Najważniejsze wydarzenie 25-lecia? Śmierć Jana Pawła II, wejście do UE, katastrofa smoleńska

?Polityka? na 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. przygotowała zestawienie najważniejszych wydarzeń minionego ćwierćwiecza. 56 proc. pytanych uznało, że najdonioślejszym wydarzeniem była śmierć papieża Jana Pawła II. Połowa wskazała na przystąpienie Polski do UE. Dla 45 proc. najważniejszym wydarzeniem 25-lecia demokratycznej Polski jest katastrofa smoleńska.
Zestawienie 25 najważniejszych wydarzeń na 25. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. przygotowała "Polityka". 56 proc. pytanych wskazało na śmierć papieża Jana Pawła II. Połowa respondentów wybrała przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Nieco mniej - 45 proc. - biorących udział w sondażu wskazało na katastrofę smoleńską.

W pierwszej dziesiątce najdonioślejszych zdarzeń minionego ćwierćwiecza znalazły się jeszcze: wstąpienie Polski do NATO, wielka emigracja Polaków do krajów UE, piłkarskie Euro w 2012 r., wyjście z Polski Armii Czerwonej, reforma gospodarcza prof. Leszka Balcerowicza, uchwalenie konstytucji w 1997 r. oraz dwie wielkie powodzie w 1997 i 2010 r.

25 wydarzeń, spośród których wybierano najważniejsze, wytypowali dziennikarze "Polityki". Każdy z pytanych mógł wskazać siedem odpowiedzi.

To nie jest zwykły ranking

Według publicysty "Polityki" prof. Wiesława Władyki wskazanie przez blisko 60 proc. Polaków śmierci papieża jako najdonioślejszego wydarzenia to "hołd dla tej postaci". - Uznanie przez współczesnych Polaków duchowej, ponadczasowej, katolickiej i patriotycznej roli i opiekuńczości polskiego papieża, lecz jednak nie doraźnej politycznie, wplątanej w lokalność nadwiślańską III i IV RP. Jan Paweł II był ostatnim powszechnym autorytetem, także dla wielu osób niewierzących - ocenił prof. Władyka.

Zdaniem dziennikarza cała pierwsza dziesiątka zestawienia może być potraktowana jako "dość podręcznikowy indeks najważniejszych i znakowych wydarzeń III RP".

Prof. Władyka zwrócił też uwagę na to, że stosunkowo nisko w zestawieniu znalazły się wydarzenia, który przed laty "wydawały się historycznie doniosłe" i budziły duże emocje. To m.in. wprowadzenie zakazu aborcji ze względów społecznych (3 proc.), odwołanie rządu Jana Olszewskiego (2 proc.) i pakiet czterech reform systemowych wprowadzonych przez rząd Jerzego Buzka (5 proc.).

25. rocznica niepodległości: Naczelny ''Polityki'': Transformacja była zadaniem na miarę tytanów. Można mówić, że tytanowi śmierdziały stopy, ale to nie ma znaczenia | Beylin: Wszystko, czego tknie się polityka, zamienia się w populizm [FRAGMENTY KSIĄŻKI] | Wybory 1989. Radość? Raczej przerażenie. ''Szykuj sweter i szczoteczkę do zębów. Przed świtem powinni nas wygarnąć'' | 25 lat temu wybraliśmy Sejm kontraktowy. Ilu jego posłów jest aktywnych do dziś? | Holland: jest w nas zbyteczna zgryźliwość. I mamy zbyt silne liryczne ja. 4 czerwca powinniśmy się cieszyć. Bo mamy z czegoKomentarze (31)
Najważniejsze wydarzenie 25-lecia? Śmierć Jana Pawła II, wejście do UE, katastrofa smoleńska
Zaloguj się
 • fred_die

  0

  Najwarzniejsze wydarzenie 25 lecia to rozwój elektroniki a co za tym idzie globalnej komunikacji między ludźmi. Wypadki i śmierci zdarzaly się, zdarzają się i będa się zdarzać to żadne wielkie wydarzenia.

 • stellaney

  0

  to że odwołanie rządu Jana Olszewskiego wskazuje tylko2% to efekt gigantycznej niewiedzy Polaków.
  polecam do obejrzyjcie, wielce kształcące
  www.youtube.com/watch?v=oFt0dICiUQE

 • elkipan

  Oceniono 5 razy 3

  Unia jako państwo -popieram.

 • lehu290943

  Oceniono 6 razy -2

  3 wydarzenia które mały największy wpływ na to jaka Polska jest dziś (niekoniecznie najważniejsze) wg daty :
  1)umożliwienie dostępu do akt SB komisji w składzie Holzer,- Kroll,- Ajnenkiel,-Michnik w kwietniu 90 r.
  i potem konsekwencje tego
  2) zamach stanu w nocy 4 czerwca 1992r
  3) zamach w Smoleńsku 10 kwietnia 2010

 • hare-hare

  Oceniono 10 razy 8

  hahaha,najważniejszym wydarzeniem jest ten ranking,wiadoma kto naród za mordę trzyma

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy 4

  Katastrofa smoleńska bo w sposób syntetyczne oddaje rozpad gnilny państwa polskiego
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/956-teoria-alternatywna-czyli-jak-amerykanie-zabili-lecha-kaczynskiego.html
  BEZ WZGLĘDU NA TO KTO SPOWODOWAŁ WYPADEK PONAD 99, 99 % ODPOWIEDZIALNOŚ CI PONOSI STRONA POLSKA A NAJPEWNIEJ SAM PROSTAK LK.

  Jestem dyplomowanym nawigatorem (szaleństwo młodości...) sprzed 40+ lat ale pewne zasady są stale .

  Tu 144 (?) który uległ katastrofie to superkomfortowy samolot zapewniający spokojny lot i płynne lądowanie.. Coś za coś. Wadą jest rekordowo długi DOBIEG., tylko nieco krótszy niż długość pasa na lotnisku SIEWIERNYJ.

  W uproszczeniu : wylądowanie tym samolotem w Smoleńsku przy idealnej pogodzie też nie jest łatwe.. Przy braku kontaktu wzrokowego wszelkie próby powinny być zaniechane. Były 4 nawroty, Każda 9 w podanym przeze mnie wyniku odpowiada zbędnej próbie podejścia bez kontaktu wzrokowego.

  Byłoby grzechem nie skorzystać z takiej okazji. Tylko motyw jest dyskusyjny bo LK to była rzadka miernota....Nieszkodliwy.

  Rozwinięcie w komentarzach #3 i #4

 • antekpociecha

  Oceniono 19 razy 17

  A więc większość polaków nie ma żadnych innych problemów, nie wyjeżdża do niewolniczej pracy za chlebem dobrze zarabia, dzieci wykształcone, jest zdrowy nie zapisuje się do lekarzy, jedynie cały czas tylko opłakuje jp2 i martwi się biednymi rodzinami ofiar katastrofy lotniczej.

 • antekpociecha

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe co by w takiej ankiecie powiedzieli np. Czesi, Holendrzy, Niemcy itd
  Bo na logikę np. Niemcy za najważniejsze wydarzenie podawaliby abdykację b16?
  Zapewniam że nie, dlatego ten kraj jest w szarym ogonie w większości dziedzin

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX