Tej kampanii długo nie zapomnisz. Wstrząsające spoty przynoszą efekty: ludzie rzucają palenie

Po obejrzeniu filmów z dwóch poprzednich edycji tej kampanii 1,5 mln Amerykanów podjęło próbę zerwania z nałogiem, a 100 tys. z nich skutecznie rzuciło palenie. Akcja "Wskazówki od byłych palaczy", sfinansowana przez rząd USA, dzięki swojemu realizmowi przynosi wymierne efekty.
Palenie powoduje raka - co do tego nie ma wątpliwości. Mimo to większość kampanii antynikotynowych nie robi na palaczach większego wrażenia. Jak sami przyznają, po pewnym czasie nie zwracają już uwagi na napisy "palenie zabija" na pudełkach, wielu z nich uważa też, że choroba ich nie dotknie, bo "przecież nie każdy choruje".

Amerykańskiemu Centrum Kontroli Chorób udało się jednak stworzyć kampanię, która może przekonać nawet najbardziej zatwardziałych zwolenników palenia - wzięli w niej udział autentyczni palacze, którzy opowiadają o tym, jakie szkody w ich organizmie wyrządziły papierosy. Kilka dni temu ruszyła już trzecia edycja akcji.

"Rzuć to. Nie poddawaj się, aż odniesiesz sukces"

Terrie zapaliła swojego pierwszego papierosa w wieku 13 lat. W 2000 roku ból w ustach skłonił ją do wizyty u lekarza; zdiagnozowano u niej raka jamy ustnej, a niedługo później - gardła. W pierwszym filmie kobieta opowiada, jak po powrocie do domu ze szpitala, gdzie przeszła operację usunięcia krtani, postanowiła rzucić palenie. - Wzięłam papierosa, umieściłam go w ustach i po raz pierwszy, gdy spojrzałam na swoje odbicie w lustrze, pomyślałam: Terrie, co ty robisz? - relacjonuje zniszczona przez chorobę kobieta, która była kiedyś piękną cheerleaderką.W innym filmiku Terrie pokazuje, jak szykuje się rano do wyjścia z domu:Terrie brała udział w poprzednich dwóch edycjach kampanii. Z ostatniego, tegorocznego wideo dowiadujemy się, że w kolejnych już nie wystąpi - zmarła pół roku temu, w wieku 53 lat. - Jeśli palisz, mam dla Ciebie jedną radę: rzuć to. Nie poddawaj się, aż odniesiesz sukces - radziła w materiale.O swoich "radach" dla palaczy w najnowszej edycji kampanii opowiadają też 30-letnia Amanda, która paliła podczas ciąży, a jej dziecko urodziło się chore, oraz Brett, który w wyniku chorób dziąseł w wieku 42 lat stracił większość zębów.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (69)
Tej kampanii długo nie zapomnisz. Wstrząsające spoty przynoszą efekty: ludzie rzucają palenie
Zaloguj się
 • mcozio

  Oceniono 2 razy 2

  czas zalegalizowac maryche i z niej sciagac akzyce, ma to dzialanie lecznicze w przeciwieństwie do niktyny..

 • zigzaur

  0

  Winston Churchill kurzył cygara i był jedną wielką beczką whisky. Franklin Delano Roosevelt palił papierosy na potęgę i trąbił martini. Józef Stalin nie rozstawał się z fajką a i od stakana też nie stronił.
  Ich przeciwnik nie pił, nie palił, był wegetarianinem i nie robił skoków w bok.
  No i jak skończył?

 • majka.2012

  Oceniono 2 razy 2

  Polacy obejrzą i dalej będą palić. Ale jeśli by pokazać kasę jaką wydaje się przez 30 lat na papierosy to może niektórzy by przestali...

 • sshela

  Oceniono 2 razy 2

  Pieniadze z akcyzy ida tez na leczenie palaczy wiec kolo sie zamyka a nawet wiiecej trzeba wydac niz z akcyzy przychodu jest a jak zabronic w sklepach to kretyństwo całkowite bo zaraz czarny rynek ruszy i zamiast dochod panstwa czyli nas bedzie dochod bandziorow

 • coffeeaddict

  Oceniono 7 razy -3

  Palenie nie zdrowe, picie też, a jedzenie ? To rownież w większości syf, jak sie dobrze przyjrzymy składnikom. A czy seks zdrowy ?? Eeee, i tu sie znajdą eksperci, co to wyłuszczą, że lepsza masturbacja. Sport, bieganie zdrowe ? A skąd - stawy, kolana się degradują i co ? Może zdrowy rozsądek nas uratuje i ci od tyrad, jakie to palenie jest be i nie cacy zCzną językiem ludzi mowić. A ja tymczasem po 15 km biegu mimo wszystko ze 2 sztuki pod rząd spożyję.

 • to_mi_sie_bardzo_podoba

  Oceniono 2 razy 0

  Nie palę (nie tytoniu) dlatego, że to zdrowe i nie przestanę dlatego, że to szkodliwe dla zdrowia. Chyba każdy średnio rozgarnięty szympans zdaje sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji. Dla mnie efekt zerowy.

 • iremus

  Oceniono 12 razy 12

  Tej kampanii długo nie zapomnisz. Wstrząsające spoty przynoszą efekty: ludzie rzucają palenie
  _______________________________________________________________________
  Może to robi wrażenie na Amerykanach ale nie na Lachach. W Polsce pacjent w trakcie chemioterapii potrafi zapalić między kolejnymi kroplówkami. Byle jaki rak go tak łatwo nie przestraszy.

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 6

  Nie picie, nie palenie, nie narkotyki, nie AIDS i tym podobne NAGŁAŚNIANE "PLAGI" stanowią największe zagrożenie dla ludzkości. Największym zagrożeniem i najczęstszym powodem śmierci JEST BIEDA. Cała rzekoma "troska" bogatych o biednych" ma tylko na celu zbałamucenie i tak tępych społeczeństw i dojenie ich aż do usranej śmierci,. Obecna troska wielkich tego świata o dobro "szarych ludzi" jest równie prawdziwa jak troska o zbawienie dusz zniewolonych przez kler idiotów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX