Terlikowski przegrał z Grodzką. "Ludzi cynicznych takie wyroki na pewno nie odstraszą"

- Jeżeli ludzie nie mają wystarczającej wrażliwości moralnej, by nie kaleczyć innych przez języki nienawiści, to trzeba użyć silniejszych narzędzi - mówiła dla Tokfm.pl prof. Magdalena Środa o wyroku ws. wypowiedzi naczelnego portalu Fronda.pl dotyczącej Anny Grodzkiej. Etyczka obawia się jednak, że "ludzi cynicznych takie wyroki na pewno nie odstraszą".
Tomasz Terlikowski swoimi komentarzami naruszył dobra osobiste transseksualnej posłanki Twojego Ruchu Anny Grodzkiej - tak zdecydował sąd. Grodzka wytoczyła proces redaktorowi naczelnemu portalu Fonda.pl po tym, jak w swoich wypowiedziach i felietonach wielokrotnie podważał jej tożsamość płciową. 

"Jak ludzie są prymitywni i barbarzyńscy..."

- To jest oczywiście ogromnie ważny wyrok. Jeżeli ludzie nie mają wystarczającego poziomu kultury osobistej i wystarczającej wrażliwości moralnej, by nie kaleczyć innych przez języki nienawiści, to trzeba użyć narzędzia silniejszego, jakim jest sąd i wyroki - komentowała wyrok prof. Magdalena Środa. Zaznaczyła jednocześnie, że przecież zupełnie by wystarczyło tolerancyjne podejście, które nikogo nie wyklucza.

Etyczka przekonuje, że powinny istnieć samoregulatory debaty publicznej polegające na przestrzeganiu standardów życia publicznego, oparte na tolerancji i wzajemnym szacunku. - Ale jeśli ludzie są na tyle prymitywni, barbarzyńscy i nienawistni wobec wszystkiego, czego nie rozumieją, to trzeba po prostu stosować i egzekwować prawo - mówiła prof. Środa.

"Cyników to nie odstraszy"

Sąd jednoznacznie opowiedział się w obronie Anny Grodzkiej i osób transpłciowych. Jednak czy to ośmieli innych, którzy czują się regularnie obrażani w debacie publicznej? - Obawiam się, że u nas to działa dokładnie odwrotnie. Widać to najlepiej choćby po wypowiedziach polityków z partii Korwin-Mikkego. Obrażanie innych traktuje się jak drogę do kariery politycznej - im więcej poobrażam, im więcej grup dotknę, tym będę bardziej widoczny w mediach, a tym samym wzmacnia się moja pozycja polityczna - mówiła Środa.

Przyznała jednocześnie, że wyroki takie jak ten ws. wypowiedzi Terlikowskiego mogą być przestrogą jedynie dla ludzi przyzwoitych, którzy wypowiadają obraźliwe słowa z niewiedzy czy w przypływie emocji. - Ludzi cynicznych na pewno to nie odstraszy - podsumowała etyczka.

Więcej o:
Komentarze (44)
Terlikowski przegrał z Grodzką. "Ludzi cynicznych takie wyroki na pewno nie odstraszą"
Zaloguj się
 • plautilla

  Oceniono 1 raz -1

  Wybiorcza z agendami prowokuje, daje cynk do ataku swym wronom i działa jak podręcznikowe KGB: destabilizuj, dziel i rządź, skłócaj, popieraj złodziei i sabotażystów, jak długo się da. Promuj anarchię moralną i wszystkie możliwe dewiacje, niszcz ich dumę narodową, atakuj antysemityzmem, atakuj lekarzy, nauczycieli sumienia, niech się kłócą i wyśmiewaj ich kłótliwość i przygotowuj grunt pod częściową i całkowitą kolonizację. Najgorszy jest Kościół- jedyna instytucja, która jednoczy ten naród i wyznacza wysokie standardy moralne- zabijać go każdym absurdem wziętym nawet z palca, ma zniknąć. Pod pretekstem obrony mniejszości seksualnych, śląskich, czy innych, tłuc Polaków jak pałką, aż ulegną. Państwo słabe niech dotuje na własną zgubę wasze fundacje. Niszcz oświatę, co roku reformuj ją, napuszczaj rodziców i uczniów na nauczycieli, dokładaj nauczycielom coraz więcej tabelek wyników pracy, by na uczenie i wychowywanie młodzieży nie mieli sił. Niszcz kolejne zawody i rodziny. Goje jak zwierzęta, należy wyniszczyć duchowo i fizycznie

 • statystyczny_polak

  Oceniono 4 razy 2

  Anna Grodzka jest bardzo dobrym politykiem. Niestety sa tacy, ktorych nie interesuje jak wywiazuje sie z obowiazkow i ile pracy w to wklada. Sa ludzie, ktorzy bardziej sie interesuja co kto ma pod spodnica (lub w spodniach) a nie to co ktos ma do zaoferowania. Gdy brak rzeczowych argumentow i gdy wiadomo, ze intelektualnie sie polegnie, to zaczynaja sie ataki personalne. Takich ataktow i pokazow "inteligencji politycznej" nie brakuje w naszym rzadzie.

 • wyciety

  Oceniono 10 razy -8

  Mongolka znowu pie....Wybatozyc szmate i do kamieniolomow,bedzie wyrownana z mezczyznami jak pomacha mlotem.

 • masz01

  Oceniono 13 razy -5

  Abstrahując od religii wszelkich wyznań a jedynie z szacunkiem odnosząc się do natury.
  W żadnym gatunku zamieszkującym planetę Ziemia, samiec nie może być samicą choćby jak bardzo był obłąkany. W przypadku gatunku ludzkiego transseksualizm jest profanacją istoty ludzkiej. Człowiek wykorzystuje swoją inteligencję w niecnych celach a cywilizacja wchodzi w niebezpieczny zakręt. Jest to jeden z elementów wojny psychologicznej. Zainfekowany wynaturzeniem naród zacznie się sam wyniszczać o czym nie mówią nieetyczni etycy.

 • Janusz Łącki

  Oceniono 19 razy 9

  O jakże mnie cieszy, że Terlikower dostał po paluszkach... rad bym jeszcze wiedzieć, co mu Wysoki Sąd przykleił był...

 • amur-49

  Oceniono 17 razy -7

  Pani Grodzka! Choć dość trudno obejmuję to wyobraźnią, ale rozumiem, że poczucie niezadowolenia z własnej płci może być tak dojmujące, że człek głupieje i płeć nawet na stare lata zmienia. Ale skoro było pana Grodzkiego stać na niewątpliwie drogą operację zmiany płci, to powinno też być stać panią Grodzką na operację plastyczną zmieniająca jej do bólu szpetną fizjonomię, na coś bardziej znośnego. I skorzystać z porady dobrej wizażystki, która nawet brzydką jak kupa noworodka szantrapę potrafi zmienić w całkiem znośną babkę. Jestem pewien, że wielu krytyków (w tym i mnie) by ubyło.

 • marudna.menda

  Oceniono 29 razy -1

  Grodzka moze sie czuc kobieta, ale kobieta nie jest, wiec nie wiem, co tu ma sąd do gadania.

 • villiers

  Oceniono 13 razy -7

  >>>Tomasz Terlikowski naruszył dobra osobiste transseksualnej posłanki <<<
  Co on ,ślepy ?

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 30 razy -6

  2+2=4, a Krzysztof Bęgowski vel Anna Grodzka - mężczyzną. I żadne wyroki sądów nic tu nie są w stanie zmienić. Mogą tylko ośmieszyć sędziów, którzy takie wyroki wydają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX