"Wprost" wypuszcza kolejne fragmenty taśm. Co dziś ujawniono? [PODSUMOWANIE]

Fragment zapisu rozmowy Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim, kolejne nagrania Sławomira Nowaka oraz cytaty wiceministra i szefa PKN Orlen - to kolejna odsłona publikacji nielegalnych podsłuchów przez tygodnik "Wprost". Dowiedzieliśmy się także, że nielegalnie podsłuchiwano polityków nie tylko w restauracji Sowa i Przyjaciele.
Stenogramy z tych rozmów mają być opublikowane przez "Wprost" w poniedziałek.

1. Rozmowa Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim

Największe emocje wywołał fragment podsłuchanej rozmowy szefa MSZ z byłym ministrem finansów. Opublikowany dziś cytat Radosława Sikorskiego dotyczy stosunków polsko-amerykańskich, który odnotowały już media w USA.

Minister spraw zagranicznych miał powiedzieć: ''Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, Francuzami, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy. Problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską ocenę. Taka murzyńskość''. Oraz: "Wiesz, że sojusz polsko-amerykański jest nic niewart. Jest szkodliwy, bo daje poczucie bezpieczeństwa''.

Sikorski miał też stwierdzić, że "Można za*ć PiS komisją specjalną ws. Macierewicza".

Jak się okazało, rozmowa Sikorskiego i Rostowskiego - którą podsłuchano - nie odbyła się w restauracji Sowa & Przyjaciele. Oznacza to, że polityków podsłuchiwano w różnych miejscach. Wspomnianą rozmowę nagrano w Pałacyku Sobańskich przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Obecnie w tym budynku mieści się m.in. Klub Polskiej Rady Biznesu.

2. Rostowski i Sikorski o Huebner i "dealu"

- To był skandaliczny pomysł z tą starą komuszką - mówi Jacek Rostowski o Danucie Huebner i jej pierwszym miejscu na liście wyborczej PO. Kolejne nagranie, które ujawnia "Wprost", to rozmowa Sikorskiego i Rostowskiego o politycznym "dealu".

- Jeśli mam kogoś popierać na komisarza energetycznego, to w moim bezpośrednim interesie jest, żebyś był to ty - powiedział Rostowski do Sikorskiego. - Proponujesz taki deal, jeśli ci pomogę być na pierwszym miejscu na liście gdzieś - cytuje słowa Sikorskiego TVP Info. Szef MSZ zaznacza, że nie może tego zagwarantować. - Ale mogę ci obiecać, że cię poprę. Wtedy ty mi nie będziesz wadził w komisji? Deal? - pyta. - Deal - odpowiada Rostowski. - Jesteśmy po słowie - podsumowuje Sikorski.

Dobrym podsumowaniem do tych nagrań jest zdjęcie z maja - Radosław Sikorski i Jacek Rostowski w ''kabinie ciszy'' w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.

Fot. PAP/Tytuś Żmijewski

3. Kolejne nagrania Nowaka

"Wprost" ujawniła także kolejny wątek z rozmowy Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu, z Andrzejem Parafianowiczem, b. wiceministrem finansów. Tym razem jej przedmiotem są kulisy wyborów z 2005 r. i poparcia, którego Zbigniew Religa udzielił Donaldowi Tuskowi. - W 2005 r., pamiętam, zdobyliśmy jego długi, żeby się wycofał. Cena była taka, żeby się wycofał, bo ten sztab narobił długów strasznych - wyjaśnia Nowak.

4. Podsłuch rozmowy ministra skarbu i szefa Orlenu

Tygodnik "Do Rzeczy" opublikował dziś fragment rozmowy ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, jego zastępcy Zdzisława Gawlika i szefa PKN Orlen Jacka Krawca.

Rozmowa dotyczy m.in. osób pracujących w Polskiej Grupie Energetycznej i sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Minister Karpiński (PO) miał rzekomo powiedzieć o Janie Burym (członek PSL, zasiada w Komisji Skarbu Państwa): "Ja to mam problem Burego, którego mogę wy...ć w kosmos [ ]". "Nie zrobisz tego, nie dasz rady. Nie będziesz się przecież kopać ze wszystkimi" - miał odpowiedzieć Gawlik.

W stenogramie jest też relacja Jacka Krawca, który wspomina imprezę po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. "Jak była ta kampania 2011 r. i oni tam z cenami jechali cały czas, że paliwo po 6 zł PiS napier... No i jest ta impreza w Focusie, już wiadomo, że wygraliśmy. Z Donaldem się spotykam i on: Teraz, k..., to paliwo może być nawet i po 7 zł [śmiech]".Więcej o:
Komentarze (107)
"Wprost" wypuszcza kolejne fragmenty taśm. Co dziś ujawniono? [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • aquanta

  Oceniono 1 raz -1

  Odf dłuższego czasu na forum GW trwa "wojenka" na tle wydarzeń na Ukrainie. Jest wielu uzytkowników forum którzy "popieraja" interwencję Rosji pomagając sobie doniesieniami kremlowskiej propagandy i powielając jej kłamstwa (tutaj o kłamstwach propagandu OBU STRON www.stopfake.org/en/news ). Ci sami użytkownicy są teraz najzagorzalszymi krytykami Tuska i ska. Mam na myśli takich "paliaków" jak calli ; oglaszam_wszem_i_wobec ; antypopis. Ich wpisy pod artami o Ukrainie są dostępne.

 • waldi_46

  0

  platforma nie moja bajka to zdegenerowane i złodziejskie elity polityczne ale dziwne że nie ma podsłuchów na oszołomów pisowskich przecież oni tacy sami byli jak rządzili chyba że mają coś wspólnego z tymi nagraniami

 • moth3rboard

  Oceniono 5 razy 1

  (celowo małe bo POgardzam tymi śmieciami zwanymi elitą) panie sikorski sam pan jesteś MURZYNEM. Jakie mam mieć poczucie własnej wartości skoro dymacie mnie na każdym kroku, oddaje 60% tego co zarobiłem, nie stać mnie na dzieci, nie stać mnie na dobry i bezpieczny samochód nie mówiąc o wakacjach. Wasze rządy to szereg afer. POLACY otwórzcie oczy wyciągnijcie głowy z dupy i zacznijcie myśleć sami, ile jeszcze trzeba Wam pluć w twarz. Emigracja nie, nie emigracja eksodus polaków zagranicę, głodowe emerytury a te świnie deale ubijają, KRADZIEŻ pieniędzy z OFE ku-wa, wiecie co jest najgorsze, że mając rację nawet w sądzie nie wygracie. Jedyna opcja to wyjazd... ku-wa mać Polska faktycznie istnieje cyt. "tylko teoretycznie, na papierze" bo PO sprowadziło ten kraj do szamba. POjebańcy kradnijcie ile chcecie ale dajcie ludziom tyle, żeby mogli spokojnie bez nerwów posiadać dzieci, jechać na wakacje, kupić raz na 5 lat nowy samochód i nie bać się o starość.

 • kkes

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego jest pan zdrajcą?

 • warsz61

  Oceniono 2 razy 0

  Każdy myślący rodak wyciągnie wniosek jaki jest cel publikacji prywatnych rozmów. Rozumiem publikację na temat np. korupcji, ale nie co jeden powiedział drugiemu. To jest obrzydliwe plotkarstwo.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 1 raz 1

  Przerazenie bierze z bezradnosci polskich sluzb kontrwywiadu .
  To ,ze nagranie bylo w roznych miejscach swiadczy ,ze byc moze w gre wchodzi zorganizowany system lub ...kelner ,ktory podlozyl pluskwe podczas spotkania .
  Infaltylnosc ,amatorszczyzna i wrecz skandaliczna niekompetencja doprowadzila do skandalu miedzynarodowego .
  Czy mozna nazwac polski kontrwywiad bublem ?

 • jeszua.de

  0

  Sikorski nic się nie stało, za prawdę jeszcze nikogo nie ścieli. Ale debilnym tłumaczeniem stracisz wiarygodność, może najlepiej się zamknij a ludzie sami Cię wybronią.

 • adam.wentyl

  Oceniono 3 razy -1

  Wystarczy tej kompromitacji - cały Rząd do dymisji,a nie jakaś tam nędzna, skorumpowana kreatura Nowak. Zachowania osób, których rozmowy zostały zarejestrowane wskazują wprost na kliki, układy kolesiowskie nie na dobro Polski, którą powinni z honorem reprezentować i budować pozytywny wizerunek państwa polskiego. Teraz przydałby się taki Piłsudski żeby rozgonić tą hołotę.

 • ramzes-ra

  Oceniono 4 razy 0

  Po euforii mediów w temacie podsłuchów i publicznej publikacji tych nagrań należałoby rozważyć czy nagrywanie ludzi na świeczniku w ich prywatnych rozmowach i publikowanie tego jest zgodne z prawem, dobrym smakiem i etyką dziennikarską. Jest jasne że pseudo dziennikarze i pisma tzw brukowe dla zwiększenia nakładu są skłonne na swoich łamach zamieszczać sensacyjne artykuły uzyskane właśnie w ten sposób.Czy jest to dozwolone i co na to prawo? Jak publicznie wypowiedział się były wicepremier ,a obecnie adwokat, publiczne przekazywanie informacji z nielegalnego podsłuchu zgodnie z Polskim Kodeksem Karnym powinno być ścigane i karane.Co na to Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości? Jednoznaczne stanowisko obu urzędów w przedmiotowej sprawie byłoby istotne dla Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX