"Są kobiety, które przerwą ciążę wieszakiem, płukanką..." Dryjańska o lekarzach z "watykańskim sumieniem"

- To nie jest alternatywa - ścigać Chazana czy zapobiec dramatom kobiet w przyszłości - mówiła w audycji Post Factum w TOK FM Anna Dryjańska z fundacji Feminoteka. Tłumaczyła też, że karanie prof. Chazana pokaże innym lekarzom, że "nie mogą zdobywać punktów u swojego bóstwa poprzez torturowanie pacjentki". - Zastanowią się dwa razy, zanim odbiorą pacjentkom prawa - dodała.
Dryjańska odniosła się do słów Dominiki Wielowieyskiej, która uważa, że aby zakończyć wojnę religijną, należy zwolnić lekarzy z obowiązku wskazania placówki, która dokona zabiegu aborcji. - Jeśli Dominika Wielowieyska chciałaby zakończyć tę wojnę, to musiałaby doprowadzić do tego, by aborcja była nielegalna w każdym przypadku. Żeby kobiety w ciąży pozamacicznej umierały, żeby rodziły dzieci bez mózgów - powiedziała w rozmowie z Agatą Kowalską.

Działaczka Feminoteki jest też zdania, że od momentu wprowadzenia restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej trwa wojna przeciwko kobietom. - W tej wojnie nie mamy z czego kapitulować - stwierdziła w audycji Post Factum.

Rząd boi się Kościoła

- Po stronie rządu jest dużo tchórzostwa wobec hierarchów Kościoła katolickiego. Rząd tłumaczy się hierarchom, zgadza się, by dołączali do różnych komisji i pisali nam ustawy na różne tematy niezwiązane z technikaliami na styku Kościoła i państwa - zauważyła Dryjańska i przyznała, że jest przerażona tym, jak NFZ i minister zdrowia umywają ręce. - Cały czas mówimy o celebrycie Chazanie, pochylamy się nad tymi biednymi lekarzami, a nie pochylamy się nad kobietami - powiedziała.

Dryjańska tłumaczyła, że sama w ciągu kilku miesięcy zdołała uzbierać kwotę, która w przypadku zajścia w niechcianą ciążę pozwoli na przerwanie jej w komfortowych warunkach. - Mnie ten problem nie dotyczy. Ale są kobiety, które przerwą ciążę wieszakiem, płukanką z płynu do czyszczenia toalet, poproszą męża o ciosy w brzuch, będą się truły tabletkami nieznanego pochodzenia. To wciąż się dzieje - ubolewała gościni Kowalskiej.

"Przegraliśmy walkę na obrazy"

- Obrońcy życia kobiet mają za dużo sumienia, żeby pokazywać zdjęcia kobiet, które umarły z powodu zakazu aborcji. Ale być może trzeba zacząć to robi? Może trzeba pokazać, jak wyglądają jelita wylewające się z waginy po "aborcji" wieszakiem? - zastanawiała się Dryjańska.

Jej zdaniem, żeby zmieniła się sytuacja kobiet w służbie zdrowia, wystarczyłoby, żeby kobieta z rodziny jednego z ministrów w nagłej sytuacji trafiła do lekarza "z watykańskim sumieniem". - Mówię o awaryjnym przypadku, bo wiadomo, że w zwykłych sytuacjach prawa reprodukcyjne można sobie kupić nawet w Polsce. Gdyby taka tragedia się wydarzyła, być może rządzący wspięliby się na elementarny poziom empatii i zobaczyli, że nie powinno się tak dziać - zauważyła.

Dryjańska odniosła się też do opinii osób, które są zdania, że zamiast iść do przypadkowej placówki, wystarczy wyszukać lekarza, który dokonuje aborcji. - To jest perspektywa wielkomiejskiej klasy średniej, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że są miejscowości, gdzie jest jeden lekarz i gdzie proboszcz może zabronić sprzedawania antykoncepcji w jedynej aptece. Nie zdają sobie też sprawy z tego, że jedna trzecia Polek i Polaków nigdy nie korzystała z internetu - podkreśliła w Post Factum.

Więcej o:
Komentarze (14)
"Są kobiety, które przerwą ciążę wieszakiem, płukanką..." Dryjańska o lekarzach z "watykańskim sumieniem"
Zaloguj się
 • zyks

  0

  Dryjańska oczywiście ma rację, zgadzam się w 100%. Polskie prawo aborcyjne, praktyka w tej sprawie, hipokryzja lekarzy (wszyscy wiedzą, kto robi płatne aborcje i jest ok), absurdy z klauzulą sumienia w szpitalach - to wszystko jest narzędziem hierarchii katolickiej w Polsce w walce o władzę polityczną. Ci, którzy tu gardłują, nie wiedzą może, za zakaz aborcji to b. świeży wynalazek Watykanu, który liczy sobie nie więcej niż 150 lat. Tak samo, jak dogmat o nieomylności papieża. Przedtem kościół katolicki w ogóle się tym nie interesował. Przeczytajcie sobie choćby "Opis obyczajów w Polsce" księdza Kitowicza. Dopiero niedawno nadmuchano ten temat. Obecny papież próbuje się z tego ostrożnie i nieśmiało wycofywać, bo sprawa nabiera cech absurdu. Tam, gdzie hierarchia jest prymitywna, zacofana i ma ambicje polityczne (np. w Polsce) staje się to głównym tematem Kościoła - absurd! Ale mam uwagę pod adresem autorki tekstu, pani Beczek. Jeśli p. Dryjańska jest "gościni" Kowalskiej, to p. Beczek jest bałwanini ewent. pajacyni.

 • endrju1521

  Oceniono 7 razy 7

  Dziewczynki z Feminoteki, wy nie znacie konstytucji ! ! ! ! ! !

  Art. 47.

  Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

  Dlaczego w dyskusjach dajecie się wciągnąć na grunt polemiki ideologicznej ?

  Dyskutujcie na gruncie obowiązującego prawa !

  Dlaczego mężczyźni mają nieograniczone prawo do decydowania o swoim życiu

  osobistym w sferze seksualnej, a wam, nieustannie ktoś zagląda do macicy ? ? ?

  Art. 8.

  Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. ( ! ! ! ! ! ! ! )

 • kibic_rudego

  Oceniono 17 razy 13

  każdy udaje głupa,
  to Tusk pozwala na bezkarność księży i ich kundli,
  to on karmi księży milionami z budżetu gdy ~50% Polaków cierpi biedę

 • plautilla

  Oceniono 29 razy -25

  Pismaczko Beczek wraz z amoralną Drańską i podobnymi : na szczęście jest prawny zakaz aborcji /poza wyjątkami /. Za namawianie do korzystania z usług dzieciobójców i pisząc aprobująco o mordowaniu przed urodzeniem, zachęcająco, rając, gdzie bezproblemowo można zabijać powinnaś już siedzieć za kratami. Tylko dlatego, że tu ch.j,dupa i kamieni kupa, więc w Wybiórczej bezkarnie zachęcasz do zabijania dzieci przed narodzeniem. Wyobraź sobie jedna z drugą, że cię nie ma - jesteś zaborcjowana. Nie ma was ! Nigdy nie żyłyście i nie będziecie żyły.

 • plautilla

  Oceniono 31 razy -23

  Pismaczko Beczek wraz z amoralną Drańską i podobnymi wam : na szczęście jest prawny zakaz aborcji /poza wyjątkami /. Za namawianie do korzystania z usług dzieciobójców i pisząc aprobująco o mordowaniu przed urodzeniem, zachęcająco, rając, gdzie bezproblemowo można zabijać powinnaś już siedzieć za kratami. Tylko dlatego, że tu ch.j,i kamieni kupa w wybiórczej bezkarnie zachęcasz do zabijania dzieci przed narodzeniem.
  Wyobraź sobie jedna z drugą, że cię nie ma - jesteś zaborcjowana. Nie ma was ! Nigdy nie żyłyście i nie będziecie żyły.

 • elzbieta09

  Oceniono 25 razy -15

  Są kobiety, które przerwą ciążę wieszakiem, płukanką
  _________________________________________
  Są ludzie, którzy mordują swoich najbliższych w okrutny sposób, bo ich nienawidzą. Czy to znaczy, że lekarz powinien przyjąć zlecenie na humanitarne morderstwo?

  Napisałam powyższe zdanie, aby pokazać błąd logiczny (metodologiczny) w argumentowaniu, że lekarz powinien usunąć zaawansowaną ciążę, bo inaczej ciężarna może użyć wieszaka. Czy w Polsce nikt już nie stosuje reguł logicznego myślenia w mediach publicznych?

 • fjestis

  Oceniono 46 razy 36

  Każda religia polega na tym, że mówi się jak bardzo liczą się ludzie, a w rzeczywistości ludzie nie liczą się w ogóle, liczy się bicie pokłonów w stronę kolejnego bożka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX