Ekskomunika Gronkiewicz-Waltz? "To nie mój wymysł, to konsekwencja faktu współdziałania w złu"

"To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę" - mówi portalowi Fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz, komentując zapowiedź dymisji prof. Bogdana Chazana. Podkreśla, że należy rozważyć ekskomunikę prezydent Warszawy, która podjęła tę decyzję. "Atmosfera wokół lekarzy przypomina realia stalinowskie" - grzmi w "Rzeczpospolitej " dr Aleksander Stępkowski, prawnik.
Konserwatywne media ostro zareagowały na wczorajszą zapowiedź dymisji prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Prezydent Warszawy przyznała, że kontrole w placówce wykazały nieprawidłowości. W szpitalu, którego dyrektorem jest Chazan, nie poinformowano pacjentki o granicznym terminie wykonania zabiegu aborcji. Kobieta urodziła dziecko z ciężką wadą genetyczną. Zmarło wczoraj wieczorem.

"To zasługuje na miano prześladowania za poglądy"

Na portalu Fronda.pl prezydent Warszawy krytykuje ks. prof. Paweł Bortkiewicz, były dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. "Należy postawić pytanie, w jaki sposób można pogodzić taką postawę z jej [Hanny Gronkiewicz-Waltz - dop. red.], ponoć katolickim, sumieniem. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób można pogodzić sumienie katolickie z ewidentnym aktem współdziałania w złu. To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę, tym bardziej, że ściśle wiąże się z deklaracją wiary" - wskazuje duchowny.

Czy chodzi o ekskomunikę prezydent Warszawy? - dopytuje autorka wywiadu. "To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany" - podkreśla ks. Bortkiewicz. Dodaje jednak, że ekskomunikę rozumie nie jako "arbitralne orzeczenie hierarchii Kościoła", ale "konsekwencję faktu".

"Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani"

Zdaniem teologa błędną jest teza, że Kościół "steruje życiem kraju". "Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani, w związku z tym bezwzględnie wymagany jest głos hierarchów Kościoła, stojących w obronie tegoż Kościoła, którego są pasterzami. (...) Uważam, że byłoby dobrze, gdyby księża biskupi w sposób bardzo jednoznaczny przypomnieli o konsekwencji takich, a nie innych decyzji dotyczących walki z życiem poczętym" - podkreśla.

"Prof. Chazan jawi się jako postać niezwykle prawego sumienia. To człowiek, który miał i wciąż ma odwagę oprzeć się złemu prawu stanowionemu" - dodaje ks. Bortkiewicz.

"Atmosfera przypomina żywcem realia stalinowskie"

Zapowiedź dymisji prof. Chazana komentuje także w "Rzeczpospolitej" dr Aleksander Stępkowski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". "Jest to ewidentny spektakl polityczny, w ramach którego bezceremonialnie wykorzystano w sposób instrumentalny procedury prawne. Jesteśmy świadkami naigrywania się z zasady demokratycznego państwa prawnego" - grzmi prawnik.

"Atmosfera, którą rozpętano wokół lekarzy publicznie przyznających się do wiary, w niepokojący sposób przypomina żywcem realia stalinowskie, kiedy to ochrzczenie dziecka lub podejmowanie praktyk religijnych zamykało drogę do kariery lub łamało kariery rozpoczęte, a w skrajnych przypadkach prowadziło do oskarżeń o szpiegostwo na rzecz Watykanu" - grzmi dr Stępkowski. I apeluje, by "osoby odpowiedzialne za tę medialną histerię" się "opamiętały".

Więcej o: