Min. Sikorski najbogatszy w rządzie - jego majątek wart 7,5 mln zł

?Rzeczpospolita? prześwietliła portfele członków rządu. Najbogatszym ministrem jest Radosław Sikorski. Majątek szefa dyplomacji wart jest 7,5 mln zł. Ale wielu milionerów w rządzie Donalda Tuska nie ma. Polscy ministrowie odbiegają majątkiem od zagranicznych kolegów. Premier Tusk jest właścicielem dwóch mieszkań, ma 245 tys. zł oszczędności.
Kiedy w rządzie Donalda Tuska zasiadał Jacek Rostowski, to właśnie on dzierżył palmę najbogatszego ministra. Teraz liderem jest Radosław Sikorski. Jak sprawdziła "Rzeczpospolita", szef polskiej dyplomacji ma majątek o wartości 7,5 mln złotych, znaczna część to dworek w Chobielinie pod Bydgoszczą w którym mieszka z rodziną. Obiekt wart jest 4 mln zł.

Minister jest też właścicielem apartamentu i miliona złotych oszczędności. Znacząca część majątku ministra to zarobki żony, wybitnej dziennikarki Anne Applebaum-Sikorskiej. W ubiegłym roku żona szefa polskiej dyplomacji zarobiła równowartość 2,4 mln zł.

Z oświadczeń majątkowych członków rządu, którym przyjrzała się "Rz", wynika, że milionerem jest też prof. Władysław Bartoszewski, który zgromadził blisko 1,5 mln złotych oszczędności.

Inni mają więcej

Wśród najlepiej sytuowanych ministrów jest też szefowa resortu nauki - prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz minister finansów - Mateusz Szczurek.

Premier jest właścicielem dwóch mieszkań średniej wielkości. Donald Tusk zgromadził blisko 250 tys. zł oszczędności. Ale ma też kredyt do spłacenia - 450 tys. zł. Największy kredyt wśród ministrów - 900 tys. zł - wziął szef resortu administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Pod względem zamożności polski rząd znacząco odstaje od kolegów z zagranicy. Jak wyliczył politolog Rafał Chwedoruk, premier ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk ma większy majątek niż cały nasz rząd.

Więcej o: