Taśmy "Wprost". Opozycja grzmi u Olejnik: "To bagno!". A Siwiec się dziwi: "Po co była ta rozmowa, skoro NBP nic nie wpłacił do kasy państwa?"

"Ta sprawa sięga Tuska", "złamano prawo", "to bagno" - mówili o taśmach "Wprost" posłowie opozycji u Moniki Olejnik w Radiu Zet. Z kolei przedstawiciele rządu wskazywali, że ważne jest ustalenie, kto stoi za taśmami i dlaczego ujawniono je teraz.
Marek Sawicki zwrócił uwagę na to, że ujawnione przez "Wprost" nagrania są fragmentaryczne, wyrwane z kontekstu.

- Kwestia jest o tyle niepokojąca, że pojawiają się sygnały jakichś układów między szefem NBP i szefem służb. Ale sam byłem ofiarą podobnych gier. Nagrywano w styczniu, ujawniono w lipcu i okazało się, że to wszystko nie jest funta kłaków warte.

Najistotniejsze według Sawickiego jest "ustalenie, czy to jest wojna służb, czy też gra zewnętrzna". - Nie zapominajmy, co się dzieje na wschodzie, nie zapominajmy o polskim wkładzie w projekt pakietu energetycznego. Ta rozmowa może być fragmentem większej układanki. Dobrze by było, gdyby premier się o tym wypowiedział - przestrzegał Sawicki.

Adam Hofman z kolei twierdził, że to, kto nagrywał, jest "kwestią trzeciorzędną".

Wszystko, co do tej pory wiadomo o taśmach "Wprost" [PODSUMOWANIE] >>>

Hofman: Grupa trzymająca władzę posłała Sienkiewicza do Belki

- Ważniejsze jest to, że tak jak w czasie afery Rywina grupa trzymająca władzę wysłała Rywina do Michnika, tak teraz grupa trzymająca władzę wysłała Sienkiewicza do Belki, żeby zrobić deal. Chodziło o to, żeby za publiczne pieniądze pomóc jednej partii wygrać wybory. Tam jest jasno powiedziane: "jak nam nie pomożecie, to PiS wygra wybory, bo będzie zła sytuacja gospodarcza" - podkreślał Hofman.

- Można sobie mówić, że Sienkiewicz coś tam plecie przy kielichu, ale ten deal został zrealizowany. To wykracza poza kompetencje ministra spraw wewnętrznych. Sienkiewicz nie ma nic wspólnego ani z gospodarką, ani z relacjami z NBP i ewidentnie nie załatwiał tam ministerialnych interesów.

Hofman zwrócił uwagę, że stało się to, czego chciał Belka - Rostowski został zdymisjonowany, a ustawa o NBP zmieniona.

- Tego przecież nie mógł wykonać Sienkiewicz, ale wyłącznie premier. Tym razem nie skończy na tym, że w poniedziałek wyjdzie premier i zdymisjonuje sobie ministrów, powie "ja nie mam z tym nic wspólnego". Ta sprawa sięga Donalda Tuska - mówił poseł PiS i dodał, że dwie ujawnione dotąd taśmy "to tylko wierzchołek góry lodowej".Ziobro: Bagno, a nie rząd

W studiu obecny był też Zbigniew Ziobro. - Na Węgrzech podobne taśmy doprowadziły do upadku rządu postkomunistów. Sądzę, że podobny rozwój wydarzeń nastąpi w Polsce. Gdyby Tusk stosował się do standardów europejskich, to w poniedziałek ogłosiłby dymisję rządu. Za uzasadnienie tej dymisji może służyć jedno zdanie wypowiedziane przez Sienkiewicza, który powiedział, że to państwo praktycznie nie istnieje - przekonywał lider Solidarnej Polski.

Ziobro przekonywał, że nagrania rozmów świadczą o tym, że ich uczestnicy próbowali naruszać prawo karne. Jako przykład podał Sławomira Nowaka, który starał się zablokować kontrolę finansów swojej żony.

Zasugerował też, że mogło dojść do przekroczenia kompetencji prezesa NBP, który z założenia ma być apolityczny. - Krótko mówiąc: bagno, a nie rząd - podsumował.

Siwiec: NBP nic nie wpłacił do kasy państwa. To po co była ta rozmowa?

Marek Siwiec nazwał rozmowę Sienkiewicza z Belką "absolutnym kuriozum". - Nie chodzi nawet o takie łamanie prawa jak przy aferze hazardowej, tutaj wchodzi się w prawo konstytucyjne. Do zmiany ustawy jest określony tryb, a tu prezes NBP po prostu domaga się zmiany ustawy. Mógł prosić o to publicznie, apelować - do tego ma prawo. Ale zamiast tego załatwił to w knajpie - mówił Siwiec.

Polityk dodał, że w tym roku NBP nic nie wpłacił do kasy państwa. - NBP miał ok. 4 mld zysku i oświadczył, że nic nie da. Więc nie wiem, jak ta rozmowa przełożyła się na ratowanie finansów państwa - skwitował.

Siwiec zastanawiał się także nad dalszymi losami PO. - Jeśli to premier wysłał Sienkiewicza, to jest to powód do dymisji. Tylko czy Platforma, która została wytresowana w taki sposób, że jest jeden facet, który dowodzi tym towarzystwem, czy jest w stanie wygenerować alternatywne rozwiązanie? - pytał.

- Niech premier powie, jak było. Jeśli stwierdzi, że to nie on wysłał Sienkiewicza, to będzie jeszcze o tym musiał przekonać parę milionów Polaków - mówił Siwiec.

Stenogramy taśm "Wprost" >>>

Pitera: Prowadzona jest akurat reforma służb. Nie wszystkim się podoba

Samą Platformę reprezentowała u Olejnik Julia Pitera. Posłankę zdziwiło, że Sienkiewicz rozmawiał z Belką w restauracji. - Dobrą zasadą jest, żeby do restauracji chodzić w celach towarzyskich, natomiast w celach politycznych spotykać się w gabinecie. Każdy wyższy funkcjonariusz publiczny ma cyklicznie kontrolowany gabinet pod kątem podsłuchów - powiedziała.

- Cel osób, które wypuściły to nagranie, został osiągnięty: będą analizowane poszczególne zdania w sytuacji, gdy nawet nie wiadomo, gdzie są oryginały. Nawet nie wiemy, czy to, co czytamy, jest pełną rozmową, czy [są to - red.] fragmenty. Interesujące jest dla mnie, czemu te taśmy zostały ujawnione już po wyborach - zastanawiała się Pitera.

- Chcę przypomnieć, że jest prowadzona reforma BOR-u i służb, bardzo głęboka. Z pewnością nie wszyscy funkcjonariusze są z niej zadowoleni. Dlatego byłabym ostrożna z komentarzami i zaczekała do wystąpienia premiera - zaznaczyła Pitera.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (390)
Taśmy "Wprost". Opozycja grzmi u Olejnik: "To bagno!". A Siwiec się dziwi: "Po co była ta rozmowa, skoro NBP nic nie wpłacił do kasy państwa?"
Zaloguj się
 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 2 razy 2

  żydzi sprokurowali aferę i żydzi ją komentują...
  A gdzie wy jesteście Polacy?
  W kościele, przed kliniką aborcyjną, obalacie trzeciego "browara"?!

 • pojebanynaumysle

  Oceniono 2 razy 0

  Tusk ty rudzielcu oby ci grób ch..mi obrósł

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Bzdura i chałtura boskich szczura!

  „Kraj przypadkowy’, pod Ruskim episkopatowy!
  Klucz gęsi gęgawa, pod nimi Warszawa.

  Gęś nad tym krajem, oblot nieba i ziem.
  Gęga do swoich, których język to gęg.
  Może jak zawsze, słyszą zew gęgiem.
  Dzwon i psalm gęgli, i modlitwy klęk.

  Władzę kocham, oo władzy chcę, och wraz gę, gę…

  Wiernych wdech wydech, modlitwy wydźwięk.
  Do pana idą, drogą im znaną.
  Jak gąski połkną, krew ciała i męk.
  Echo do wtóru, mową gęganą.

  Władzę kocham, oo władzy chcę, och wraz gę, gę…

  Władzy pragnę, jak ten wtór gę.

  Gęś nad tym krajem, oblot nieba i ziem.
  Gęga do swoich, których język to gęg.
  Może jak zawsze, słyszą zew gęgiem.
  Dzwon i psalm gęgli, i modlitwy klęk.

  Władzy pragnę, jak ten wtór gę.
  Och władzy chcę, och wraz gę, gę.
  Władzy pragnę, jak ten wtór gę.
  Och władzy chcę, och wraz gę, gę.

  almagus 2011-07-12
  www.youtube.com/watch?v=9muzyOd4Lh8
  The Moody Blues - Nights in White Satin
  almagus.blox.pl/html

 • zlappande

  Oceniono 4 razy -2

  mi jest wszystko jedno
  pod warunkiem, ze nie byede musial glosowac na Mikkego, na narodowcow, faszystow, polskich nazistow, na holote Kaczynskiego ani na SLD, co chcialo zaloby narodowej po smierci Jaruzelskiego i mentalnie jeszcze czasami tkwia w komunie

  stworzcie nowa partie, wyprowadzcie sztandar PO i bedzie spokoj

  a najlepiej z dwie , aby byla konukrencja

 • zlappande

  Oceniono 6 razy 2

  Ziobro, a jakie bylo Wasze Panstwo z Jarkiem Kaczynskim?

  mysle, ze tez bylo bagno

 • frup33

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko na kogo głosować ,wybór jest między mafią a sektą

 • komunikat.4

  Oceniono 4 razy 4

  pitera jak zwykle . Kiedyś gościa ścigała za makrelę czy dorsza , teraz rozmowy mafijne tłumaczy reformą służb . Czy ona sądzi że my Polacy jesteśmy tak głupi jak ona?

 • korcia2000

  Oceniono 5 razy -1

  Coś mi się widzi, że kolejna grupa spieszy się do "trzymania władzy" i staje na głowie, by skompromitować rząd. Prawda, panie Hofman?

 • wojtek2784

  Oceniono 4 razy 0

  to jest show medialny , aby odciągnąć uwagę opinii publicznej od spraw ważnych . Polska jest bezsilna, nawet nie potrafią ustalić , kto podsłuchuje ministra Spraw Wewnętrznych. Obca agentura czuje się w Polsce jak w domu . Od czego są polskie służby?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX