Prof. Kik: To jest bulwersujące. Tusk nie powinien pojawiać się publicznie przez najbliższe 10 lat

- Amerykanie raczej nie mają złudzeń co do Radosława Sikorskiego. To nie jest człowiek wiarygodny. Ale ta sprawa to ogromna satysfakcja dla Władimira Putina - tak w rozmowie z Gazeta.pl komentuje sprawę najnowszych taśm ?Wprost? politolog prof. Kazimierz Kik.
Anna Pawłowska, Gazeta.pl: Jak pan skomentuje kolejne nagrania, które ujawniło "Wprost"?

Kazimierz Kik: Dla mnie to jest szok. Oczywiście znam tylko tych kilka zdań i fragmentów, ale już z nich widać, że mamy do czynienia z czymś znacznie poważniejszym niż rozmowa Sienkiewicza z Belką. Tamto nagranie wskazywało na naruszenie zasad demokracji, to - na błędy polskiej polityki zagranicznej. I co gorsza, o błędach mówi minister spraw zagranicznych, czyli jej wykonawca.

W dodatku w bardzo dosadny sposób wypowiada się o relacjach polsko-amerykańskich, choć do tej pory był kojarzony ze wzmacnianiem właśnie tego kierunku w polityce zagranicznej.

- Sikorski do tej pory był uważany za fundament i pomysłodawcę porozumienia polsko-amerykańskiego. Był też postrzegany jako jej główny realizator. A teraz zarzuca, że cała polityka wschodnia i polityka w związku ze Stanami Zjednoczonymi to pomysł Donalda Tuska. Tego nie rozumiem. To przecież Tusk współpracował z Niemcami, a Sikorski z Amerykanami. To było widać gołym okiem. A teraz wszystkim próbuje obciążać premiera.

To oznacza rozłam w PO?

- Radosław Sikorski nie jest człowiekiem zaufania. Nie można zaufać komuś, kto porzuca partię, która mu dała stanowisko ministra obrony, i w innej partii zostaje ministrem spraw zagranicznych. To oznacza, że to jest człowiek, któremu nie wolno ufać. Już w tej chwili przechodzi do następnego szeregu. Atakuje swojego szefa. Wcześniej chciał dorżnąć watahę poprzednich sojuszników. A teraz uderza w PO. I na tym już chyba koniec, bo trudno uwierzyć, że jeszcze jakiegoś szefa w Polsce znajdzie.

Jaki wpływ będzie miało ujawnienie tej rozmowy na relacje polsko-amerykańskie?

- Przede wszystkim to jest ogromna satysfakcja dla Putina. Putin w tej chwili pokaże, że Polska błądziła, że Polska była instrumentem polityki amerykańskiej. Przecież to o to chodzi z tym "robieniem laski Amerykanom". To chyba najbardziej wymowny fragment. Myślę, że Amerykanie nie mają złudzeń co do Sikorskiego. To jest bardzo dobra dyplomacja, mają rozeznanie, jeśli chodzi o ludzi. I dlatego myślę, że wiarygodność Sikorskiego jest w USA taka sobie. Dlatego Amerykanie raczej nie odczuwają rozczarowania i nie są zaskoczeni.

Jednak amerykańska dyplomacja musi się odnieść do wypowiedzi Sikorskiego.

- Oczywiście. Wypowiedź Sikorskiego jest bulwersująca. Przede wszystkim ze względu na gesty, jakie ostatnio Amerykanie wykonali w kierunku Polski. Oczywiście to tylko gesty... Jednak myślę, że właśnie dlatego Amerykanom wypowiedź Sikorskiego jest na rękę i wykorzystają ją instrumentalnie. Obiecali Polsce coś, co jest kłopotliwe, i teraz mogą się poczuć z tych obietnic zwolnieni.

Jaki powinien być w tej chwili następny krok Radosława Sikorskiego?

- Dymisja, zdecydowanie. Zresztą tu nie chodzi o samego Sikorskiego. Ta rozmowa jest kompromitacją całej polityki Donalda Tuska i samego Tuska. Po tym wszystkim premier nie powinien nawet podać ręki Sikorskiemu na tradycyjnym spotkaniu ministerialnym, a to oznacza tak naprawdę konieczność dymisji rządu.

To wszystko, co zostało opublikowane, pokazuje, że rząd Tuska jest kłębowiskiem ludzi przypadkowych, kłębowiskiem drobnych interesów i interesików, kłębowiskiem ludzi przymuszonych do działania przez premiera. Jest to jedna wielka pomyłka. Jeżeli do tego dodamy skutki polityki Tuska, o których mówi opozycja: służba zdrowia, szkolnictwo wyższe, wzrost nierówności, wzrost bezrobocia, to praktycznie Tusk nie powinien pojawiać się publicznie przez najbliższe 10 lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (446)
Prof. Kik: To jest bulwersujące. Tusk nie powinien pojawiać się publicznie przez najbliższe 10 lat
Zaloguj się
 • kniazwitold

  0

  Kolejny ktoremu tytul profesorski odebral rozum.

  Moze posluchamy jak klik obgaduje tylki swoich kolegow z wydzialu, pracownikow, szefow... Uslyszymy taki sam stek niecenzuralnych i niepoprawnych politychnie zwrotow rodem z wychodka.

  Robia to wszyscy, zaawsze i wszedzie. Prosze pokazac jakis przestepczy, karalny motyw tych rozmow, ktory doprowadzi do realnego skazania? Nie ma, jest wycie hipokrytow, jeki pisiorstwa i nic poza tym.

  Klik znow dales odbytu za pieniadze, byle tylko cie wydrukowali.

 • grubymisiek1

  Oceniono 1 raz -1

  Pan politolog chyba nie rozumie co mówili na tych taśmach ale po politologu nie należy się spodziewać, że będzie myślał...

 • franekwolusz

  Oceniono 2 razy 0

  Ja się nie odważę nic złego napisać o rządzie i PO bo się po prostu boję mafii.

 • przytomny2

  Oceniono 7 razy 1

  Może by jednak ten KiK zajął się czyś bardziej dla niego odpowiednim ... bo ta politologia mu zdecydowanie nie leży .... takie dyrdymały jak on to ja moge wygłaszać na jednej nodze w kolejce do warzywniaka.

 • 99venus

  Oceniono 6 razy 0

  myślę,że byłoby znacznie lepiej gdyby pan profesor przez najbliższych lat nie pokazywał się publicznie.głupoty i służalczości mamy wystarczająco dużo.

 • niewysoka

  Oceniono 5 razy -1

  profesor Kik nie powinien się wypowiadać dla mediów.
  ma się przecież sam czego wstydzić

 • inz.morszczuk

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego wywiad z tym Panem. Wczoraj był w TVN . Czy to jest jakiś guru od polityki?
  Wczoraj reklamował PSL. Śmieszne. Już to go dyskwalifikuje jako komentatora.

 • gadfly

  Oceniono 2 razy -2

  Porownujac sytuacje: Zadamy dymisji Prymasa Polski w zwiazku ze sprawa ujetego niedawno salezjanina - pedofila!

 • Oceniono 6 razy 2

  KIK - Najwyższa kasta oddanych doktrynerów reżymu tzn LEKTOR PZPR; jedyne wykształcenie reżymowa ANS; działacz ZMS, PZPR, wicedyrektor Instytutu Ruchu Robotniczego, "prefesor" w Kielcach i "ktuś" taki ma czelność GĘBĘ otwierać. HAŃBA!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX