Kościół Anglii będzie święcił kobiety na biskupów. Pierwsza biskupka? Możliwe, że jeszcze w tym roku

Obradujący w Yorku Synod Generalny anglikańskiego Kościoła Anglii zgodził się na święcenie kobiet na biskupów. Decyzję tę muszą jeszcze zatwierdzić brytyjski parlament i królowa Elżbieta II, która jest głową tego Kościoła. 17 listopada wniosek wróci pod obrady synodu, który ma go uroczyście proklamować.
Jest prawdopodobne, że Kościół Anglii będzie miał pierwszą biskupkę jeszcze w tym roku. Kobiety pełnią już posługę biskupią w innych Kościołach anglikańskich - w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii.

W izbie biskupów 37 głosów opowiedziało się za święceniem biskupek, dwa przeciw i jeden wstrzymujący się, w izbie duchownych - 162 za, 25 przeciw i cztery wstrzymujące się, zaś w izbie świeckich - 152 za, 45 przeciw i pięć wstrzymujących się. Dyskutowana w łonie Kościoła Anglii od pół wieku kwestia była już przedmiotem głosowania na synodzie w 2012 r., jednak wówczas na święcenie biskupek nie zgodzili się świeccy.

Święcenie kobiet na biskupów wspierał zarówno obecny prymas Kościoła, abp Justin Welby, jak i premier David Cameron, który oświadczył w parlamencie, że wraz z tą decyzją Kościół Anglii okaże się ,,Kościołem nowoczesnym, współbrzmiącym ze społeczeństwem".

Decyzja synodu może utrudnić dialog ekumeniczny anglikanów z katolikami i prawosławnymi, którzy nie uznają święcenia kobiet na księży i biskupów.

Więcej o: