Nigeria: Wybuch w centrum handlowym w Abudży, co najmniej 21 ofiar

Silny wybuch w centrum handlowym w stolicy Nigerii - Abudży - spowodował śmierć co najmniej 21 osób i raniło nie mniej niż 17. Świadkowie mówią, że przy wejściu do centrum Emab Plaza widać porozrzucane szczątki ludzkie.
Associated Press pisze, że jest to kolejny z serii zamachów, o których dokonywanie podejrzewani są islamscy ekstremiści, i że, jak się wydaje, nigeryjskie siły bezpieczeństwa nie są w stanie poradzić sobie z tą sytuacją.

Do wybuchu doszło, kiedy wielu mieszkańców zbierało się w centrach handlowych, by na sklepowych telewizorach oglądać mecz Nigerii z Argentyną na mundialu w Brazylii. Rząd Nigerii wezwał do zachowania spokoju i ogłosił, że robi wszystko co w jego mocy, aby sprawdzić związek rebeliantów z wybuchem w Abudży. Jeden z podejrzanych został aresztowany.

Ogromna liczba ofiar zamachów

W dwóch zamachach bombowych w Abudży w kwietniu zginęło ok. 120 osób. Do obu przyznali się ekstremiści z ugrupowania Boko Haram, grożąc dalszymi atakami. W poniedziałek bomba podłożona w uczelni medycznej w Kano na północy kraju zabiła co najmniej osiem osób.

W kwietniu ekstremiści z Boko Haram uprowadzili ponad 200 uczennic. Podejrzewa się ich również o porwanie w tym tygodniu kolejnych 90 ludzi. Boko Haram domaga się uwolnienia przetrzymywanych przez nigeryjskie władze członków swego ugrupowania w zamian za zakładników.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS