Materna o klauzuli sumienia: "Wygodnictwo, spychotechnika. To sumienie każe widzieć trotyl, którego nie wykrywają badania"

"Klauzula sumienia jest czystym wygodnictwem, spychotechniką i umywaniem rąk" - pisze w najnowszym "Newsweeku" Krzysztof Materna. Publicysta wraca do dyskusji nt. klauzuli sumienia.
Materna w najnowszym "Newsweeku" wraca do dyskusji nt. klauzuli sumienia, która od dwóch tygodni wzbudza kontrowersje. Po "Deklaracji wiary", podpisywanej przez niektórych lekarzy, klauzula sumienia stała się wręcz żartem - internauci zaczęli deklarować, w jakich - absurdalnych - sytuacjach będą powoływali się na klauzulę.

Krzysztof Materna zaczął podobnie - w swoim komentarzu klauzulę sumienia przykłada do... festiwalu w Opolu. Jego zdaniem jest ona "wygodnictwem" i "spychotechniką". "Pozwala na zdejmowanie z siebie odpowiedzialności i bezstresowe życie w przekonaniu, że robisz coś dobrego i oczekiwanego, czego dowodem jest oglądalność" - ocenia Materna.

"Sumienie każe widzieć trotyl'

Felietonista "Newsweeka" wyrzuca, na co jego zdaniem pozwala powoływanie się na klauzulę: np. na niestawianie zarzutów piratowi drogowemu. "Sumienie każe widzieć trotyl, którego nie wykrywają żadne badania, sumienie też zmusza do protestów przeciwko czemuś, o czym nie ma się zielonego pojęcia, ale wie się, że to coś na pewno nas obrazi" - pisze Materna. Odnosi się do spektaklu "Golgota Picnic" z festiwalu Malta, który oprotestowali niektórzy hierarchowie kościelni.

Cały komentarz Materny w najnowszym "Newsweeku".

Więcej o:
Komentarze (25)
Materna o klauzuli sumienia: "Wygodnictwo, spychotechnika. To sumienie każe widzieć trotyl, którego nie wykrywają badania"
Zaloguj się
 • prosatis

  0

  "którego nie wykrywają żadne badania", Przedstawienie, o którym nie mają pojęcia, ale które wywołało wcześniej protesty w kilku krajach europejskich /czy Materna twierdzi, że ta Golgota to jest nowość ?/. Oj Materna, Materna, poczytał byś trochę.

 • pintapalec

  Oceniono 1 raz 1

  PYCHĘ, AROGANCJĘ I ZDRADĘ Tzw. sumienie katolickie to wyraził watykańczyk z wyboru,niejaki Wyszyński urodzony w Polsce. Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim - nad samym Bogiem! Jesteście przecież "spirytuales imperatores", a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu." .On tego zapragną,on tego od was chciał!! Będziecie Mu rozkazywać,gdy na wasze słowa,zstępować będzie na ołtarze--Bóg żywy,choć zakryty,lecz prawdziwy(??)Kto ku Wam patrzy,widzi w Was Boga Kto do Was się zbliża,nie szuka ludzkiego ale Bozkiego. Prawdziwie: Sacerdos, alter Christus! Kapłan jest drugim Chrystusem" ( ,,,Ateneum Kapłańskie"".zeszyt 2 IX--X 1960r. cyt "Dla obrony wiary Kościół poświęci nawet wolność,ale dla zachowania wolności nie poświęci nigdy wiary"
  Stefan Wyszyński...Prymas Polski

 • remex62

  Oceniono 1 raz -1

  Tez mi autorytet

 • jacek-1111

  Oceniono 5 razy -1

  to sumienie bardzo go boli, nie może sobie poradzić,nie dziwię się!

 • normalny1944

  Oceniono 7 razy 7

  Co to się stali w tym kraju kabareciarz powazny,a lekarze i aptekarze kabareciarzami dla nich najwazniejsze jest prawo wymyślone przez kogoś lub coś czego nie ma co wymyslil episkopat ,aby istnieć i żyć sobie w luksusie ,a debile niech się boja

 • pintapalec

  Oceniono 13 razy 3

  CDN>>>>Według Korzona przed pierwszym rozbiorem Polska liczyła około 11 milionów organizmów dwurękich, nie mających wyobrażenia o Rzeczypospolitej i około pół miliona inteligencji dotkniętego trupim rozkładem19)
  Skądże ten trupi rozkład, skoro cała ta inteligencja była kształcona, wychowana, moralizowana, życiowo ustawiana przez Kościół katolicki, przez jego jezuickie szkolnictwo? Te 11 milionów organizmów dwurękich to nasza wieś, gdzie obok dziedzica, pana ciał tych organizmów, rządził ich duszami proboszcz, często za pomocą kuny i gąsiora. Rządom tej spółki zagrozić mogła tylko oświata. Rozumiał to dobrze Kościół, dlatego zwalczał wszystkimi sposoby, klątwy nie wyłączając, oświatę wśród mas ludowych.
  To są rzeczy znane, opisane, że wymienię tylko Świętochowskiego, Szczepanowskiego, Witosa. Pod zaborami wieś nadal była katolicka, ale nie była polska. Była wiernie carska w Kongresówce, wiernie austriacka w Galicji. W roku 1920, tak 1920, chłopi we wsi pod Płockiem uroczyście i z radością witali >>naszych Moskali .20) A w zaborze austriackim: Chłopacy wiejscy śpiewali na nutę krakowiaka: >>Abośmy to jacy tacy, jacy tacy chłopcy Austriacy<<, a obelżywe było po wsiach powiedzenie: Ty polski syn.21)
  Istnienie skatoliczałego narodu zakończyło się upadkiem własnego państwa i trójzaborową niewolą. Polakatolik dostał się pod bezpośrednie oddziaływanie prądów umysłowych i idei, jakimi żył szeroki świat. Europejska nauka, zachodnia ekonomika poczęły tworzyć swoje oazy w katolickim zaścianku. Pod wpływem obcych idei jednolity dotąd duchowo polakatolik różnicuje się. Wyodrębnia się polakatolik prawy tradycyjny typ bogoojczyźniany, prawicowy, wsteczny; obok niego wyłania się postępowy polakatolik lewy socjalista, antyklerykał, ateista nawet. W zasadzie jednak, pod względem charakteru, postawy życiowej, poczucia obowiązków obywatelskich, jedna i druga odmiana polakatolika nie różnią się zbytnio między sobą. Charakter polakatolika jak był, tak i pozostał znijaczony, bez mocnego kośćca moralnego.
  Ostatnio kler chce powtórki ze średniowiecza.I stworzyć współczesnego polakatolika.. Nie wierzę w spiskową teorię dziejów. Ale faktem jest, że już od XVII wieku w polityce papiestwa Polska jest przedmiotem, a nie podmiotem. Wszystko wskazuje na to, że w planach Watykanu Polska ma wrócić znowu do roli rozsadnika katolicyzmu na Wschód. Znów na naszej ziemi montuje się szkodliwą dla Polski akcję Pro Russia.. Z NETU..

 • pintapalec

  Oceniono 12 razy 4

  CD>>>Jest historia i są historyjki. Był kraj, pogański a bogaty, którego cesarz Marek Aureliusz mu było nie kupił żonie sukni z drogiego jedwabiu chińskiego, bo uważał, że nie stać go na to. Jest kraj katolicki a żebraczy, którego prezydent sprawił sobie wannę za 127 milionów na koszt zadłużonego, gdzie się tylko dało, państwa.
  Bezprzykładna w dziejach Europy łatwość, z jaką naród poddał się jarzmu niewoli, może zdumiewać kogoś, kto nie wie, co to znaczy naród skatoliczony. Franciszek Bujak, nie wchodząc w sedno przyczyn, nie tykając ani słowem katolicyzmu, napisał jedynie: Tym ludziom własne państwo było obojętne, a więc właściwie niepotrzebne.14)
  Ci ludzie, trzeba to uściślić, to byli polakatolicy.
  Mówimy: polakatolik ale czy podobnie nie można by mówić: germanokatolik, frankokatolik, anglokatolik? Nie, to nie miałoby sensu. A to dlatego, że przed skatoliczeniem uchronił Niemców Luter, Francuzów gallikanizm i hugonotyzm, Anglików purytanizm, który zresztą, według Barkera, nie był niczym nowym w ich historii.15) W żadnym z tych krajów Rzym nie odgrywał takiej roli jak w Polsce, nigdzie jezuici nie doszli do takiej potęgi jak u nas.
  Weźmy taki szczegół: król francuski nosił oficjalny tytuł:Le Roi tres chretien ale przy stole tego króla nie mógł usiąść żaden ksiądz katolik, etykieta Wersalu zabraniała tego.16)
  Król Anglii miał w tytule:Obrońca wiary. Ale jakiej wiary?
  Nie bardzo tej z judejskiego Nowego Testamentu.The Canons of the Church of England, known for short as Canon Law All this may be very distant from the New Testament, and indeed there are no texts which can be adduced in direct support 17)
  Porównajmy powyższe ze swobodą, z jaką kler katolicki poruszał się na dworze króla polskiego:To prawda, że dies noctesque, król przed księżą pokoju nie miał, jeden wyszedł, drugi przyszedł, to Kardynał, to Biskupi, to Legat, to inni drobni.18)
  CDN>>>>>

 • pintapalec

  Oceniono 12 razy 6

  CD>>>Upadek miast był szalony; zasuwał się coraz głębiej bruk jeszcze średniowieczny, waliły ostatnie mury i baszty, ubożały cechy; tym więcej wznosiło się klasztorów i kościołów, o jednym typie, a rozmaitych wymiarach, tym ciężej gniotły te budowle niezliczone ziemię polską, tym świetniej odprawiano koronacje obrazów cudownych.12)
  W tych szczęśliwych dla siebie czasach Kościół katolicki w Polsce miał swoich ponad 400 cudownych obrazów, miał swoją Królową Korony Polskiej. Koronacja jej częstochowskiego obrazu odbyła się w roku 1717. A ten rok 1717 to równocześnie data Sejmu Niemego, koniec suwerenności Polski. Temu sejmowi carski generał podyktował, co ma uchwalać, i to bez dyskusji.
  Haniebny upadek skatoliczonej I Rzeczypospolitej był bezprzykładny. Tak widzi to i odczuwa Polak. Inaczej patrzy na swą hańbę polakatolik. W Święto Niepodległości dnia 11 listopada 1994 roku Polskie Radio nadało pogadankę pewnego profesora, historyka, o przeszłych dziejach Belwederu w warszawskich Łazienkach. W toku swej pogadanki radiomówca powiedział:Historia Polski nie jest ani lepsza, ani gorsza od historii innych krajów.
  W Polsce można pleść publicznie duby smalone i nie ponosić za to żadnych konsekwencji. Pan profesor nie wyszedł na durnia, bo nikt go nie zmusił do publicznej odpowiedzi na dwa pytania:
  a) w jakim innym kraju jego monarcha podpisał traktaty rozbio-rowe własnego państwa?
  b) w jakim innym kraju liczba katolickiego kleru dwukrotnie przewyższała liczbę wojska?
  W czasach nam współczesnych owa ani lepszość, ani gorszość historii Polski ukazana została światu w maju 1944 pod Monte Cassino. Po zajęciu góry przez nasze oddziały, w dole, w miasteczku Cassino rozwieszono flagi zwycięstwa: brytyjską, amerykańską, francuską i radziecką. Polskiej flagi nie było.The Polish national flag was never raised above Cassino, though the Soviet one flew there.13)
  CDN>>>>

 • pintapalec

  Oceniono 10 razy 4

  POLAK KATOLIK URZĄDZA RZECZPOSPOLITĄ
  Słowo ;polakatolik; to nie jest pejoratyw tylko. To nazwa gatunkowa, oddająca istotę desygnatu. Twórca Zadrugi Jan Stachniuk (1905-1963) tak określił typ ludzki, wyhodowany w ciągu wieków przez katolicyzm na ziemi polskiej.
  Wyłączność na szkolnictwo i wychowanie długo mieli w I Rzeczypospolitej jezuici. Ze szkół jezuickich wychodził nie Polak, lecz łacinnik, nie obywatel, lecz katolik.1)
  Tak stwierdził historyk kultury. Wtóruje mu historyk literatury:Czegoż uczono w szkołach? Religii, religii i religii; łaciny, łaciny i łaciny; religii odwieczną metodą scholastyczną, łaciny z osławionego podręcznika Alvara i z autorów rzymskich, mocno okrojonych. Szkoła stała się parodią szkoły; nie rozwijała, nie uszlachetniała, lecz ogłupiała i demoralizowała. Nie rozwijało umysłu ani bezmyślne kucie na pamięć łaciny, ani bezmyślne dysputy na temat: Nabuchodonozor zali prawdziwie w wołu zamienion? Czy Chrystus, siedzący na ośle, był częścią osła, czy też osieł częścią Chrystusa?2) Kościół katolicki odpowiedzialny jest za to, że Polonus defensor Mariae to był bigot, ciemniak, osobnik bez charakteru, wyprany z uczuć patriotycznych. Józef II austriacki dziwił się, że w roku 1772 nie drgnęła szabla polska. Nie drgnęła, bo zamiast szabli polakatolik trzymał już w jednym ręku różaniec, w drugim butelkę wódki.The szlachta were the laughingstock of Europe, the butt which every radical wit from Defoe to Cobden could mock 5)
  Rok 1772 to pierwszy rozbiór Polski, kiedy to bez wystrzału, bez dobycia szabli polakatolik dał sobie okroić swe państwo o przeszło 200 tysięcy km kwadratowych obszaru. Smutna prawda bije ze słów dwóch obcych sobie pisarzy:
  Każdy kraj, w którym zagościli się jezuici, dostał suchot
  w pacierzowym szpiku i upadł lub zbliżył się do upadku.6)
  i Jede Nation, welche ihre Schulen den Jesuiten offnet,
  einfach Selbstmord begeht.7)
  Gdy po śmierci ostatniego Jagiellona tron polski stał się elekcyjny, Kościół katolicki wnet pochwycił ważną zdobycz polityczną: regencję w okresach bezkrólewia.
  Był to dotkliwy cios dla suwerenności Rzeczypospolitej. Wysoki funkcjonariusz międzynarodowej organizacji o statusie suwerennego państwa arcybiskup lub kardynał stawał się, jako prymas Polski, każdorazowo jej regentem w czasie bezkrólewia. Nie tylko rządził, ale miał decydujący nieraz wpływ na wybór króla Polski. Epoka saska to apogeum katolicyzmu w Polsce, to równocześnie czasy największego jej upadku moralnego, politycznego i gospodarczego.
  CDN>>>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX