Polacy obejmują kluczowe stanowiska w komisjach PE w Brukseli. Buzek, Siekierski, Hübner...

- Jerzy Buzek został dziś wybrany na przewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego - taką informację zamieściło na Twitterze Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Przewodniczącej innej komisji - rolnictwa - został też Czesław Siekierski.
- Zrozumieliśmy, że Polacy są bardzo zainteresowani komisją przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) - mówił na tydzień przed głosowaniem Manfred Weber, szef frakcji centroprawicy w PE. Wcześniej, 25 czerwca, w sprawie objęcia przewodnictwa w komisji porozumieli się chadecy i socjaliści. Już wtedy było wiadomo, że funkcję obejmie Buzek - był on jedynym kandydatem chadeków na to stanowisko.

Komisja, której będzie przewodniczył Buzek, ma uprawnienia w zakresie m.in. polityki przemysłowej UE, zastosowania nowych technologii, polityki i bezpieczeństwa energetycznego, a także badań nad technologiami kosmicznymi. ITRE będzie się też zajmować przepisami dotyczącymi unii energetycznej, którą za swój priorytet uznał rząd Donalda Tuska.- Energetyka, cyfryzacja, modernizacja przemysłu oraz badania i innowacje, to cztery obszary polityki UE wchodzące w zakres prac komisji przemysłu, badań naukowych i energii. Ale to również cztery kluczowe obszary dla silnej i konkurencyjnej globalnie unijnej gospodarki, a więc miejsc pracy i dobrobytu naszych obywateli - mówił Buzek tuż po wyborze na przewodniczącego.

- Te cztery obszary są ze sobą ściśle połączone. Kluczowym pozostaje oczywiście bezpieczeństwo energetyczne i budowa wspólnego rynku energii. Drugi obszar, który może dać nam setki tysięcy nowych miejsc pracy, również w Polsce, to cyfryzacja i przemysł teleinformatyczny. Dzięki taniej energii i sprawnemu przesyłowi danych będziemy mogli rozwijać nowoczesny przemysł - mądra i przyjazna środowisku reindustrializacja to trzeci priorytet. To wszystko nie będzie oczywiście możliwe bez innowacji. Dlatego badania i nowe technologie to nasz czwarty cel - dodał.

W poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego Buzek - w latach 2009-2012 - był przewodniczącym tej instytucji. W tym roku mandat eurodeputowanego otrzymał trzeci raz z rzędu; w ławach PE zasiada nieprzerwanie od 10 lat.

Przewodniczącym komisji rolnictwa został Czesław Siekierski

Od 15 trwają posiedzenia komisji, na których wybiorą one swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących:Biuro poinformowało też, że na przewodniczącego komisji rolnictwa i rozwoju wsi wybrano polityka PLS Czesława Siekierskiego.Wiceprzewodniczącym tej komisji będzie Janusz Wojciechowski.Szefową komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) została Danuta Hübner z PO.Na przewodniczącą podkomisji bezpieczeństwa i obrony wybrano Annę Fotygę z PiS.Wiprzewodniczącą komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych została była minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.Wiceprzewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych została europosłanka PO Danuta Jazłowiecka.Tomasz Poręba z PiS jest został wiceprzewodniczącym komisji transportu i turystyki.Ryszard Legutko z PiS będzie od dziś pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych.Wiceprzewodniczącym komisji spraw konstytucyjnych został Kazimierz Ujazdowski z PiS.Europoseł PO Jarosław Wałęsa został natomiast wybrany wiceprzewodniczącym komisji rybołówstwa.Wiceprzewodniczącą komisji prawa została Lidia Geringer de Oedenberg.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (203)
Polacy obejmują kluczowe stanowiska w komisjach PE w Brukseli. Buzek, Siekierski, Hübner...
Zaloguj się
 • olewus.1

  Oceniono 1 raz 1

  I co na to "duży fiut" Hofman !??

 • 1ewkas

  Oceniono 1 raz 1

  Według GW przewodniczący i wicki w komisjach są znacznie ważniejsi, niż wicemarszałek Sejmu.
  Podobnie w PE, co nie, "obiektywni dziennikarze"?

 • 3.praktyk

  0

  Tu barw nie ma. Sukces.

 • pro-contra

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ktoś wiedział, że łoBuzek-liberał jest chadekiem, czyli de facto konserwatystą?
  Jak on godzi te przeciwstawne opcje polityczne, które sobą reprezentuje?

 • pro-contra

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma co się hajcować.
  Każdy przewodniczący parlamentarnych komisji ma zazwyczaj kilkunastu zastępców.
  Każdy zatem europoseł ma zapewnioną fuchę, która nie tylko zmusza do roboty, ale stanowi dodatkowy, "funkcyjny" dodatek do skromniutkiej pensyjki.

 • karol_7

  Oceniono 7 razy -1

  eurokołchoz zginie
  skoro tak żałosne miernoty na lukratywne stanowiska wybrano

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX