Waszczykowski: Polska dyplomacja poniosła klęskę i Ukraińcy to widzą. Dla nich jest ona przegrana

Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych z PiS, przekonywał, że Polska porzuciła politykę wschodnią i dała się zmarginalizować w sprawie ukraińskiej. - To klęska tej dyplomacji i Ukraińcy to widzą. Dla nich polska dyplomacja jest przegrana i przestała być punktem odniesienia - mówił o braku Polaków w negocjacjach ukraińsko-rosyjskich.
- Podczas mundialu przestaliśmy być zainteresowani sprawą Rosji - zauważył w Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel. Jego gościem był Witold Waszczykowski, poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych.

"Wybuchnie kolejny, socjalny Majdan. Na to liczy Putin"

- Rosja na to liczyła - przyznał Waszczykowski. - Wojna z Gruzją w 2008 r. także odbywała się w trakcie olimpiady w Pekinie. Pojechali tam przywódcy i Rosja z tego skorzystała. Również podczas olimpiady zimowej w Soczi zakładano, że nastąpią pewne działania. Teraz byliśmy pewni, że podczas mundialu Rosja będzie działać i działa - zaznaczył poseł.- Wprowadzono znaczne siły na wschodnią Ukrainę, a teraz grozi tam ograniczona inwazja. Rosja się nie wyrzeknie Ukrainy i zapomnijmy, że poprzez dyplomację możemy doprowadzić do tego, że Putin odpuści. To gra na czas. Putin będzie destabilizował Ukrainę, wiedząc, że Poroszenko nie ma czasu, że musi jak najszybciej ten konflikt zakończyć, usunąć rebeliantów i zająć się reformami. Bo jak nie wprowadzi reform i nie dostanie pieniędzy, wybuchnie kolejny, socjalny Majdan. Na to liczy Putin - zaznaczył Waszczykowski.

"Sienkiewicz, wielki myśliciel z Ośrodka Studiów Wschodnich"

Wróbel pytał także, czym przełamać niechęć Europy Zachodniej, a zwłaszcza Niemców, do angażowania Unii Europejskiej w konflikt ukraiński. - Współpracą regionalną, od Skandynawów, Bałtów, przez Grupę Wyszehradzką, po Rumunię i Ukrainę - odparł Waszczykowski. - Trzeba też mieć plan współpracy z Białorusią, która jest kompletnie zapomniana, uciekła z polskiego azymutu - dodał.

- Rząd tego nie robił, choć był na to czas. Spiritus movens był tu Bartłomiej Sienkiewicz, wielki myśliciel z Ośrodka Studiów Wschodnich, który pisywał i wygłaszał referaty o imperialności i idei jagiellońskiej, która koliduje z Rosją - mówił Waszczykowski.

Zdaniem polityka Sienkiewicz przekonywał, że należy odejść od idei jagiellońskiej i zapomnieć o wschodnich sąsiadach Polski na rzecz poprawy stosunków z Rosją. I to według Waszczykowskiego uczyniono. Rosja miała to wynagrodzić. - Bylibyśmy krajem mlekiem i miodem płynącym, bo Rosja tanio sprzedawałaby nam gaz, gdyby zobaczyła, że z nią nie rywalizujemy. Tak się nie stało - podkreślił gość Poranka Radia TOK FM.

"Opasamy was rurami i możecie żyć pod władzą Moskwy"

- Kiedy odeszliśmy od idei jagiellońskiej i zastąpiliśmy ją ideą piastowską, jak pisał Radosław Sikorski, czyli modernizacją kraju, w 2010 roku w Warszawie pojawił się ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew, który zażądał jeszcze większych koncesji: Orlenu, Lotosu, Azotów. Pojawiła się wrzutka o gazociągu na południe, który uniemożliwiłby nam eksport gazu na południe Europy. "Więc opaszemy was rurami i możecie żyć pod władzą Moskwy" - obrazowo opisywał Waszczykowski.

Zdaniem polityka to właśnie klucz do marginalizowania roli Polski w negocjacjach ukraińsko-rosyjskich. - To klęska tej dyplomacji i Ukraińcy to widzą. Dla nich polska dyplomacja jest przegrana i przestała być punktem odniesienia - zakończył.

Więcej o:
Komentarze (26)
Waszczykowski: Polska dyplomacja poniosła klęskę i Ukraińcy to widzą. Dla nich jest ona przegrana
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 3 razy 3

  Waszczykowski bredzi ile wlezie, jak Piekarski na mękach (tak na marginesie: Jasiu Wróbel to też kawał świńtuszka-kłamczuszka). Ale zawsze może być gorzej : jak bredziłaby Fotyga ?

 • slimslider

  Oceniono 3 razy 3

  Waszczykowski bredzi od rzeczy; PIS i JK oczywiscie dyktowaliby warunki w negocjacjiach Ukrainy z Rosja. Kretyn buja w oblokach!!!

 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 2 razy -2

  Wszystko na to wskazuje. Niemcy i Rosja wspólpracują jeszcze bardziej.

  Na portalach Ukrainy wszyscy wpisują na Merkel Frau Ribentrop.

  Sikorski i PO mają dla siebie wyjście awaryjne. spier.dolą do swoich;

  jeden do Niemiec, drugi do Izraela.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  tak samo głupi jak reszta tych pazernych złodziei rozpieprzających Polskę

 • kenijro

  Oceniono 5 razy 3

  "To klęska tej dyplomacji i Ukraińcy to widzą."

  A kogoś obchodzi co Ukraińcy widzą i myślą, poza nimi samymi? Nikogo. Za to wszystkie kraje UE obchodzi, nawet bardzo, to co widzi Rosja. Taka prawda. Ukraina to upadły, rozkradziony, zdestabilizowany kraj, Rosja to gigant i dostarczyciel surowców, powiązany gospodarczo z wieloma państwami UE, na dodatek mocny militarnie. I dlatego to Rosji stanowisko jest istotne, to z Rosją się rozmawia, to Rosja ma potencjał pod każdym względem. Nie Ukraina. Taka jest rzeczywistość.

 • tetradrachma

  Oceniono 6 razy 0

  Po co ten szajgec jedzie na Ukrainę ?! Przecież tam go nie chca ?!

 • d-dedimery

  Oceniono 12 razy 8

  Waszczykowski, to frajer, zawistna bladź, trzymająca kciuki za Putina i Kreml....Antypolska szmata !

 • lucjank510722

  Oceniono 12 razy 10

  To że Polsce przypięto łatkę rusofobów jest niezbywalną zasługą PiS-u i idiotów typu Waszczykowski. Jak to ich boli że Polsce coś udaję się, to straszne że można aż tak nienawidzić swój kraj.

 • 2jan5

  Oceniono 15 razy 13

  Polska dla Ukrainy zrobiła dużo.Dalej niech się zajmują tą sprawą Niemcy i Francja.Miernota dyplomatyczna pcha swoje łapska tam gdzie nie powinien.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX