"My mamy doświadczenie 1989 r. Młode bierne pokolenie musi przeżyć coś, co spowoduje że zaczną budować Polskę"

Jarosław Gugała przypominał w TOK FM wszystkim tęskniącym za dawnymi czasami, że 25 lat temu "inflacja wynosiła ponad 300 proc., a w Warszawie na telefon czekało się... 22 lata". - Dziś naszym problemem jest spowodowanie, by młode pokolenie przeżyło swoje ważne wydarzenie, które spowoduje, że zaczną budować swoją Polskę. Bo na razie są bierni, niewielu z nich głosuje. A jak głosują, to głównie dla draki. Najpierw na Palikota, teraz na Korwin-Mikkego. To droga donikąd - ocenił publicysta Polsatu
4 czerwca trudno nie wspominać tego, co działo się w Polsce przed 25 laty. Wspominać warto, bo jak przekonywali publicyści "Poranka Radia TOK FM", mamy powody do zadowolenia. - Niezależnie od wszystkich trudności ostatnie 25 lat to czas najwspanialszego rozwoju gospodarczego Polski. Nie można tylko narzekać, bo wtedy naprawdę można dojść do wniosku, że nic nam się nie udało. A nam się udało! - mówił Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute w "Poranku Radia TOK FM".

Tym, dla których rocznica wyborów z 1989 roku to doskonały do narzekania i wspominania dobrego życia w PRL, Jarosław Gugała przypomniał, jak naprawdę wtedy żyło się w Polsce. - Inflacja wynosiła grubo ponad 300 proc. W Warszawie czekało się na telefon 22 lata. A to było miasto, gdzie telefonów było najwięcej.

Co z młodymi?

Według Gugały zmiany ostatniego ćwierćwiecza to bez wątpienia powód do zadowolenia. Ale nie można zamykać oczu na problemy. Jednym z ważniejszych jest, zdaniem publicysty "Polsatu", postawa młodego pokolenia. Tych, którzy urodzili się w wolnym kraju.

- To pokolenie totalnie bierne. Mnie się wydaje, że naszym głównym wyzwaniem jest spowodowanie, by ci młodzi ludzie przeżyli jakieś pokoleniowe doświadczenie. Jak to, co my przeżyliśmy w latach 80. Jeśli coś takiego przeżyją, zaczną budować swoją Polskę. Zastraszająco mało ludzi z tego pokolenia bierze udział w wyborach. A ci, którzy głosują, to głównie dla draki, antysystemowo.

Ostatnie wybory pokazały, że dziś idolem młodych jest Janusz Korwin-Mikke. - A wcześniej w całej masie głosowali na Janusza Palikota. Teraz im się znudził. Takie wybory to droga donikąd - ocenił Jarosław Gugała w TOK FM.

Wyjazd to przejaw aktywności czy pójście na łatwiznę?

Z taka opinią na temat młodych Polaków nie do końca zgadza się Tomasz Wróblewski. Bo jak przekonywał, nie można zarzucać młodym bierności, skoro 2 miliony z nich wyjechało z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. - I teraz czytamy, że co szósta firma w Wielkiej Brytanii jest zakładana przez młodych ludzi z Polski.

Jednak okazuje się, że emigracja nie musi być postrzegana jako przejaw rzutkości i aktywności. Zdaniem Jarosława Gugały wśród wyjeżdżających są tacy "którzy po prostu chcą przeskoczyć ten czas, który potrzebny jest, by Polska cywilizacyjnie dogoniła świat, i wyprowadzają się do kraju, który już jest w elicie".

25. rocznica niepodległości: Naczelny ''Polityki'': Transformacja była zadaniem na miarę tytanów. Można mówić, że tytanowi śmierdziały stopy, ale to nie ma znaczenia | Beylin: Wszystko, czego tknie się polityka, zamienia się w populizm [FRAGMENTY KSIĄŻKI] | Wybory 1989. Radość? Raczej przerażenie. ''Szykuj sweter i szczoteczkę do zębów. Przed świtem powinni nas wygarnąć'' | 25 lat temu wybraliśmy Sejm kontraktowy. Ilu jego posłów jest aktywnych do dziś?

Więcej o:
Komentarze (31)
"My mamy doświadczenie 1989 r. Młode bierne pokolenie musi przeżyć coś, co spowoduje że zaczną budować Polskę"
Zaloguj się
 • Zdzisek Pałka

  0

  TESKNIE ZA PRL em zycie jest coraz gorsze ciezsze nienormalne drozsze i im glupiej tym blizej dzisiejszej normie ale jak dlugo POLAK WYTRZYMA

 • Zdzisek Pałka

  0

  mam w nosie ich wolnosc sproboj na lawce w parku w upal napic sie piwa to poczujesz wolnosc w NIEMCZECH W AUTOBUSIE MOZNA SIE PIWA NAPIC = NORMALNE JEST W CZASACH PRLU TEZ MOZNA BYLO I KOMUS TO BYLO BEEEE

 • Zdzisek Pałka

  0

  CO TEN GUGALA WYGADUJE TROCHE BIEDY DO D ,,, y przydaloby sie zaraz zmienil by sie poglad na to dobro

 • Zdzisek Pałka

  0

  jezeli mamy wolnosc - to ja chce tamta niewole w tym kraju brzydnie sie zycie NIE DA RADY DLUZEJ DUSIMY SIE NIEDOJADAMY W ZIMNYCH MIESZKANIACH NIEOPLACONYCH NA CZAS ODZIEZY Z LUMPEXU WOLNOSCI ALE OD PRACY ZA NORMALNA WYPLATE JAK KIEDYS = DOSCCCC

 • mi-kami1958

  Oceniono 2 razy -2

  A zgadnijcie,.... co mnie to wszystko obchodzi.... Facet z tego żyje co napisze i już....

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 3

  ten gostek to przekupny manipulant, oszust, propagandysta i agitator,
  jak jak wszyscy pracownicy korporacyjnych mediów nazywający się sami, dziennikarzami

 • Krzysztof Polak

  Oceniono 7 razy 3

  Punkt widzenia rzeczywistości zależy od punktu siedzenia Gęgałów . Jeśli ktoś osiągną jakiś poziom ekonomiczny , bo często niezasłużenie , przypadkiem , znalazł się blisko koryta , to chwali Dżumę ( III RP ) jako kraj wolności , bo ma na czynsz , na paliwo , na życie wygodne , tylko inteligencji nie ma , żeby dostrzec tą coraz powszechniejszą biedę . Niechaj Gęgałowie dostrzegą , że tych beneficjentów zmian jest zaledwie 20 % i niech Gęgałowie nie gęgają , jak to im było źle w tym Tyfusie ( PRL) . Bo Tyfus zastał Polskę zbombardowaną , zacofaną . To Tyfus ją odbudował , zlikwidował analfabetyzm , zelektryfikował miasta i wsie , zlikwidował bezrobocie , budując dziesiątki tysięcy fabryk , które ta zarozumiała , pyszna Dżuma ( III RP ) wysprzedała za bezcen . Dżuma dostała do ręki kraj z ogromnym potencjałem i go wysprzedała i zadłużyła na 3 tysiące miliardów ( liczone z długiem ukrytym ). Zmonopolizowała handel obcymi marketami . Uczyniła z 80 % społeczeństwa niewolników ekonomicznych i oczekuje za to uznania . Jak mówił jeden z wielkich postaci naszego narodu , Hipolit Cegielski " Podstawą bytu narodu jest ziemia , przemysł i handel - kto ziemię , przemysł i handel oddaje w obce ręce , sprzedaje swoją narodowość i zdradza swój naród" . Gęgały mając pracę i znakomite dochody przekonują biedaków , których nie stać na podstawowy byt , że Dżuma to najlepsza organizacja naszego kraju , od 200 lat . Może dla Gęgałów tak , ale nie dla 80 % społeczeństwa , z którego 15 osób codziennie popełnia samobójstwa , bo nie może sobie poradzić z zarozumialstwem Gęgałów .Krzysztof Kornatowicz

 • seneka_ml

  Oceniono 7 razy 5

  Jak na razie to intensywnie budują Wielką Brytanię

 • poljack

  Oceniono 4 razy 2

  Masz doświadczenie w burzeniu .
  Co Pan zbudował przez 25 lat ? NIC!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX