Jutro Zielone Świątki. Zamkną sklepy. Chcesz zrobić zakupy? Zrób je dziś

8 czerwca Kościół katolicki obchodzi święto zesłania Ducha Świętego, potocznie zwane w Polsce Zielonymi Świątkami. Według wielu badaczy ich data i towarzyszące im tradycyjne zwyczaje wywodzą się z tradycji dawnych Słowian. Dziś jednym z jego przejawów są... zamknięte sklepy.
Zielone Świątki wywodzą się od przedchrześcijańskiego słowiańskiego święta majowego zwanego "Stado", podczas którego radowano się z przyjścia wiosny. W południowej Polsce przyjęła się nazwa Sobótki, na Podlasiu - Palinocki od ognisk palonych przez całą noc na polach aż do rana.

Święto pogańskie...

Święto to łączyło się z radością, tańcem, zabawą, a jego charakterystycznym zwyczajem było - i w wielu regionach Polski jest nadal - majenie domów.

Ozdabianie domostw świeżymi, zielonymi gałązkami, np. wierzby i brzozy, miało w myśl ludowych wierzeń uchronić przed urokami rzucanymi przez złe duchy i zapewnić urodzaj i dobre zbiory z pól. Gałęzie ustawiono przy wejściach do domów i budynków gospodarskich, bramach, furtkach i płotach.

...i katolickie

Dziś "Zielone Świątki" to potoczna nazwa ważnego święta w Kościele katolickim - Zesłania Ducha Świętego. W tradycji chrześcijańskiej ten 49. dzień po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa uważa się za początek Kościoła. Według Dziejów Apostolskich na zebranych w wieczerniku uczniów Chrystusa zstąpił wówczas Duch Święty. Mieli oni dzięki temu otrzymać dary duchowe, tzw. charyzmaty, i zaczęli mówić w różnych językach - co umożliwiło im działalność misyjną w obcych krajach i szerzenie chrześcijaństwa.

Zamknięte sklepy

Obecnie w Polsce pierwszy dzień Zielonych Świątków, zgodnie z ustawą z dn. 18 stycznia 1951 r., jest wolny od pracy - to jeden z 13 dni takich w roku przyjętych przez ustawodawcę, gdy obowiązuje zakaz handlu.

Oznacza to m.in., że zamknięte będą duże sklepy, w tym hipermarkety, galerie handlowe, mniejsze i większe sklepy sieciowe. Działać mogą jedynie te miejsca, w których za ladą stanie sam właściciel. Planujący duże zakupy będą musieli zdążyć je zrobić w sobotę.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (240)
Jutro Zielone Świątki. Zamkną sklepy. Chcesz zrobić zakupy? Zrób je dziś
Zaloguj się
 • losiu4

  Oceniono 2 razy 0

  tak a propos. jak w waszyxh miejscowosciach będzie wyglądała procesja na Boze Ciało? Mam nadzieję że będzie okazała :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • losiu4

  Oceniono 2 razy 0

  spoko, w Israelu jest jescze gorzej :)

  Pozdrawiam

  losiu

 • losiu4

  Oceniono 2 razy 0

  e, no nie. Prawdziwie dobrze bedzie tylko wtedy, jak chanuki i inne takie będziemy obchodzic, czyz nie, droga wybiorczo?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • partia_antyklerykalna

  Oceniono 2 razy 0

  spokojnie : prawdziwa kleryklalizacja wszystkiego dopiero przed nami:
  politykierzy tkwią z nosamiw biskupich odbytach - to takie rekolekcje przedwyborcze

  Niedługo urzędowa pielgrzymka ministerswa finansów , służb celnych i skarbowych
  Nie to nie żart - jest na to kasa w resorcie - nie mylicie się - to DUŻA KASA
  a ogólnopolska impreza wypasiona

  www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=8187

  info.wiara.pl/doc/178692.Pielgrzymka-Sluzb-Celnych-Finansowych-i-Skarbowych

  w tym roku też !!!!!!!

 • ciekawski543

  Oceniono 2 razy 0

  Mylisz się frakcja-z Gdyby, ktoś latał z krzyżem i mówił śmierć lub wiara, wtedy i ty byś przeszła na wiarę katolicką, a w tamtych czasach Mieszka, także i to pytanie po jego chrześcijańskiej przemianie było zadawane ludziom... Tak, więc Mieszko I skazał, wielu ludzi także na śmierć, a Ci co nie chcieli to się zbuntowali. Strata Pomorza była spowodowana tym, ze Mieszko I przyjął chrzest i skazał wielu ludzi na śmierć. Ludzie musieli się kryć z pogańskimi zwyczajami, które dosyć mocno były eliminowane np. przez narzucanie świąt przez chrześcijan w miejsce świąt słowiańskich. Przykładem jest święto Trzech Króli, gdzie to święto powinno się nazywać Boże Narodzenie, a Boże Narodzenie nie powinno być w dzień w którym powszechnie jest... Ciekawe jest jednak 338 osób poparcia dla głupoty, tak jakby 338 nie znało historii Polski... Cóż edukacja jest na niskim poziomie....

 • haber73

  Oceniono 1 raz -1

  U mnie na osiedlu katolicki właściciel sklepu otwiera go i ma super obroty,bo inni katolicy cały dzień kupują.To jest zakłamanie i fałsz.A swoją drogą co mnie obchodzi jakieś tam zesłanie jakiegoś ducha świętego!.

 • white_lake

  Oceniono 2 razy 2

  a w Niemczech sklepy są zamknięte nawet w poniedziałek

 • clarus2

  Oceniono 4 razy 0

  Poplątanie z pomieszaniem. Religijny, pogański Babilon Wielki, czyli katolicyzm, który sfałszował w IV w. Dekalog i sukcesywnie fałszuje wszystko co się da. Tak zwane Zielone Świątki to podróbka prawdziwego święta Szawuot, które w tym roku wypadło w środę 4 czerwca.

 • bloxyx

  Oceniono 8 razy 0

  K U R W A !! Mam serdecznie dosyć! co chwile jakieś katolickie święto. Człowiek zapie... od rana do wieczora i jeszcze okazuje się, że z powodu zabobonów i guseł nie można w miarę normalnie zrobić zakupów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX