Balcerowicz: Belka naruszył niezależność NBP. Sienkiewicz skrajnie niekompetentny

Prof. Leszek Balcerowicz nie ma wątpliwości, że doszło do naruszenia niezależności banku centralnego. - Mamy do czynienia z konspiracją, której treścią jest układ polityczny. Szef NBP wikła się w politykę. To samo jest już naruszeniem niezależności NBP - komentował w TOK FM były wicepremier i szef NBP. Prof. Balcerowicz zaskoczony jest także językiem, jakim posługiwali się bohaterowie nagrania. - To była rozmowa trzech facetów, którzy się licytują w swoim cynizmie, myśląc że to jest objaw męskości.
Rozmowa między prof. Markiem Belką i Bartłomiejem Sienkiewiczem zrobiła bardzo duże wrażenie na prof. Leszku Balcerowiczu. Dla byłego wicepremiera, ministra finansów, szefa NBP oburzające jest to że do takiej rozmowy w ogóle doszło. - W poprzednich latach dochodziło do nacisków polityków na szefów Narodowego Banku Polskiego, ale były one odpierane. Nie zdarzyło się coś podobnego do sytuacji, o której teraz się dowiedzieliśmy. Do spotkania szefa banku centralnego, który wikła się w politykę. Sam fakt takiego spotkania jest naruszeniem niezależności Narodowego Banku Polskiego - ocenił w TOK FM. To najcięższy zarzut jaki prof. Balcerowicz stawia prof. Markowi Belce.

Konspiracja

Jak ocenił były wicepremier i szef NBP, rozmowa której treść ujawnił "Wprost", to "konspiracja, której treścią jest pewien układ polityczny". Deal miał polegać na dodrukowaniu pieniędzy by "wpłynąć na bieg spraw politycznych". - To jawne naruszenie niezależności NBP. Gdyby obietnice padające w rozmowie miałby zostać spełnione, to mielibyśmy z upolitycznieniem roli prezesa banku centralnego. Bo to prezes decydowałby czy pomóc rządowi czy nie, w zależności od tego jak ocenia rząd. A z drugiej strony politycy mogliby bardziej naciskać, wiedząc że prezes NBP ma kompetencje by im pomagać - przez drukowanie pieniędzy - uważa prof. Leszek Balcerowicz.

Dymisja?

Choć gość TOK FM ani razu nie powiedział o zdymisjonowaniu prof. Marka Belki - jego opinia na ten temat wydaje się oczywista. - Normy są przestrzegane tylko wtedy, kiedy za ich łamanie ponosi się odpowiedzialność. A jeśli nie ponoszą odpowiedzialności to normy pozostają na papierze. A tu chodzi o bardzo ważną normę, o którą walczyliśmy od 1989 roku, żeby bank centralny był niezależny politycznie - mówił.

Były szef NBP przypomniał, że 10 lat temu szef włoskiego banku centralnego został zdymisjonowany za - zdaniem prof. Balcerowicza - znacznie mniej oburzające zdarzenie.

Balcerowicz przypomniał, że marek Belka już wcześniej uwikłał się w politykę. Bo "poparł wbrew początkowych opinii ekspertów NBP wywłaszczenie ludzi z oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE".

"Przykro komentować"

Dostało się nie tylko prezesowi Markowi Belce. Zdaniem gościa TOK FM, rozmowa wystawia też jak najgorszą opinię szefowi MSW. Bo jako zwierzchnik służb specjalnych powinien sobie zdawać sprawę z konsekwencji swojego działania. - To przejaw skrajnej niekompetencji - stwierdził prof. Leszek Balcerowicz.

Były trzykrotny wicepremier i minister finansów nie mógł się też powstrzymać od skomentowania języka, jakim posługiwali się bohaterowie słynnych nagrań. - Wiem że to przykro komentować... Dla mnie to była rozmowa trzech facetów, którzy się licytują w swoim cynizmie, myśląc że to jest objaw męskości.

O 15 premier Tusk podczas specjalnej konferencji prasowej odniesie się do afery taśmowej. Do tej pory zabrał jedynie głos na Twitterze.

"Rozmowa zatroskanych ludzi" Prof. Belka o słynnej rozmowie z min. Sienkiewiczem >>

Więcej o:
Komentarze (50)
Balcerowicz: Belka naruszył niezależność NBP. Sienkiewicz skrajnie niekompetentny
Zaloguj się
 • kor102

  Oceniono 2 razy 2

  Belka naruszył niezależność NBP
  ======
  Czego można oczekiwać od komucha?
  Lepper przy nich to gość.

 • mjr.fisher

  Oceniono 4 razy -2

  Złodziej krzyczy "łapaj złodzieja".
  Gośc który zasiadając w radzie nadzorczej FOZZ-u swoim nazwiskiem firmował przewał w którym wyjeb..no polski naród na grube miliardy $ nadal po 25 latach ma czelność wypowiadać się na temat etyki polskich "elit" politycznych.
  Ten Pan powinien już dawno nie powinien przebywać na wolności.

 • aspert

  Oceniono 5 razy 5

  Nie chcę takiego szefa NBP na którego cały naród pluje a on udaje ,że pada deszcz.
  Chamstwo w państwie i wulgarny sposób wysławiania , który nie przystoi szefowi NBP.
  Ale taka właśnie jest tzw kultura polityczna. Tusk nie lepszy - łże jak pies i coś na niego
  ten Sienkiewicz ma .Sienkiewicz-szef MSW dał się nagrać-większej kompromitacji
  być nie mogło
  du.a i kamieni kupa , poszlii won
  byłem przeciw PIS ale niech przyjdą i przewietrzą

 • pszczy2000

  Oceniono 5 razy -1

  Dal glos skrajnie kompetentny palant,ktory pograzyl Polske.

 • korcia2000

  Oceniono 7 razy 3

  Nigdy nie byłem fanem Balcerowicza ale w tym wypadku przyznaję mu rację, szczególnie jeśli chodzi o Sienkiewicza. Abstrahując od treści rozmowy całkowicie skompromitował się jako minister spraw wewnętrznych a więc zwierzchnik służb specjalnych. I powinien był odejść.

 • cuddles.best

  Oceniono 5 razy -1

  "Były trzykrotny wicepremier i minister finansów nie mógł się też powstrzymać od skomentowania języka, jakim posługiwali się bohaterowie słynnych nagrań. "
  ==========================
  Na spotkaniach, gdzie ustalono 10% odsypu dla OFE, była ponoć pełna kultura.

 • brahmaputra33

  Oceniono 6 razy 0

  Ale za to "profesor" Balcerowicz to ho,ho!

 • czeresnik

  Oceniono 8 razy 0

  Trudno przejść obojętnie wobec opinii kogoś takiego jak prof. Balcerowicz. Faktycznie chyba nadszedł czas by odwołać Belkę. Tylko jak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX