Zagraniczne media o taśmach "Wprost": Pogrążyły kraj w jednym z najgorszych kryzysów od 2007 roku

- Ujawnienie nagrań pogrążyło Polskę w jednym z najgorszych kryzysów od czasu, gdy w 2007 roku do władzy doszły ugrupowania centroprawicowe - zauważa dziennik "The Wall Street Journal". - Wyciek taśm pchnął na skraj karierę prezesa NBP - dodaje agencja Bloomberg. W ten sposób zagraniczne media komentują ujawnienie przez tygodnik "Wprost" nagrań podsłuchanych rozmów polityków związanych z PO.
"Nagranie prywatnej rozmowy najważniejszych polskich polityków z sektora finansów, które wyciekło w weekend do mediów, pogrążyło kraj w jednym z najgorszych kryzysów od czasu, gdy w 2007 roku do władzy doszły ugrupowania centroprawicowe" - komentuje "The Wall Street Journal".

Dziennikarze gazety zwracają uwagę zwłaszcza na wątek byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, którego dymisji domagał się podczas rozmowy z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem prezes NBP Marek Belka.

"Wyciek nagrań pchnął na skraj karierę prezesa NBP"

Specjalizująca się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych agencja Bloomberg podkreśla natomiast, że ujawnienie taśm tygodnika "Wprost" może mieć negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Na aferę podsłuchową nerwowo zareagowała dziś giełda - na wartości traci zarówno waluta, jak i polskie rynki finansowe.

Co wiemy o taśmach "Wprost"? >>>

"Inwestorzy przez ostatnie miesiące próbowali odgadnąć, czy Marek Belka podwyższy rekordowo niskie stopy procentowe. Teraz, po ujawnieniu taśm, ta debata przestaje mieć znaczenie: wyciek nagrań pchnął na skraj karierę prezesa NBP" - komentuje Bloomberg.

Niemiecki dziennik "Handelsblatt" zauważa natomiast, że premier Tusk nie wypowiedział się publicznie w tej sprawie i że jedynie za pośrednictwem serwisu Twitter powiadomił, że dziś zajmie stanowisko na konferencji prasowej. Gazeta cytuje słowa premiera, który określił sytuację mianem "przykrej sprawy".

Dziennik dodaje również, że "były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski nie zajął, jak na razie, w tej sprawie stanowiska. Natomiast Narodowy Bank Polski stwierdził, że słowa wyrwane zostały z kontekstu a NBP nie przekroczył swoich uprawnień".

"Publikacja taśm wywołała w Polsce oburzenie"

"Publikacja rozmów między Ministrem Spraw Wewnętrznych a prezesem NBP wywołała w Polsce oburzenie. Nagrania opublikowane w weekend uderzają w centroprawicowy rząd Donalda Tuska" - komentuje szwajcarski portal "20min".

"Polski rząd i bank centralny znajdują się w trybie kontroli po publikacji tajnych nagrań, na których słychać kluczowych polityków załatwiających pod stołem niewłaściwe interesy" - podaje agencja AP.

W dzisiejszym numerze "Wprost" ukazała się zapowiadana publikacja stenogramów rozmów polityków związanych z PO. W weekend mogliśmy zapoznać się z częścią posiadanych przez redakcję nagrań: fragmentem rozmowy Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza "handlującymi głową ministra Rostowskiego" oraz pojedynczymi cytatami z rozmowy Sławomira Nowaka i Andrzeja Parafinowicza. Teraz w tygodniku możemy przeczytać 10 stron spisanych nagrań z rozszerzonymi wątkami - np. tematem Amber Gold.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (186)
Zagraniczne media o taśmach "Wprost": Pogrążyły kraj w jednym z najgorszych kryzysów od 2007 roku
Zaloguj się
 • losiu4

  Oceniono 3 razy 1

  czy ujawnienie prawdy o mafijnych układach w lewej polityce oznacza zagłade kraju?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • losiu4

  Oceniono 3 razy 1

  nie zeby co, ale rząd donka nie jest centroprawicowy. Jest silnie lewusujący, choć może nie tak jak inni lewaccy ekstremiści :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • waldam

  Oceniono 2 razy 2

  po naszych świniach bez honoru wszystko spływa jak po kaczorze donaldzie vel pinokio

 • olecki11

  Oceniono 1 raz -1

  po naszych świniach bez honoru wszystko spływa jak po kaczce

 • zzwirek-11-miecio

  Oceniono 1 raz 1

  co ci zachodniacy wiedzą o polakach ???.......nawet gdyby donald zgwałcił kaczora, to to my sobie pogadamy ,popieprzymy ,a potem i tak wszystko wróci do normy...czyli do d..y
  Gdyby ta afera wybuchła np. w we Francji to już by były nowe wybory,cały rząd by się podał do dymisji.W Szwecji jedna p. minister wydała parę groszy z karty rządowej i odrazu podała sie do dymisji.Nasi rządzący ,(p)osły są tak przyspawani do stołków ,że chyba gdyby im udowodniono,że zgwałcili księdza pedofila to może by sam zrezygnował..........Ale ty MY BARANY DURNE samiśmy sobie takich idiotów i krętaczy wybrali - więc do kogo te pretensje????..........By kultura zachodnia u nas nastała to trzeba by wymarły mochery ...i to w dwóch pokolaniach

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 2 razy 2

  Te skkkwwwsny nie oddadza wladzy chocby sie palilo.

 • lorgenheim

  Oceniono 5 razy 5

  Już po godzinie 15:00, igrzyska mistrzostw świata W Obracaniu Kota Ogonem uważam za otwarte !!! Imprezę rozpocznie premier, posiadający czarny pas w tej dziedzinie, Donald Tusk. Swoją obecność zapowiedział również jego ekscelencja prezydent Komorowski, ktróry był szczęśliwie uszedł z zamachu jajkiem na swój garniur, i który "i tak miał szczęście, że było tojajko, a nie, dajmy na to, pilnik, którym w podobnych okolicznościach włoski anarchista Ludwik Lucheni przebił serce cesarzowej Elżbiety zwanej Sisi" , a który zasłynął powiedzonkiem „jaki prezydent - taki zamach” . W naszych narodowych igrzyskach zapowiedziały również polskojęzyczne media z Gazeta Wyborczą i TVN-em na czele, zwykle występujące w rolach pióropałkarzy, jak to ujął Rywin w rozmowie z czcigodnym naczelnym GW "nie będziesz stał w pierwszym szeregu, ale w drugim, trzecim. Jeśli trzeba przypie...ć, to dopiero wtedy. ".
  Czy nasze polskojęzyczne media posiadają jeszcze wprawę nie tylko w urabianiu polityków, ale co przede wszyskitm jest teraz tak potrzebne -- w wywabianiu i ochładzaniu atmosfery ? Bo ładunek cieplego gówna jaki teraz buchnał - zgodnie z pierwszym prawem termodynamiki - powinien wszystko rozerwać w diabły :D .

 • rosenthalmatthew

  Oceniono 4 razy 2

  W artykule jest błąd. Platforma nie jest partią centroprawicową, a centrolewicową. Niech nie wprowadzają ludzi w błąd. Są to jak najprawdziwsi socjaldemokraci!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX