Nycz wydał oświadczenie ws. odwołania Chazana. "To groźny precedens, uderza nie tylko w katolików"

?Wyrażam głębokie zaniepokojenie w związku z zapowiedzią odwołania prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny - napisał warszawski metropolita abp Tadeusz Nycz w oświadczeniu, które wysłał do mediów.
Warszawski metropolita nazywa sprawę Chazana "groźnym precedensem, uderzającym w prawa nie tylko katolików, ale i wszystkich ludzi".

"Prawo stanowione nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew ich sumieniu. Lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia. Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza" - argumentuje.

O najtrudniejszych i najpiękniejszych momentach w pracy ginekologa przeczytaj w książce "Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek" >>

"Profesor ryzykował, stając w obronie życia"

Nycz wyraża swoje poparcie dla Chazana, podkreślając, że prowadzony przez niego szpital cieszy się dobrą opinią.

"Profesor stanął w obronie życia od samego poczęcia, ryzykując utratę stanowiska i inne, przykre dla siebie konsekwencje"- dodaje. 

Na koniec swojego oświadczenia Nycz wzywa władze do "skorygowania zapisu o klauzuli sumienia w taki sposób, by nie kolidował on z prawem wolności religii".

Odwołanie Chazana

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła dziś, że zwolni dyrektora miejskiego szpitala Świętej Rodziny, który odmówił pacjentce legalnej aborcji, nie wskazując jej alternatywnej lecznicy.

Prezydent podjęła decyzję na podstawie raportu przygotowanego przez pracowników miejskiego biura zdrowia.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (411)
Nycz wydał oświadczenie ws. odwołania Chazana. "To groźny precedens, uderza nie tylko w katolików"
Zaloguj się
 • vidisic

  0

  "Profesor stanął w obronie życia od samego poczęcia, ryzykując utratę stanowiska i inne, przykre dla siebie konsekwencje"

  To teraz niech odpowiada za morderstwo z premedytacją. W końcu zmusił kobietę do urodzenia człowieka, wiedząc, że ten człowiek umrze. Świadomie więc doprowadził do śmierci człowieka.

 • wujaszek_joe

  0

  talib Nycz będzie nam prawo dyktował?

 • grokasia1313

  Oceniono 3 razy 1

  taki ktoś powinien nie być lekarzem, albo niech księży leczy

 • cillian1

  Oceniono 2 razy 0

  "Prawo stanowione nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew ich sumieniu."

  jeśli przypomnieć Lemańskiego, że w Kk jest wolność słowa, to dlaczego ta k..wa nie broni lemańskiego, tylko ogon podkula?

 • bbb52

  Oceniono 2 razy 0

  skoro jak sam bp stwierdził, profesor _RYZYKOWAŁ_ od samego początku, to tym razem to ryzyko wyszło tak a nie inaczej.

 • abp_anton_lavey

  Oceniono 5 razy 3

  @Szaman Nycz:

  "Prawo stanowione nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew ich sumieniu."

  Otóż pragnę poinformować szanownego pana czarodzieja Nycza, że prawo stanowione MOŻE i BĘDZIE wymuszać określone zachowania. Przyjmij przy tym czarnuchu do wiadomości, że prawo nie interesuje się sumieniem (czyt. fanaberiami rozpasanych, histerycznych katoli) bo prawo ma traktować wszystich równo.

  "Lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia."

  Owszem, może. Ludzie wierzą w najprzeróżniejsze głupoty (sam jesteś tego, czarnuchu rzymski, najlepszym przykładem). Nie wyobrażam sobie, żeby prawo pod pozorem klauzuli sumienia odpuszczało karanie zbrodniczych praktyk pseudomedycznych podyktowanych głupotą, ciemnotą, ignorancją, czarami, a takich właśnie czynów dopuścił się katol Chazan.

  "Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza"

  Niemożliwe. Wymagałoby to dostosowania prawa stanowionego do woli wąskiej grupy czarnuchów w kieckach z niezmiernie długimi rozporkami, czyli ni mniej ni więcej tylko wprowadzenie katolskiego szariatu.

  Tylko w jednym przypadku można by pomyśleć o legislacyjnie usankcjonowanej dominacji tzw. "prawa boskiego" na prawem stanowionym. A mianowicie w przypadku, gdyby udało się wam katole udowodnić istnienie swoich bóstw wraz z całym kanonem swojej mitologii. Bez takich dowodów mówimy o podporządkowaniu prawa czarom i myśleniu magicznemu.

  Tak tedy, do dzieła szamanie Nyczu. Czekam na dowody.

 • kanetsb

  Oceniono 7 razy 5

  Ja myślę, że dobrym początkiem udoskonalania prawa, będzie wyj3b/\nie konkordatu za okno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX