Odpowiedź na te dwa pytania może świadczyć, że masz problem z alkoholem

Badania pokazują, że wystarczy zadać dwa proste pytania, na które pozytywna odpowiedź może świadczyć, że mamy problem z nadużywaniem alkoholu. O opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester metodzie donosi brytyjski ?The Independent?.
Naukowcy twierdzą, że odpowiedź tylko na dwa pytania może pomóc lekarzowi, który przyjmuje pacjenta, w zdiagnozowaniu potencjalnego lub rzeczywistego problemu z nadużywaniem alkoholu.

1. Jak często wypijasz sześć lub więcej drinków przy jednej okazji?

2. Czy w rezultacie picia lub zażywania narkotyków w zeszłym roku wydarzyło się coś, czego sobie nie życzyłeś?

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester, z zespołu pod kierownictwem konsultanta psychoonkologii, przejrzeli 17 studiów na temat spożycia alkoholu, w których przebadano ponad 5 tys. osób, by sprawdzić, czy zadanie jednego lub dwóch prostych pytań przesiewowych może być podstawą do interwencji. I tak na przykład odpowiedź na pierwsze z pytań - raz w miesiącu lub częściej - może być wskazówką, że osoba, która udzieliła takiej odpowiedzi może mieć problem z nadużywaniem napojów wyskokowych.

Dwa pytania optymalne, cztery to ponad 90 procent dokładności

W wyniku badań uznano, że optymalne wydają się dwa pytania. Jednak w celu lepszego rozpoznania u pacjenta problemu alkoholowego można zadać cztery i więcej. Tak przeprowadzony wywiad pozwala na uzyskanie dokładność na poziomie 90,9 procent i wymaga tylko 3,3 pytania na jednego badanego.

Wyniki badań opublikowano w British Journal of General Practice.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (26)
Odpowiedź na te dwa pytania może świadczyć, że masz problem z alkoholem
Zaloguj się
 • qazxc

  0

  Z nałogami to prosta, ewolucyjna sprawa. Jak ktoś musi a nie ma do tego zdrowia, to prostu wcześniej umrze. A jest nas już ponad 7 miliardów...

 • dziadekjam

  0

  Odpowiedź na te dwa pytania może świadczyć, że masz problem z alkoholem
  ============================================================
  A jak nie odpowiem, to znaczy, że nie mam problemu alkoholowego?

 • 5szok

  0

  czy nie wiecie, ze sa osoby o psychice ktora latami nie czuje, ze jest zwiazanaz piciem alkocholu,np za wczesej mlodosci a ich fizyka uzaleznionego daje o sobie znać ?
  slowem, ze czasem nie ma uzaleznienia psychicznego, ale jest uzaleznienie fizyczne ?
  i co sie dzieje z gosciem, ktory nagle przestal pic 25 roku bo poszedl do pracy... nagle mu wysiada watroba... i nerki, bo cialo potrzebuje alkocholu, zeby sie uspokouic

 • eu-antonio

  Oceniono 3 razy 3

  Ja nie mam problemu z nadużywaniem alkoholu -
  piję tyle ,ile tylko dam radę.

 • kamyk39

  Oceniono 3 razy 3

  jakie dwa?
  widze czter...

 • highsierra

  Oceniono 9 razy 9

  "Odpowiedź na te dwa pytania może świadczyć, że masz problem z alkoholem"
  Czyli co, brak odpowiedzi (pozytywnej, negatywnej) oznacza brak problemów??? Jaka jest logika tego tytułu?

 • normalny-parch

  Oceniono 10 razy 8

  Nie mam kłopotów z alkoholem. żadnych. Mam kłopty bez alkoholu. A co, mam zostać subwersywnym elementem i nie kupując alkoholu wpędzić kraj w ruinę? Poza tym, nigdy nie żądałem w sklepie alkoholu. Zawsze tylko piwo, wino, wódkę. czy to moja wina, że oni tam do tego wkręcają alkohol? Cholera ich wie, co jeszcze...może jakieś psychotropy?

 • rik11

  Oceniono 15 razy 13

  1) w tamtym tygodniu wypiłem 6 bezalkoholowych drinków
  2)dostałem po nich sraczki

  ... jestem alkoholikiem XD

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 6 razy 4

  NAJPIERW zdarzyło mi się coś, czego sobie nie życzyłem /przeczytałem powyższy tekst/ POTEM ROZPOCZĄŁEM wypijanie drinków. Ciekawe, do ilu dotrwam; sądzę że głupotę rzeczonego zrekompensować może nie mniej niż 12, po ludzku rzecz określając, s t a k a ń c z i k o w.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX