Giertych: Mam prawo oczekiwać, że Latkowski powie, co robił w Rosji

- Mam prawo oczekiwać, aby [Sylwester Latkowski] wyjaśnił publicznie, co robił w Rosji przez parę lat, gdy uciekał przed polskim wymiarem sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. Były lider LPR stwierdził też, że "cała redakcja "Wprost" powinna znaleźć się przed prokuratorem" za publikowanie informacji z nielegalnych podsłuchów.
W "Faktach po Faktach" Roman Giertych powiedział, że chce zapytać Sylwestra Latkowskiego, co obecny redaktor naczelny "Wprost" "robił w Rosji przez parę lat, gdy uciekał przed polskim wymiarem sprawiedliwości".

Dlaczego mamy podejrzewać PiS o lepsze praktyki, jeśli pamiętamy taśmy Berger, prowokacje służb wobec Leppera? [BLOG] >>>

Przypomnijmy: jak podała "Gazeta Wyborcza", powołując się na ustalenia prokuratury, Sylwester Latkowski na początku lat 90. " brał udział w sprowadzeniu do Polski wynajętych na Litwie egzekutorów i zlecił im pobicie dłużnika". Potem przez kilka lat było o nim cicho. Pod koniec lat 90. został skazany na karę dwóch lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności za "wymuszenia rozbójnicze". W więzieniu spędził 17 miesięcy.

Giertych: Mam prawo oczekiwać, że Latkowski powie, co robił w Rosji

- Ja rozumiem, że były kryminalista może się nawrócić. To jest normalne i mam szacunek do tych ludzi, którzy po przeszłości kryminalnej, nawet po odsiadce w więzieniu, wracają do normalnego życia - zastrzegł Giertych. Po czym stwierdził, że jako obywatel "ma prawo oczekiwać, aby Latkowski wyjaśnił publicznie, co robił w Rosji przez parę lat, gdy uciekał przed polskim wymiarem sprawiedliwości".

Nazwisko Giertycha również pojawia się na taśmach. Dopytywany o to były polityk LPR przyznał, że pamięta sytuację i dodał, że miała miejsce mniej więcej w czasie świąt Bożego Narodzenia.

- Zapraszałem pana Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego na spotkanie, które się odbywało (...) w Naczelnej Radzie Adwokackiej. Przyszedłem i zaprosiłem na spotkanie i panowie ze mną poszli, po czym sami już wrócili. Także jeśli się pojawią [taśmy] to w takim kontekście - zapewniał prawnik.

Giertych: Cała redakcja "Wprost" powinna stanąć przed prokuratorem

Prawnik stwierdził też w TVN24, że "cała redakcja 'Wprost', która odpowiada za tę sytuację, powinna znaleźć się przed prokuratorem", ponieważ w myśl Kodeksu Karnego osoba, która ujawnia informację uzyskaną z podsłuchów, popełnia przestępstwo, a redakcja "Wprost" wiedziała, że podsłuchy są nielegalne i w związku z tym popełniła przestępstwo.

- I wówczas nie ma tematu tajemnicy dziennikarskiej, bo podejrzany nie może się zasłonić tajemnicą dziennikarską. Nie ma tematu jakiejś niezależności dziennikarskiej, bo to są po prostu normalne przestępstwa, które powinna prokuratura ścigać - podsumował Giertych.

Wydawca "Wprost": Latkowski pozwie Giertycha

Niedługo po nadaniu przez TVN24 wypowiedzi Giertycha wydawca "Wprost" opublikował sprostowanie. Napisał w nim, że Latkowski "nie ukrywał się w Rosji i był w tym kraju zaledwie kilka dni w ciągu całego swojego życia" i że informacja ta "była już publicznie dementowana". Po czym zapowiedział, że w związku z wypowiedzią Latkowski "wystąpi na drogę sądową przeciwko Romanowi Giertychowi".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o aferze taśmowej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (209)
Giertych: Mam prawo oczekiwać, że Latkowski powie, co robił w Rosji
Zaloguj się
 • arabraska67

  Oceniono 1 raz 1

  Ale może działalność pismaka Latkowskiego jest chroniona tajemnicą dziennikarską. UBOLEWANIA nad takim dziennikarzem.

 • kuma1

  0

  Nie od dziś wiadomo dlaczego Prokuratura nie domaga . Nie wiemy tylko, dlaczego ten stan akceptowany jest przez wszystkie partie.

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Całkowicie zgadzam się z p. R. Giertychem.
  Natomiast zapraszanie przez panią Olejnik do rozmowy przestępcę unikającego prokuratury, chowającego się za immunitetem i prowadzenie rozmowy o polityce rządu i krytyce jego poczynaniach, przytakiwanie jego opinią , świadczy o jak najgorszych intencjach redakcji i braku zasad moralnych dziennikarki. Widzę bezpośredni związek między obroną w Sejmie Kamińskiego i publikowaniem nagrań zdobytych w drodze przestępstwa.

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz -1

  Były przestępca ratuje Ojczyznę..... Dość ciekawa sytuacja!

 • gelati

  0

  W dupie masz prawo drewniaku.

 • Andrzej Brycki

  Oceniono 4 razy 2

  Co jest ważniejsze,nakład jakiegoś brukowca o 150% ponad normę, czy NASZA POLSKA?
  Jest ktoś w kraju z jajami kto to ukróci?

 • leon9910

  Oceniono 6 razy -4

  Romuś może spytasz się michnika dla czego często jeździ do moslkwy?????

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 3 razy 1

  Michnik też nagrał Lejbę Rywina i to Rywin siedział :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX