic nie zagraża. Czekamy na zgodę lekarzy na jego przesłuchanie - powiedział podkom. Sławomir Konieczny, rzecznik KWP w Gorzowie Wlkp. w TVN 24. - Cel działań policjantów został osiągnięty - dodał Konieczny.
Zdarzenia jak z filmu rozegrały się wczoraj na jednej z ulic w Gorzowie Wielkopolskim. Policja postrzeliła mężczyznę, który z tłuczkiem do mięsa i nożem demolował samochody, a później zaatakował funkcjonariuszy (później okazało się, że leczył się psychiatrycznie)."Cel został osiągnięty"

Zdarzenie zarejestrował na amatorskim nagraniu jeden ze świadków. Po publikacji filmu pojawiły się wątpliwości co do zachowania policjantów - internauci zarzucali im, że oddali za dużo strzałów, że nie oddali strzału ostrzegawczego, że działali niepewnie. Zachowanie funkcjonariuszy tłumaczył dziś w rozmowie z TVN 24 Konieczny:

- Cel działań policjantów został osiągnięty. Zanim powiadomiono policję, mężczyzna zniszczył 13 samochodów i dwie witryny. Był uzbrojony w przedmioty, którymi mógł pozbawić życia wiele osób. Policjanci strzelali kilkanaście razy, by wyrządzić jak najmniejszą krzywdę sprawcy - mówił.

- Policjanci nie mogli oddać strzałów ostrzegawczych w górę, kierowali broń jak najbliżej ziemi - obok tego mężczyzny - by nie zrobić komuś krzywdy. W przepisach nigdzie nie jest powiedziane, że strzał ostrzegawczy ma być oddany w górę, te pierwsze strzały policjantów można uznać za ostrzegawcze, a kiedy ktoś ucieka, można użyć broni - mówił rzecznik, komentując fragment nagrania, na którym widać, że agresywny mężczyzna w pewnym momencie próbował uciec policjantom.

"Czekamy na możliwość przesłuchania"

- Życie tego człowieka nie jest zagrożone. Może upłynąć trochę czasu, zanim złoży wyjaśnienia, kiedy pozwoli na to jego stan ogólny. Jestem przekonany, ze mężczyzna zostanie przesłuchany w tym tygodniu, czekamy tylko na zgodę lekarzy. Może spodziewać się zarzutów zniszczenie mienia i czynnej napaści na funkcjonariuszy z użyciem niebezpiecznych przedmiotów - zapowiada Konieczny.

Rzecznik dodał, że "wielu policjantów przepracowuje długie lata, a nie uczestniczą w takiej akcji". - Ci funkcjonariusze są po rozmowie z psychologiem, w ciągu kilku dni wrócą do służby. W tej chwili toczą się dwa odrębne postępowania, nasze wewnętrzne oraz czynności prokuratora. Będzie badany zapis filmowy i relacje świadków, dopiero wtedy będzie można mówić o wnioskach. Za kilka dni będzie wiadomo, co ustalił prokurator - powiedział Konieczny.

"Nieczepianie się policji - rola dziennikarzy"

Za funkcjonariuszami, którzy interweniowali w Gorzowie Wlkp., stoi murem ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca grupy szturmowej GROM. Przepiórka mówi, że w Gorzowie policjanci chcieli trafić w nogi napastnika, co jest "trudne, kiedy ten jest w ruchu". - Dlatego strzelali kilkanaście razy. Moim zdaniem oddali też strzały ostrzegawcze, w ogóle przed strzelaniem długo się wstrzymywali i ich reakcja była prawidłowa - dodaje.

- W przypadkach, kiedy ktoś ma narzędzie, którym może zadać śmierć lub kalectwo, policjanci nie powinni mieć broni w kaburze. Oczywiście, zawsze można zrobić coś lepiej, pewnie antyterroryści sprawniej przeprowadziliby tę akcję. Ale, jeśli mamy do czynienia z normalnym patrolem, uważam, że policjanci wykonali swoją pracę prawidłowo. Można się kłócić o szczegóły, ale uważam, że w tej sytuacji zrobili wszystko, co było ich w mocy - ocenia ekspert.

Przepiórka wyraźnie prosi, aby podkreślić, że jego zdaniem "rolą dziennikarzy jest to, żeby w takich sytuacjach nie czepiać się policji". - Jeśli ktoś podniesie rękę na funkcjonariuszy, musi liczyć się z tym, że straci życie i zdrowie. To powinien być przekaz skierowany do ludzi. To społeczeństwo jest ofiarą, a nie bandyta - mówi podpułkownik.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (96)
Policja: Funkcjonariusze w Gorzowie postrzelili mężczyznę, ale osiągnęli cel
Zaloguj się
 • stanpar

  0

  Kiedy wpiszemy w Google zapytanie: „policjanci postrzelili…” - otrzymamy 477000 wyników. Ile spośród akcji policji z użyciem broni miało taki przebieg, jak w Gorzowie Wlkp,. wie tylko jeden Bóg.

  Nawet na Dzikim Zachodzie bandziory nie strzelały przeciwnikowi w plecy. Ale może strzelanie do nieuzbrojonych i uciekających jest przejawem demokracji, praw człowieka i miarą postępu cywilizacyjnego?

 • harigata

  Oceniono 3 razy 1

  Do ,,mędrców'' krytykujących policjantów - zapewniam was że spieprzalibyście w podskokach - gdyby was zaatakował taki szaleniec.

 • Jan Kos

  Oceniono 7 razy -3

  Po wpisach tutaj zamieszczonych można przypuszczać, że komendant wielkopolskiego garnizonu Policji wydał polecenie pisania postów swoim podwładnym. Boże, chroń Nas przed „stróżami prawa” strzelającymi w plecy.

 • Jan Kos

  Oceniono 7 razy -3

  Po wpisach zamieszczanych tutaj można przypuszczać, że komendant stołecznego garnizonu Policji wydał polecenie służbowe pisania postów swoiim podwładnym. Boże, chroń nas przed "stróżami prawa" strzelającymi w plecy nieuzbrojonych obywateli.

 • wieloklin

  Oceniono 1 raz 1

  Zasadniczo Policja ma instrukcje i koniec. ONI działają wg rozkazu, tak jak Wojsko. I koniec. PRZY OKAZJI wyłazi niechęć, brak empatii, pogarda(?) do osób chorych (!!!) przez osoby z zewnątrz. Jest powodów wiele, aby sprawę, jak organizować życie chorym mogącym okazywać swoje reakcje w sposób trudny do tolerowania i opanowania przez otaczających ich przypadkowych ludzi. Ciągle chory psychiatrycznie to ktoś do wyrzucenia z najbliższego otoczenia. Sprawa do rozwiązania, bez pieniędzy się nie obejdzie.

 • pseudo12345

  Oceniono 6 razy -2

  No i mamy gwiazdy. Po co się narażać na starcia z bandytami. Można postrzelać do uciekającego, oddalonego już o co najmniej 10m człowieka w jakimś amoku czy szoku, bezbronnego w obliczu choroby i braku już na ówczesny moment niebezpiecznych narzędzi. Wszystko zgodnie z prawem, już się znalazły przepisy potwierdzające. Wierchuszka, jak widzę operuje przepisami, więc jest całkowita aprobata. To się nazywa polska ścieżka kariery.

 • nlng

  Oceniono 4 razy 0

  I wtedy pan komisarz Ryba po oddaniu 11 strzałów ostrzegawczych trafił podejrzanego w kolano.

 • rabbinhood

  Oceniono 10 razy 6

  "- W przypadkach, kiedy ktoś ma narzędzie, którym może zadać śmierć lub kalectwo, policjanci nie powinni mieć broni w kaburze."
  Co to za eufemizmy?
  Ja widzę, że Policjanci zachowali się godnie i zdecydowanie i należy im się pochwała.
  Niektórzy może tęsknią za czasami, gdy Milicjanci uciekali jedną ręką trzymając kapelusz, a drugą taką skórzaną torbę dyndającą na biodrach, ale "to se ne vrati."
  Przypuszczam że Policjanci uratowali kilka "żyć" ludzi których wkrótce ten osobnik by spotkał.

 • glunek

  Oceniono 4 razy 4

  kolesiowi sie nalezalo-bez dwoc zdan.
  boli jednak to w jaki sposob policja to zrobila-ONI SIE BALI GOSCIA uzbrojonego w tluczek do miesa :(((
  totalny chaos a nie sprawna akcja-14 strzałow oddanych zdaje sie.
  niemniej jednak jak pisalem-prawidlowo zrobili,ale w jak stylu to inna bajka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX