Holenderscy robotnicy przeszli na islam, by wyremontować meczet w Mekce. "Za zmianę religii grozi śmierć"

Holenderska firma została podwykonawcą rozbudowy meczetu w Mekce w Arabii Saudyjskiej. By wypełnić kontrakt, grupa europejskich pracowników przeszła na islam. W przeciwnym razie nie mogliby wejść do miasta. "Jeśli Holendrzy sądzą, że wymówienie szahady jest zwykłą formułką, która niczego nie zmienia, mogą się bardzo pomylić" - pisze na swoim blogu Agnieszka Zagner z "Polityki".
Agnieszka Zagner, dziennikarka "Polityki" pisze o remoncie meczetu otaczającego Kabę, słynny Czarny Kamień w Mekce, do którego pielgrzymują rzesze muzułmanów. Należąca do saudyjskiej rodziny firma Bin Laden (związana kiedyś z Osamą bin Ladenem) chce dwukrotnie zwiększyć "przepustowość" świątyni.

"Wystarczy wypowiedzieć szahadę po arabsku i już"

Na miejscu zabrakło jednak odpowiedniego sprzętu i jako podwykonawcę kontraktu wybrano holenderską firmę dźwigową Rush. Wykwalifikowanych robotników trzeba było ściągać z Europy. "Holenderscy pracownicy, by wykonać swoją pracę, musieli spełnić jeden podstawowy warunek: musieli być muzułmanami" - pisze Zagner. Innowiercy nie mają bowiem wstępu do Mekki, świętego w islamie miasta.

"Firma poinformowała więc, że 11 pracowników 'z szacunku dla Saudyjczyków i by wykonywać swoje obowiązki' wypowiedziało szahadę (muzułmańskie wyznanie wiary - dop. red.)" - relacjonuje dziennikarka. "Wystarczy wypowiedzieć szahadę po arabsku i już. Szahada nie zmienia tego, kim jestem. Najważniejsze, że szanuję Saudyjczyków, niczego więcej się ode mnie nie wymaga" - miał stwierdzić cytowany przez holenderski dziennik robotnik.

"Muzułmanin za zmianę religii może zostać ukarany śmiercią"

"Przez Holandię przetoczyła się dyskusja o tym, czy można zmuszać ludzi do zmiany wiary, w krajach Zatoki Perskiej oburzenie wywołało kupczenie religią" - wskazuje Zagner. I zwraca uwagę na fakt, że za kontraktami w Arabii Saudyjskiej stoją gigantyczne pieniądze.

Jednak chęć zysku mogła przyćmić istotę sprawy. "Jeśli Holendrzy sądzą, że wymówienie szahady jest zwykłą formułką, która niczego nie zmienia, mogą się bardzo pomylić. Według Koranu muzułmanin (żeby nim zostać, wystarczy wypowiedzieć szahadę) za zmianę religii może zostać ukarany śmiercią" - przypomina Zagner.

Cały wpis znajdziesz na stronach "Polityki" >>>

Więcej o:
Komentarze (31)
Holenderscy robotnicy przeszli na islam, by wyremontować meczet w Mekce. "Za zmianę religii grozi śmierć"
Zaloguj się
 • exspres

  Oceniono 1 raz 1

  03.07.2014 17:48 odgrzewany kotlet i to ma być dziennikarstwo na wysokim poziomie .

 • dziadwawelski

  Oceniono 2 razy 2

  "Europejska" gazeta pisze, że można stracić życie bo coś tam sobie ktoś kiedyś pod nosem wymruczał dla zabawy czy kasy ?! To mocny głos osadzony tradycji mającej korzenie w cywilizacji antycznej Grecji i Rzymu ;-)))

 • linasweets

  0

  Ja bym dla nich za nic nie pracowała po tym, jak zamordowali niewygodnego dziennikarza i pokroili go na kawałki. Władcy Arabii Saudyjskiej reprezentują mentalność z epoki jaskiniowej, i tak ich należy traktować.

 • the_rapist

  Oceniono 3 razy -1

  Holendrzy to naród budowniczych, kupców i pragmatyków. Polacy to naród narzekaczy, męczenników za wiarę i bojowników porywajacych się z motyką na słońce. Coś mi się zdaje, że ma to pewien wpływ na fakt, że to my jeździmy do nich pracować, a nie oni do nas.

 • aghrra

  Oceniono 12 razy 10

  Tylko czekać jak wszyscy w Europie będą musieli przejść na islam Jednak będzie to miało też swoje dobre strony bo lewactwo skamląc coś o prawach człowieka pójdzie pierwsze pod nóż

  PRECZ Z ISLAMEM !!!

 • supertlumacz

  Oceniono 10 razy 0

  BBC opracowuje obszerne profesjonalne programy informacyjne dla złagodzenia konfliktów między wyznaniami.

  W Polsce jakaś służba (ABW?) blokuje do nich dostęp dla użytkowników Internetu na terenie Polski!

  Znalazłem link do filmu o islamie pod którym można obejrzeć go również w Polsce
  www.youtube.com/watch?v=rSIsB5TRfUY Jednak odpowiedzialność KARNA polskich specsłużb za dezaktywację linku podanego wcześniej pozostaje...

  Równoległa do transkryptu ścieżka dźwiękowa świetnie nadaje się dla brytyjskiej Polonii do pogłębienia znajomości języka kraju pobytu .

  Spodziewam się że podobne filmy dostępne są WSZĘDZIE POZA POLSKĄ, nawet w Izraelu, ze względu na szaleńczy poziom cenzury pro-żydowskiej w Polsce.

  Może jakiś donosik do UE, albo przynajmniej do UK , na utrudnianie przez Polskę rozpowszechnian ia dzieła BBC?

  Trzeba współpracować z organami ścigania UE - to moralny obowiązek wszystkich Europejczyków.

  Więcej na ten temat
  komentarz # 5
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/1010-golgota-picnic-czyli-o-tym-jak-27-dupkow-bronilo-chrystusa.html

 • bcax

  Oceniono 13 razy 13

  w tych "postępowych" europejskich krajach jak czytam holender to nie myślę o rodowitym holendrze a raczej o czarnoskórym somalijczyku który kilka lat temu otrzymał holenderskie obywatelstwo.

 • fjestis

  Oceniono 29 razy 25

  Po co komu ten islam. Średniowieczne zabobony.

 • anton_pl

  Oceniono 16 razy 0

  To nic takiego - ja w dzieciństwie też różnych wierszyków się w szkole uczyłem - byłem nawet ministrantem :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX