Ekskomunika Gronkiewicz-Waltz? "To nie mój wymysł, to konsekwencja faktu współdziałania w złu"

"To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę" - mówi portalowi Fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz, komentując zapowiedź dymisji prof. Bogdana Chazana. Podkreśla, że należy rozważyć ekskomunikę prezydent Warszawy, która podjęła tę decyzję. "Atmosfera wokół lekarzy przypomina realia stalinowskie" - grzmi w "Rzeczpospolitej " dr Aleksander Stępkowski, prawnik.
Konserwatywne media ostro zareagowały na wczorajszą zapowiedź dymisji prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Prezydent Warszawy przyznała, że kontrole w placówce wykazały nieprawidłowości. W szpitalu, którego dyrektorem jest Chazan, nie poinformowano pacjentki o granicznym terminie wykonania zabiegu aborcji. Kobieta urodziła dziecko z ciężką wadą genetyczną. Zmarło wczoraj wieczorem.

"To zasługuje na miano prześladowania za poglądy"

Na portalu Fronda.pl prezydent Warszawy krytykuje ks. prof. Paweł Bortkiewicz, były dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. "Należy postawić pytanie, w jaki sposób można pogodzić taką postawę z jej [Hanny Gronkiewicz-Waltz - dop. red.], ponoć katolickim, sumieniem. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób można pogodzić sumienie katolickie z ewidentnym aktem współdziałania w złu. To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę, tym bardziej, że ściśle wiąże się z deklaracją wiary" - wskazuje duchowny.

Czy chodzi o ekskomunikę prezydent Warszawy? - dopytuje autorka wywiadu. "To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany" - podkreśla ks. Bortkiewicz. Dodaje jednak, że ekskomunikę rozumie nie jako "arbitralne orzeczenie hierarchii Kościoła", ale "konsekwencję faktu".

"Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani"

Zdaniem teologa błędną jest teza, że Kościół "steruje życiem kraju". "Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani, w związku z tym bezwzględnie wymagany jest głos hierarchów Kościoła, stojących w obronie tegoż Kościoła, którego są pasterzami. (...) Uważam, że byłoby dobrze, gdyby księża biskupi w sposób bardzo jednoznaczny przypomnieli o konsekwencji takich, a nie innych decyzji dotyczących walki z życiem poczętym" - podkreśla.

"Prof. Chazan jawi się jako postać niezwykle prawego sumienia. To człowiek, który miał i wciąż ma odwagę oprzeć się złemu prawu stanowionemu" - dodaje ks. Bortkiewicz.

"Atmosfera przypomina żywcem realia stalinowskie"

Zapowiedź dymisji prof. Chazana komentuje także w "Rzeczpospolitej" dr Aleksander Stępkowski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". "Jest to ewidentny spektakl polityczny, w ramach którego bezceremonialnie wykorzystano w sposób instrumentalny procedury prawne. Jesteśmy świadkami naigrywania się z zasady demokratycznego państwa prawnego" - grzmi prawnik.

"Atmosfera, którą rozpętano wokół lekarzy publicznie przyznających się do wiary, w niepokojący sposób przypomina żywcem realia stalinowskie, kiedy to ochrzczenie dziecka lub podejmowanie praktyk religijnych zamykało drogę do kariery lub łamało kariery rozpoczęte, a w skrajnych przypadkach prowadziło do oskarżeń o szpiegostwo na rzecz Watykanu" - grzmi dr Stępkowski. I apeluje, by "osoby odpowiedzialne za tę medialną histerię" się "opamiętały".

Więcej o:
Komentarze (88)
Ekskomunika Gronkiewicz-Waltz? "To nie mój wymysł, to konsekwencja faktu współdziałania w złu"
Zaloguj się
 • 1pirat2

  0

  Ks prof.Bortkiewiczowi marzy się średniowiecze, ekskomunika to tylko pierwszy krok, następny to już mogą być tylko stosy i palenie czarownic.

 • barracuda7110

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie też ekskomunikujcie. Nie chce mi się wypełniać durnych papierów o apostazję.

 • pawel1piotr2

  Oceniono 1 raz 1

  Ekskomunika Gronkiewicz-Waltz? "To nie mój wymysł, to konsekwencja faktu współdziałania w złu"
  ==========================================================================
  Wsppółdziałanie w złu ?
  A wasze współdziałanie z Wesołowskim, Gilem, że o innych nie wspomnę to samo dobro ?
  Hipokryta zakichany.

 • jankbh

  Oceniono 1 raz 1

  Sądzę, że wielu Polaków marzyłoby, aby być tak prześladowanymi w życiu, jak "żywy kościół" i jego funkcjonariusze.

 • plautilla

  Oceniono 2 razy 0

  Prawo musi być zgodne z zasadami moralnymi inaczej nie jest prawem ! Hitlerowcy działali absolutnie zgodnie z prawem. Wszystko było uchwalane i zatwierdzone przez niemiecki parlament Reichstag !
  K.Radziwiłł, były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej tak skomentował odwołanie Prof..Chazana z funkcji dyrektora : Lekarze skłonni postępować według aktualnych przepisów , ale niezgodnie ze swoim sumieniem, w skrajnych przypadkach mogą być naprawdę groźni dla swoich pacjentów . Przykładów tego typu postaw w historii medycyny niestety nie brakuje i nie przynoszą one chluby zawodowi lekarskiemu. Dlatego nie mam wątpliwości, że moralni lekarze powinni być gotowi ponieść konsekwencje swojego przywiązania do wartości. Na dłuższą metę tylko taka postawa prowadzi do zwycięstwa dobra i prawdy – podkreślił Radziwiłł.
  http://www.tvp.info/15981456/lekarze-dzialajacy-niezgodnie-z-sumieniem-moga-byc-grozni-dla-pacjentow>

 • nigdy_nie

  Oceniono 5 razy 1

  Ten tłusty poznański kleszy sybaryta,klęcznik rydzykowy jest takze wykładowca poznańskiego uniwersytetu,to wyjątkowe indywiduum chrystusowiec,wielokrotnie łamał juz polskie prawo stanowione!

 • baby1

  Oceniono 3 razy 3

  Ekskomunikować Hankę, będzie kupa śmiechu.

 • mieczek261153

  Oceniono 3 razy 1

  Fereciarze, do kruchty !!!

 • 64stasiek

  Oceniono 3 razy 1

  księże, popierając zbrodnię sam stajesz się zbrodniarzem. A może sądzisz, że to zbrodnia dla pomnożenia chwały Bożej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX