Zagraniczne media o taśmach "Wprost": Pogrążyły kraj w jednym z najgorszych kryzysów od 2007 roku

- Ujawnienie nagrań pogrążyło Polskę w jednym z najgorszych kryzysów od czasu, gdy w 2007 roku do władzy doszły ugrupowania centroprawicowe - zauważa dziennik "The Wall Street Journal". - Wyciek taśm pchnął na skraj karierę prezesa NBP - dodaje agencja Bloomberg. W ten sposób zagraniczne media komentują ujawnienie przez tygodnik "Wprost" nagrań podsłuchanych rozmów polityków związanych z PO.
"Nagranie prywatnej rozmowy najważniejszych polskich polityków z sektora finansów, które wyciekło w weekend do mediów, pogrążyło kraj w jednym z najgorszych kryzysów od czasu, gdy w 2007 roku do władzy doszły ugrupowania centroprawicowe" - komentuje "The Wall Street Journal".

Dziennikarze gazety zwracają uwagę zwłaszcza na wątek byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, którego dymisji domagał się podczas rozmowy z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem prezes NBP Marek Belka.

"Wyciek nagrań pchnął na skraj karierę prezesa NBP"

Specjalizująca się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych agencja Bloomberg podkreśla natomiast, że ujawnienie taśm tygodnika "Wprost" może mieć negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Na aferę podsłuchową nerwowo zareagowała dziś giełda - na wartości traci zarówno waluta, jak i polskie rynki finansowe.

Co wiemy o taśmach "Wprost"? >>>

"Inwestorzy przez ostatnie miesiące próbowali odgadnąć, czy Marek Belka podwyższy rekordowo niskie stopy procentowe. Teraz, po ujawnieniu taśm, ta debata przestaje mieć znaczenie: wyciek nagrań pchnął na skraj karierę prezesa NBP" - komentuje Bloomberg.

Niemiecki dziennik "Handelsblatt" zauważa natomiast, że premier Tusk nie wypowiedział się publicznie w tej sprawie i że jedynie za pośrednictwem serwisu Twitter powiadomił, że dziś zajmie stanowisko na konferencji prasowej. Gazeta cytuje słowa premiera, który określił sytuację mianem "przykrej sprawy".

Dziennik dodaje również, że "były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski nie zajął, jak na razie, w tej sprawie stanowiska. Natomiast Narodowy Bank Polski stwierdził, że słowa wyrwane zostały z kontekstu a NBP nie przekroczył swoich uprawnień".

"Publikacja taśm wywołała w Polsce oburzenie"

"Publikacja rozmów między Ministrem Spraw Wewnętrznych a prezesem NBP wywołała w Polsce oburzenie. Nagrania opublikowane w weekend uderzają w centroprawicowy rząd Donalda Tuska" - komentuje szwajcarski portal "20min".

"Polski rząd i bank centralny znajdują się w trybie kontroli po publikacji tajnych nagrań, na których słychać kluczowych polityków załatwiających pod stołem niewłaściwe interesy" - podaje agencja AP.

W dzisiejszym numerze "Wprost" ukazała się zapowiadana publikacja stenogramów rozmów polityków związanych z PO. W weekend mogliśmy zapoznać się z częścią posiadanych przez redakcję nagrań: fragmentem rozmowy Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza "handlującymi głową ministra Rostowskiego" oraz pojedynczymi cytatami z rozmowy Sławomira Nowaka i Andrzeja Parafinowicza. Teraz w tygodniku możemy przeczytać 10 stron spisanych nagrań z rozszerzonymi wątkami - np. tematem Amber Gold.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS