Taśmy "Wprost". Piechociński: - Sprawa jest poważna. Pytanie, kto dysponował tym materiałem i dlaczego tak późno go ujawnił

- Kolejny raz podnosimy kurtynę polskiej polityki i okazuje się, że widok zza kurtyny jest fatalny. Sprawa jest poważna, wymaga wyjątkowego potraktowania i wyjaśnienia. Pytanie, co się działo z tym materiałem, kto nim dysponował i dlaczego tak późno przekazał go dziennikarzom - mówił w TVP Info Janusz Piechociński, komentując ujawnione dzisiaj przez "Wprost" nagranie rozmowy Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem.
Na stronie internetowej "Wprost" pojawiło się nagranie audio ze spotkania Belki z Sienkiewiczem w restauracji Sowa i Przyjaciele na warszawskim Mokotowie. Tygodnik nazwał je "handlem głową Rostowskiego". Rzeczywiście, były minister finansów jest jednym z głównych tematów dyskusji.

Na nagraniu słuchać, jak Bartłomiej Sienkiewicz kreśli hipotetyczną sytuację, w jakiej teoretycznie mógłby się znaleźć rząd osiem miesięcy przed wyborami do Sejmu. Przedstawia szereg teoretycznych problemów, a Belka odpowiada, jakby je rozwiązał.

W pewnym momencie mówi: "Ale wtedy moim warunkiem, excuse me, jest dymisja ministra finansów. Przychodzi nowy minister finansów, na razie nie muszę wam mówić, kto by mógł być, ale takie nazwiska i tacy ludzie są w kraju. I wtedy zrobimy to, co trzeba, żeby uniemożliwić... mówiąc krótko, aby kraj to zrozumiał". Przeczytaj więcej >>

Taśmy "Wprost". "Trzeba podziękować hrabiemu von Rostowskiemu","mamy d... pogłębiającą się" [STENOGRAM] >>

Piechociński: Widok zza kurtyny polskiej polityki jest fatalny

- Co te taśmy mówią o państwie? - pytał dziennikarz TVP Info Piechocińskiego. - Myślę, że one mówią przede wszystkim o konkretnych ludziach, bo zdecydowana większość z nas takich rozmów nie prowadzi - zaznaczył szef PSL. - Kolejny raz podnosimy kurtynę polskiej polityki i okazuje się, że widok zza kurtyny jest fatalny. I dodajmy do tego, kto jest uczestnikiem rozmów, niezależność i niezawisłość NBP, to, że rozmowa była ponoć z zeszłego roku i teraz, po wyborach europejskich, ona się ni stąd ni zowąd pojawia... - dodał Piechociński.

Jego zdaniem sprawa jest poważna i wymaga wyjaśnienia. - Pytanie, co się działo z tym materiałem, kto nim dysponował, dlaczego tak późno przekazał go dziennikarzom - zaznaczył.

Rozenek: Ktoś po prostu zainstalował studio nagrań w restauracji

W dalszej części publikację "Wprost" komentowali politycy różnych partii. Adam Szejnfeld z PO stwierdził: - Pytanie, czy mamy tutaj do czynienia z grą, a jeżeli tak, to przeciwko komu. I na czym ona ma polegać? - powiedział. Jak dodał, "te nagrania o niczym nie świadczą", a najbardziej zaskakują go wypowiedzi Marka Belki, który - jak wyraźnie zaznaczał Szejnfeld - nie jest członkiem rządu ani przedstawicielem PO.

- Zastanawia mnie sytuacja i czas, w którym to się pojawia. Akurat mamy dosyć zmasowany atak na PiS, żądania powołania komisji śledczej ws. działalności b. szefa CBA... - stwierdził poseł Platformy. Zareagował Mariusz Błaszczak z PiS: - To są jakieś bzdury!

Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu zwrócił uwagę na inną sprawę: - Dla mnie jest podejrzane, że w jednej z restauracji ktoś po prostu zainstalował studio nagrań i przez ileś tygodni nagrywał ludzi. To nie wygląda dobrze. Ale nie wygląda też dobrze, że minister 40-milionowego kraju idzie do tej knajpy i daje się nagrać - powiedział poseł.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (362)
Taśmy "Wprost". Piechociński: - Sprawa jest poważna. Pytanie, kto dysponował tym materiałem i dlaczego tak późno go ujawnił
Zaloguj się
 • nirelle

  0

  Premier Tusk na konferencji powiedział, Polacy nic się nie stało...a z kranu leci nie ciepła woda a gnojówka. Piechociński bierze na przetrzymanie.
  Zobaczymy, czy posłowie wyłamią się z maszynki głosującej i odwołają rząd premiera Tuska.

 • bozenaurszula31

  0

  to pan szrek wasza partia nie ma co się martwić wy jak ...... wszędzie wejdziecie w koalicję >.

 • zagonczyk_jaremy

  0

  Panie Arbuz (z wierzchu zielony, w środku czerwony) Piechociński - nie odwracaj Pan
  kota ogonem - najistotniejsza jest treść nagrań.......

 • adlerpl

  0

  Moim zdaniem jak jutro Tusk nie poda rządu do dymisji to PSL wyjdzie z koalicji.

 • kkotwicz

  0

  Już wiemy coo powie premier w poniedziałek o trzeciej:
  majdanbankowy.blogspot.com/2014/06/co-premier-powie-w-poniedziaek-o-1500.html
  ... a taśmy ujawniono teraz, w trakcie Mundialu, gdy wszyscy piłę oglądają, aby zaszkodzić rządowi, ale nie za bardzo. Raczej, aby dać mu żółtą kartkę. Pewnie jednak jakaś friendly power ostrzega Tuska i PO.

 • lokator

  Oceniono 2 razy 2

  Błąd systemowy? To Tuska wolno tylko chwalić? Chyba was po..ebało...
  .
  .
  >>> Nie powtarzaj się :) Przed chwilą dodałeś komentarz o tej samej treści. <<<

  I będę to powtarzał do końca - mojego albo jego.

  Łajdak Donald Tusk.

 • lupota

  0

  A to wygląda że specjalnie ktoś opublikował to teraz żeby wyciszyć coś innego. I to jest dopiero afera. Tylko to - Kwaśniewski bo chcieli mu się dobrać do d..y .

 • mangusta12

  0

  jak zrobili to Ruskie to majstersztyk, na 25 lecie jak ulał, wolność dla politbiura gó_no dla publiki

 • jacekzwawy

  0

  @pro-contra
  Skoro mimo ostrych treści żaden z bohaterów nagrań nie zakwestionował ich autentyczności, to niestety są one prawdziwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX