"Szkoda mi nas wszystkich" - Tym o polskich świętych krowach

"U mnie na wsi "szkoda" oznacza wejście bydła w uprawę. Wygania się je stamtąd natychmiast. Nasze święte krowy włażą w szkodę i niewyganiane siedzą w niej latami. Szkoda mi nas wszystkich" - napisał Stanisław Tym. Odpowiedzialni za pesymizm felietonisty "Polityki" to Kościół protestujący przeciwko "Golgota Picnic" i wiceminister sprawiedliwości, który włączył się w spór wokół prof. Bogdana Chazana.
"Szkoda mi nas wszystkich, że musimy, chcąc nie chcąc tkwić unurzani w małości i głupocie jałowych dysput, wzajemnych pretensji i demonstracyjnego obrażania się o wszystko" - refleksje Stanisława Tyma wywołały wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego o aborcji oraz manifestacje przeciwników spektaklu "Golgota Picnic", których do demonstrowania zwołał Kościół.

" Wiceminister Królikowski, broniąc prof. Bogdana Chazana, uznał, że pacjentka, która zgłosiła się do niego z ciężko uszkodzonym płodem, dokonała prymitywnej prowokacji. Musiała przecież wiedzieć, ze w tym szpitalu aborcji się nie dokonuje, bo dyrektor podpisał klauzulę sumienia. Musiała? Kiedy ja wsiadam do tramwaju, nie pytam motorniczego o jego stosunek do religii, bo wiem, że z powodu klauzuli sumienia nie ominie przystanku przy ulicy Tadeusza Boya-Żeleńskiego, autora "Piekła kobiet" - napisał Tym w najnowszym numerze "Polityki".

"Szkoda mi nas wszystkich"

Felietoniście nie podoba się też zainteresowanie hierarchów polskiego Kościoła spektaklem "Golgota Picnic". To zainteresowanie przejawiało się w "zachęcaniem, a wręcz namawianiem" do protestów i manifestacji. Stanisława Tyma najbardziej zaskoczył scenariusz zaproponowany przez abp. Stanisława Gądeckiego.

Metropolita poznański i przewodniczący Konfederacji Episkopatu Polski zachęcał do "ogólnopolskiego protestu, który by groził zamieszkami". "Odczytuję to jako zachętę do burd ulicznych i agresji" - ocenił felietonista "Polityki".

"U mnie na wsi "szkoda" oznacza wejście bydła w uprawę. Wygania się je stamtąd natychmiast. Nasze święte krowy włażą w szkodę i niewyganiane siedzą w niej latami. Szkoda mi nas wszystkich" - podsumował Stanisław Tym.

Więcej o:
Komentarze (26)
"Szkoda mi nas wszystkich" - Tym o polskich świętych krowach
Zaloguj się
 • pawel1piotr2

  Oceniono 14 razy 14

  Co by było, gdyby przed kościołem zebrał się tłum ateistów, blokował wejście do niego i protestował przeciwko spektaklowi w nim odprawianemu jako obrażaniu uczuć ateistycznych ?

  Gądecki by zrozumiał analoglę, czy nie za bardzo ?

 • kuciapka1938

  Oceniono 16 razy 16

  W PRLu z grubsza było wiadomo że nie wolno było prawie niczego
  Teraz mamy demokrację i wolno wszystko
  Ale !!
  Ale nie wolno wszystkim
  W PRLu wielu księży miało niewyparzone języki i z ambon - nie zawsze bezpośrednio - ale w zawoalowany sposób mówili co im na wątrobie siedzi
  Dzisiaj doszło do takiego rozpasania że to się w głowie nie mieści
  Największym majstersztykiem na skalę Europejską jest wpuszczenie do Europarlamentu ludzi co ich programem jest rozwalenie Unii Europejskiej i tego Europarlamentu
  No jednak ten Orwell nie miał tyle wyobraźni aby o takim czymś napisać
  Jego przepowiednia że zwierzęta w folwarku się zbuntują przeciw ludziom i ludzi pogonią a na stanowiska się Świnie dostaną - no to wykrakał
  Brak mu było jednak wizji że te świnie rozwalą SWÓJ FOLWARK - SWÓJ CHLEW ROZWALĄ
  Szczęście że jestem stary i chory i nie będę widział upadku
  A może coś walnie w ten chlew i zamieni go w słup soli powleczonego gównami i w dwóch waflach wytworzonych przez siostry zakonne z wody i mąki
  Panie Stanisławie - jest Pan bystrym obserwatorem naszych realiów
  Coś nam weszło w szkodę - to fakt Trza się było ubezpieczyć i założyć elektrycznego pastucha
  Ale mam pomysła
  Elektryczny paralizator na długim drągu aby krowa w szkodzie nie kopnęłą racicom
  I gonić te święte krowy z tej szkody - może jakie granaty po matce Pawlaka lub choćby jaki stary Mosin co z niego zamek wylata

 • mer1lin

  Oceniono 13 razy -5

  Daleki jestem od popierania protestow przeciwko "Golgota Picnic" I wkurzalo mnie to jak wielu innych ,do czasu kiedy przeczytalem wpis jednego z uczestnikow tego cyrku. " A jak by ta sztuka ,byla o Zydach i ich religii?" No i dotarlo do mnie ,ze rzeczywiscie ,Prokuratura zapewne zakazala by tego wystawiac. A wiec Prawo Polskie nie jest rowne dla wszystkich.

 • pablobodek

  Oceniono 26 razy 24

  Brawo Panie Stanisławie!!

  Żądam zerwania konkordatu, w który wpuścił nas JP2.

 • paastafarai

  Oceniono 21 razy 21

  "Dokonało się coś dziwnego: znikła partia,znikła dyktatura systemu komunistycznego,
  a Kościół, w postawach niektórych krewkich księży, zaczął uzurpować sobie podobne prawa."
  Stanisław Obirek, teolog, b. jezuita

 • belmondo1956

  Oceniono 27 razy 25

  Brawo Panie TYM! Szkoda tylko, że ma Pan rację.

 • 1ewkas

  Oceniono 26 razy 24

  Mam wrażenie, że pan Tym, jako doskonale znający prasę PRL - sugeruje nam, abyśmy czytali między wierszami. Zwłaszcza o tym bydle wchodzącym w szkodę i siedzącym w niej latami.

 • paastafarai

  Oceniono 18 razy 18

  W niewoli - za wolnością płacze
  Nie wierząc, by ją kiedyś zyskał,
  Toteż gdy wolnym się zobaczy
  Święconą wodą na nią pryska.
  Bezpiecznie tylko chciał gardłować
  I romantycznie o niej marzyć,
  A tu się ciałem stały słowa
  I Bóg wie co się może zdarzyć!

  (Według Gombrowicza narodu obrażanie)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX