Żakowski przewrotnie - wymienia powody, żeby głosować na JKM. "Nie aż takie dziwadło..."

"To, że Korwin i jego koledzy weszli do Parlamentu Europejskiego, nie jest żadną narodową tragedią" - przekonuje w najnowszej "Polityce" Jacek Żakowski. Publicysta jednak do sukcesu Kongresu Nowej Prawicy podchodzi od drugiej strony - wymienia powody, dla których młodzi ludzie mogą głosować na JKM.
Wielu komentatorów zdążyło się odnieść do sukcesu wyborczego Janusza Korwin-Mikkego. Część wskazuje oczywiście na silny młody elektorat Kongresu Nowej Prawicy, inni - na to, że Korwin-Mikke pełni dzisiaj tę samą rolę, co jeszcze kilka lat temu Janusz Palikot z jego Ruchem Palikota.

Jacek Żakowski w najnowszej polityce próbuje na sprawę spojrzeć z innej strony - zastanawia się, jakie są powody, dla których przykładowy 19-latek miałby zagłosować na partię Korwin-Mikkego. Publicysta znajduje 12 powodów:

Dlaczego głosują na JKM?
1. Nie aż takie dziwadło
2. Sieroty po Balcerowiczu
3. Kto wie, o co chodzi
4. Kogo to obchodzi
5. Amnezja
6. Bo Marysia z Gorzowa ma rację
7. Co się stało w Smoleńsku
8. Bo ma dużo racji
9. W tym szaleństwie jest metoda
10. A co od tego zależy?
11. I tak każdy jest sam
12. Bo wszyscy nas wkurzacie
Zdaniem Żakowskiego, JKM nie wypada na "aż takie dziwadło" w zestawieniu z innymi politykami, takimi jak Antoni Macierewicz. "Hektolitry korwinopodobnych, seksistowskich, szowinistycznych, antydemokratycznych bredni codziennie leją się z mediów informacyjnych" - przekonuje dziennikarz. Dodaje, że sukces Korwin-Mikkego jest efektem indywidualistycznego podejścia do życia, które było nam wtłaczane od wielu lat, oraz podobnie uczonego przekonania, że "wszyscy kradną".

Sukces JKM

W wyborach do Parlamentu Europejskiego KNP Janusza Korwin-Mikkego osiągnął 4. wynik - 7,15 proc. W związku z tym do PE wprowadzi cztery osoby: samego lidera - Janusza Korwin-Mikkego, Stanisława Żółtka, Michała Marusika i Roberta Iwaszkiewicza.