Rząd zapomniał o ostatniej racie za F-16. W przyszłym roku zapłacimy 5,5 mld zł

Według informacji ?Rzeczpospolitej? minister Szczurek miał zaskoczyć premiera, prezydenta i szefa MON, informując, że w przyszłym roku trzeba zapłacić ostatnią ratę za samolot wielozadaniowy F-16. Ministerstwo Finansów miało od lat wiedzieć o płatności, jednak nie dzieliło się tą wiedzą.
"A zatem w przyszłym roku Polska będzie musiała zapłacić jednorazowo połowę wartego 3,6 mld dolarów kontraktu na samoloty podpisanego z Amerykanami w 2003 r. To największy jednorazowy wydatek w ciągu tych lat" - pisze "Rz".

Harmonogram płatności

Jak ustalono, do tej pory płaciliśmy Amerykanom po mniej więcej 130-300 mln dolarów rocznie. "Rekordowy był 2006 r., kiedy rachunek wyniósł niemal pół miliarda dolarów. Ale były też lata, kiedy nie płaciliśmy nic poza kosztami obsługi kontraktu (...) Tym bardziej dotkliwe dla rządu będzie w przyszłym roku wysupłanie jednorazowo ponad 1,8 mld dolarów" - czytamy.

Obecny szef MON Tomasz Siemoniak jest na stanowisku od 2011 roku. Od tego roku raty nie były opłacane, a Siemoniak nie zdawał sobie sprawy w tego, że kontrakt będzie finalizowany w 2014 roku.

Wydatki na obronność

Gdy informacja dotarła do MON, rozpoczął się spór między ministrem Szczurkiem a Siemoniakiem. Ten drugi chciał, by przyszłoroczna rata "nie była liczona do limitu wydatków obronnych, bo oznaczałoby to drastyczne oszczędności w innych obszarach armii". Szczurek chciał natomiast wykorzystać tę sytuację, by dokonać cięć w budżecie MON.

"Wygląda na to, że Siemoniak wspierany przez prezydenta przekonał Szczurka" - pisze "Rzeczpospolita". I tak obaj ministrowie przedstawiają płatność za F-16 jako początek zapowiadanego przez prezydenta zwiększenia wydatków na obronność.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (220)
Rząd zapomniał o ostatniej racie za F-16. W przyszłym roku zapłacimy 5,5 mld zł
Zaloguj się
 • Leszek Knap

  0

  a po co nam ten szajs z awioniką nie pozwalającą walczyć, dla zabawy, to jak na zabawki za drogo

 • drugi-henryk

  0

  Kto by tam pamiętał o takich duperelach,jak terminowe płacenie rat,kiedy na dobre rozgorzała walka o utrzymanie stołków...!

 • junkamm

  0

  wrescie z tym całym hazanem zrobili porzadek. i zabrac mu uprawnienia medyczne . i niech idzie do klasztoru tam mu dadzą wszystko.wiare sie zostawia w domu doktorku jak sie idzie do pracy i jest sie lekarzem .co by było gdybym ja poszedł do pracy a jezdze autobusem w komunikacji i jezdził bym tak jak ja chce i gdzie chce . albo bym brał jako pasażera katolików tylko. debilny pomysł prawda .na razie z dyrektora poleciał hazan a ja bym go na zbitą morde wywalił ze szpitala i nigdy bym mu pracy nie dał w zawodzie lekarza .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  polskie stronictwo srogo zapłaci przy nastepnych wyborach .popierając rzad tusk sami przyczyniają sie do trzymania swoich stołków i oto tylko chodzi .kto teraz zagłosuje na nich . pewnie nikt oprócz rodziny . oni sa juz na dnie politycznym . jeżeli chodzi o tuska to żygac mi sie chce jak go widze i słysze .dalsze jego rzady bandyckie doprowadza kraj do rujny . naród pluje na niego a on bezszczelnie mówi że deszcz pada . opluty jest juz od dołu do samej góry ..wyjątkowo bezszczelny omamiacz dyktator nieudolniak polityczny kłamca .a ten piechociński klaun klekający przed publicznoscia albo ten sawicki spowrotem do pługa zostaną zaciągnieci ale najpierw przed sąd.tak jak wielu polityków platformy obywatelskiej i stonictwa ludowego . wszyscy bedą siedziec w wiezieniu i odawac pieniądze. macie to jak w banku . my naród jeszcze poczekamy ale sie doczekamy i przyżekamy bedziecie siedziec.kto mieczem wojuje od miecza zginie.

 • plus_minus_zero

  0

  komu zależało na tym żeby zapomniał?

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 0

  naród żada natychmiastowego wiezienia bezwglednego dla tuska sikorskiego rostowskiego kopacz nowaka sienkiewicza i inych minstrów i posłow z platformy obywatelskiej . równiez trzeba zamknąc belke aferzystów podsłuchanych i skompromitowanych. a nie dawanie im statusu pokrzywdzonego. może jeszcze bed ą chcieli odszkodowania .? rozbic tą mafie rządową złodzieji i morderców. tak mówi polska ulica . to przykre.

 • kajakan1

  0

  Redaktorzy z Wyborczej. Wiem, że jesteście w kwestiach militarnych całkowitymi dyletantami ale minimum rzetelności dziennikarskiej powinniście jednak wykazać.
  Samoloty są już dawno spłacone i to wcześniej niż wynikało z kontraktu.
  Obecnie trzeba zapłacić za papiery dłużne, które posłużyły do spłaty pożyczki na samoloty.
  Po prostu zastąpiono starą pożyczkę, nową. Taki manewr był wówczas opłacalny.
  Uszczupliło to budżet, więc trzeba było wyemitować nowe papiery, które teraz trzeba wykupić.
  To normalna praktyka. Państwo spłaca stare długi i zaciąga nowe.I to na kilkadziesiąt miliardów rocznie.
  To, że tę informacje przedstawione w ten sposób to kwestia polityki.

 • junkamm

  Oceniono 2 razy -2

  rzad wcale nie zapomniał o racie . rzad to dawno rozpi... te pieniądze i ich nie ma juz . koniecznie musi byc kontrola finansów od razu . rostowski pójdziesz do wiezienia i wielu z was . prokuraturo zabierzcie im juz paszporty bo uciekną.

 • xsawer

  0

  No to e-sąd, komornik i pozamiatane.
  Tak przynajmniej jest w przypadku Kowalskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX