Wielowieyska o klauzuli sumienia: Aborcja to zło, ale w dramatycznych sytuacjach kobieta ma prawo do samodzielnej decyzji

Znany warszawski ginekolog, zasłaniając się klauzulą sumienia, nie zgodził się na aborcję dziecka z licznymi wadami rozwojowymi uniemożliwiającymi jego przeżycie. Uniemożliwił też legalne jej dokonanie w innym miejscu. Historię opisuje najnowszy ?Wprost?. - Dramatyczna historia - przyznała w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. - Prawo jest prawem i w tak dramatycznych sytuacjach kobieta ma prawo do samodzielnego podjęcia decyzji, czy usuwa ciążę - podkreśliła.
"Wprost" opisuje historię 38-letniej kobiety, która nosi w brzuchu dziecko z szeregiem wad głowy, twarzy i mózgu. Jest tak chore, że leczenie jest niemożliwe, a po narodzinach umrze. Jednak prof. Bogdan Chazan, znany ginekolog, nie zgodził się na aborcję. Tygodnik pisze, że lekarz nie wskazał innego szpitala, w którym można byłoby wykonać zabieg, wręcz zwlekał z niezbędnymi procedurami tak, że termin legalnej aborcji minął. Prof. Chazan zasugerował matce adopcję lub hospicjum dla dziecka.

"Deklaracja sumienia to jeden z większych problemów, przed jakimi stoimy"

- Czuję tu bezradność. Prawo jest prawem i w tak dramatycznych sytuacjach kobieta ma prawo do samodzielnego podjęcia decyzji, czy usuwa ciążę - mówiła w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. - Deklaracja sumienia to jeden z większych problemów, przed jakimi stoimy - przyznała publicystka.

- Rozumiem konflikt sumienia lekarzy, uważam aborcję za zło, sama chętnie namawiałabym do oddania dziecka do adopcji - zastrzegła Wielowieyska. - Niemniej są sytuacje skrajne, dramatyczne, w których lekarze muszą mieć świadomość, że wykraczają daleko poza prostą deklarację sumienia - zaznaczyła publicystka.

Czarnecki: "My tych lekarzy będziemy bronić"

Tymczasem w "Rzeczpospolitej" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, broni klauzuli sumienia i powołujących się na nią lekarzy. "Jeżeli jakikolwiek katolicki lekarz zostanie ukarany za to, że nie chce wykonać zabiegu niezgodnego z jego sumieniem, do czego namawia rząd pani marszałek Wanda Nowicka, to będzie to szykanowanie z powodu światopoglądu. My tych ludzi będziemy bronić" - mówi.

"Jesteśmy przeciwni terrorowi, który jest w tej chwili stosowany wobec lekarzy broniących wolności własnego sumienia. Zresztą skoro w modzie są lewicowe coming outy, to dlaczego nie prawicowe?" - zastanawia się Czarnecki. Jego zdaniem emocje wokół klauzuli są "sztucznie podsycane" przez PO jako "ucieczka od oceny jej marnych rządów".

Cały reportaż w najnowszym "Wprost".

Więcej o:
Komentarze (33)
Wielowieyska o klauzuli sumienia: Aborcja to zło, ale w dramatycznych sytuacjach kobieta ma prawo do samodzielnej decyzji
Zaloguj się
 • dorik2

  0

  Ten dziadyga pracuje w publicznym szpitalu i opłacany jest z naszych składek ubezpieczeniowych. I on ma czelność olewać obowiązujące prawo, decydować o losie dorosłej kobiety stosownie do swoich wierzeń religijnych, które ona może uważać za idiotyczny zabobon?! Zrobił z tego szpitala swój prywatny folwark i czuje się bezkarny, bo ma za sobą gromadę takich polityków jak Czarnecki!

 • dorik2

  0

  W cywilizowanym świecie to kobieta decyduje o swojej ciąży. Aborcji zakazują tylko Malta, Irlandia i Polska, z tym że od naszego zakazu (pseudokompromisu katolików ekstremalnych z nieco mniej nawiedzonymi) są 3 wyjątki - w tym ciężkie i nieuleczalne wady płodu. I taki Chazan, zatrudniony w publicznej służbie zdrowia za nasze składki ubezpieczeniowe, demonstracyjnie wręcz olewa prawo!!! Zrobił ze szpitala prywatny folwark, gdzie o losie pacjentek decydują prywatne wierzenia religijne dyrektora!!! .

 • gosc-2008

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Czarnecki, weź pan młotek i stuknij się w łepetynę. Jaka dyskryminacja za poglądy?
  Po prostu konsekwencje za nie wykonywania prawa. Niech prof. dr hab. Chazan (a postura raczej nie wygląda na aryjską) ma swoją klauzulę u siebie w prywatnym gabinecie a nie w państwowym szpitalu. Sugeruję Ministrowi Zdrowia wprowadzenie zasady - kto stawia klauzule sumienia i inne tego typu zasady ponad prawo stanowione niech po prostu dokona wyboru albo stanowisko państwowe albo prywatny gabinet. Z nimi inaczej się nie da. A jak rezultatem porodu będzie śmierć i dziecka i matki to co? Puścić profesora w skarpetkach m.in. za brak etyki zawodowej przeciwko której stawia etyką swojej klauzuli. Skoro są sprzeczne to nie się zdecyduje - tu czy tam.

 • sclavus

  Oceniono 10 razy 8

  Dlaczego Wielowieyska, jak ostatnia hipokrytka, twierdzi, że aborcja to "zło"???
  Boi się napiętnowania przez kościół, czy zwykły konformizm??
  Otóż, aborcja to, ani "zło", ani "dobro" - to zabieg medyczny (doskonale już opanowany), pozwalający położyć kres niepożądanej ciąży (z takich, czy innych względów)
  Rozwydrzony kościół doprowadził do tego, że o embrionie, zygocie, płodzie - mówi się "człowiek" a aborcję sprowadził - w najlepszym wypadku - do zabójstwa choć częściej do morderstwa... jakby mało tego było, narzuca swój paranoiczny punkt widzenia całej populacji państwa, twierdząc oficjalnie, że "prawo boskie" ma jakąś wyższość nad prawem stanowionym...
  uFielbiam tÓmaństFo!!
  ***
  ... ten Chazan powinien stanąć przed sądem... za przekroczenie uprawnień!!
  Kara powinna być "odstraszająca" dla innych tego typu oszołomów!!!
  I duże odszkodowanie dla tej kobiety, za umyślnie sprowokowaną traumę!!!

 • zerkacz

  Oceniono 9 razy 9

  Panu Ryszardowi, osobie aż do bólu prawej, pozostała już tylko modlitwa ewentualnie kontemplacja w odosobnieniu, z nadzieją o oświecenie przez Ducha Świętego.

 • erala

  Oceniono 11 razy 11

  Do KOBIET ! Przestańcie rodzić dzieci !!! Niech w końcu nasi rządzący i uzurpujący sobie prawo do decydowania o naszym losie , opamiętają się.

 • queserasera

  Oceniono 6 razy 2

  Tezę już mamy: "Aborcja to zło". Brak jedynie stosownej argumentacji, że o dowiedzeniu tezy nie wspomnę. Weselsze by było jedynie zamiast 'zło' użyć słowa 'grzech'.
  Tak to jest jak muły biorą się za kwestie etyczne, zastrzeżone dla filozofów.

  No i część druga: "ale w dramatycznych sytuacjach kobieta ma prawo do samodzielnej decyzji". O tym kiedy sytuacja jest już wystarczająco dla kobiety dramatyczna decydować będą Wielowieyska i jej teściowa. Będzie zajebiście po polsku: DEBILNIE!

 • nuclearsnake

  Oceniono 12 razy 10

  aborcja nie jest żadnym złem, tylko zabiegiem medycznym, równie dobrze można paplać, że brak aborcji to zło i z tego tytułu każda osoba w ciąży musi poddać się aborcji, bo jak tego nie zrobi to czyni zło :)

 • 11111

  Oceniono 16 razy 14

  W myśl klauzuli sumienia jedynym lekarzem w Polsce jest Bóg a pielęgniarką Jezus Chrystus.
  Tylko bóg ma prawo leczyć a Jezus Chrystus mu w tym pomagać .Lekarz natomiast ma się przyglądać pacjentowi i wraz z nim i jego rodziną odmawiać trzy zdrowaśki tak jak w Antku Bolesława Prusa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX