Prezydent Warszawy chroni prof. Chazana? "To zdumiewające, że nie został zawieszony"

Wg informacji "GW", władze Warszawy zleciły badanie poszanowania praw pacjenta płodu w szpitalu, którym kieruje prof. Bogdan Chazan. Oburzony taktyką ratusza jest rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek. - Jest zdumiewające, że prof. Chazan od razu nie został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora szpitala. Klauzula sumienia powinna zniknąć z polskiego prawa - mówił w TOK FM.
Deklaracja wiary" to akt rezygnacji z korzystania z narządów płciowych poza prokreacją? [BLOG]

"Gazeta Wyborcza" ustaliła, że władze stolicy zleciły zbadanie poszanowania praw pacjenta płodu w szpitalu, którym kieruje prof. Bogdan Chazan. "GW" nie ma wątpliwości, że to element ochrony lekarza. Tym bardziej, że to sam prof. Chazan jako pierwszy mówił o potrzebie sprawdzenia, czy nie doszło do naruszenia praw pacjenta płodu.

Jeśli okaże się, że do żadnego naruszenia nie doszło - władze Warszawy nie będą musiały zajmować się sprawą. A tym samym nie narażą się zwolennikom prof. Chazana, którzy stanęli w jego obronie, po ujawnieniu że nie zgodził się na aborcję ciężko uszkodzonego płodu oraz nie wskazał pacjentce innego lekarza, który wykonałby zabieg.

- Jest zdumiewające, że prof. Chazan od razu nie został zwieszony w pełnieniu funkcji dyrektora - komentował w TOK FM Andrzej Rozenek.

Nie - dla klauzuli sumienia

Według rzecznika prasowego Twojego Ruchu, z polskiego prawa powinna zniknąć klauzula sumienia, która pozwala lekarzom na to, by nie przeprowadzali badań i zabiegów, które uważają za niezgodne z ich przekonaniami religijnymi. - Jeżeli komuś religia zabrania wykonywania określonego zawodu, to nie powinien podejmować się jego wykonywania. Po co kończy studia, skoro wie, że nie będzie mógł w pełni wykonywać tego zawodu? - pytał poseł w "Poranku Radia TOK FM".

Jak podkreślał Rozenek, najważniejsze w dyskusji wywołanej sprawą prof. Chazana, powinno być dobro pacjenta. - Pacjent ma prawo oczekiwać od lekarza, że będzie leczony najlepszymi metodami. Tymczasem wprowadzenie klauzuli sumienia powoduje, że lekarz ma furtkę, na którą zawsze może się powołać, żeby czegoś nie robić.

Prof. Chazan: Ze wstydem muszę powiedzieć, że był czas, kiedy dokonywałem aborcji>>

Więcej o:
Komentarze (46)
Prezydent Warszawy chroni prof. Chazana? "To zdumiewające, że nie został zawieszony"
Zaloguj się
 • muminka1277

  Oceniono 3 razy 3

  Jakie prawa pacjenta plodu??!! O ile mi wiadomo to plod nie ma nr pesel nadanego, nie figuruje w rejestrze ludnosci, nie ma osobnej kartoteki u lekarza itp wiec jaki pacjent plod!! Nikt nikogo nie zmusza do bycia lekarzem, ginekologiem itp, mozna zrezygnowac z danego zawodu jesli obowiazki koliduja z sumieniem/religia/przekonaniami i sie przekwalifikowac. Prywatne wierzenia powinny zostawac w domu, w pracy sie robi to co dany zawod nakazuje.

 • lehoo

  Oceniono 5 razy 5

  Chazan mógł jako lekarz odmówić wykonania aborcji, w końcu klauzulę podpisał, a lata płyną, wzrok marnieje i ręce już nie te. Ale jako dyrektor zwodził pacjentkę i odmawiał informacji o innych miejscach, gdzie ciążę przerwać było by można. I tego już nie było wolno mu robić.
  Podsumowując - za pierwsze darować, za drugie - wyrzucić z roboty na zbity łeb.

 • elzbieta09

  Oceniono 4 razy -4

  Zniesienie klauzuli sumienia może prowadzić do strasznych skutków w warunkach państwa niedemokratycznego (a jak wiadomo demokracja jest kruchą strukturą w każdej społeczności). Można wówczas nakazać ludziom np. zabijanie innych za kolor skóry, za pochodzenie, za kalectwo fizyczne i umysłowe, uśmiercanie niepoczytalnych, kradzież mienia społecznego w imię interesów danej partii, wydawanie wyroków śmierci na żądanie władzy politycznej, itp, itd. Brak klauzuli sumienia to podeptanie prawa obywatela do sprzeciwu wobec narzuconego mu przez urzędników przepisu Ci, którzy żądają zniesienia klauzuli sumienia widzą tylko jedną stronę medalu.

 • pllx3

  Oceniono 4 razy 4

  Ale Chazana sam powiedział, że zabijał dzieci. Pewnie ma na sumieniu kilka tysięcy.
  A teraz się nawrócił i innych poucza.

 • mundi8

  Oceniono 7 razy -3

  "Prezydent Warszawy chroni prof.Chazana?"
  Anka, tu chodzi o to, aby w tym kraju nie rozwinął się Przemysł Śmierci!

 • mundi8

  Oceniono 8 razy -4

  "Jeżeli komuś religia zabrania wykonywania określonego zawodu, to nie powinien podejmować się jego wykonywania. Po co kończy studia, skoro wie, że nie będzie mógł w pełni wykonywać tego zawodu?"
  To można się wyuczyć takiego zawodu, który polega na zabijaniu ludzi (dzieci nienarodzonych)?

 • mundi8

  Oceniono 9 razy -7

  "Według rzecznika prasowego Twojego Ruchu, z polskiego prawa powinna zniknąć klauzula sumienia, "
  A ja uważam z polskiego sejmu musi jak najszybciej zniknąć Twój Ruch!

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 11 razy 9

  Prawa pacjentki są oczywiście nieważne, grunt to prawa pacjenta płodu.

 • wyciety

  Oceniono 20 razy -18

  Szukam lekarza,nie przestrzegajacego klauzuli sumienia,do uspienia Rozenka i Palikota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX