''Deklaracja wiary lekarzy ogranicza prawa pacjenta. To jest nierzetelne i niemoralne'' - prof. Łętowska w TOK FM

- Aprobuję myśl, że lekarz może odmówić wykonania pewnych procedur medycznych, ale ma obowiązek, skoro służba zdrowia jest finansowana ze środków publicznych, wskazać, gdzie dana procedura medyczna może być wykonana. Polska zgodnie z preambułą konstytucyjną ma traktować jednakowo, na równym poziomie, osoby, które wyznają różne światopoglądy - mówiła w TOK FM prof. Ewa Łętowska.
- Wolność sumienia jest wartością konstytucyjną. Gwarancją tej wolności dla lekarza jest klauzula sumienia. Ale nie może być tak, że ta jego poszerzona wolność sumienia będzie zabierać komuś inne prawa konstytucyjne, czyli prawa do ochrony zdrowia. Konieczne jest wypośrodkowanie interesów. Teraz redukujemy do zera konstytucyjne prawa pacjenta. To jest nierzetelne, niemoralne i ogranicza prawa pacjenta w sposób drastycznie nieproporcjonalny - tłumaczyła prof. Łętowska.

- Swoboda sumienia dotyczy indywidualnej osoby, nie ma czegoś takiego jak klauzula szpitala. Szpital, w którym wszyscy lekarze korzystają ze swobody sumienia, nie może uzyskać kontraktu z NFZ - dodała prof. Łętowska w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.

Więcej o:
Komentarze (59)
''Deklaracja wiary lekarzy ogranicza prawa pacjenta. To jest nierzetelne i niemoralne'' - prof. Łętowska w TOK FM
Zaloguj się
 • galareta2

  Oceniono 1 raz 1

  a co to znaczy że ma wskazać innego, skoro sam nie chce - że będę kolejne 3 tygodnie albo 3 miesiące czekać w kolejce na wizytę, bo ten palant, do którego się zapiszę właśnie mi odmówi?? Z powodu jego światopoglądu dwukrotnie wydłużą się kolejki? Przecież to zwykły SKANDAL i taki lekarz powinien za to zostać ukarany.

 • wojtek2784

  Oceniono 3 razy -1

  Niech prof.Łętowska zajmie się problemami ważnymi, takimi jak neoniewolnictwo w III RP, które wygoniło z Polski miliony młodych ludzi w poszukiwaniu pracy, odzyskaniem polskich banków itd itd.

 • mariuszg2

  Oceniono 4 razy 0

  ciekawe co ogranicza Panią Profesor....

 • wels5

  Oceniono 5 razy 3

  A ja widzę w tym początek kato-szariatu.

 • Oceniono 7 razy 5

  w tej deklaracji jest wyroznine tylko antykoncepcja,sztuczne zaplodnienie,aborcja itp.jest napisane ze nasze cialo podlega bogu i tylko on moze decydowac o poczeciu i odejsciu z tego swiata a wszystko inne jest sprzeczne z natura!!! a wiec nie potrzebni sa lekarze wogule bo nie moga zrobic ci operacji a ni przepisac lekarstw ,szczepionek itd. bo to tez jest ingerencja w w nasze ciala.podajac czlowiekowi tabletki przedluzasz mu zycie , a to tylko " bogu" moze decydowac ile jeszcze pociagniesz.paranoja

 • krop-ka4

  Oceniono 2 razy 0

  rympalek11
  A co to jest, analfabeto, to "najprzut" ???!!! Uczysz innych, a sam nie posiadasz elementernej wiedzy z zakresu pisania po polsku !

 • praksilla82

  Oceniono 6 razy 6

  Pani Profesor - albo jest Umowa Spolweczna i Prawo albo go nie ma
  jak lekarz ma do wyboru - obowiazki wynikajace z Prawa czy jego Sumiemnie - zmienia prace
  to my mamy zmienic lekarza?co tu jest priorytetem - zdrowie ogromnej luiczby ludzi czy swiatopoglad katolicki?
  albo albo
  'w sprawach waznych dla zyciiia ogreomnej liczby ludzi nie moze byc moze nie moze!!!

 • Beata Zielińska

  Oceniono 6 razy 6

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Kościół Rzymsko-katolicki w Polsce wszedł jako inwestor na rynek służby zdrowia, pootwierał szpitale i przychodnie, i zatrudnił tam lekarzy podpisujących ową deklarację. Tam mogliby się "leczyć" wierzący. I tylko dwa warunki: normalne podatki od działalności gospodarczej, i zero absolutne pieniędzy publicznych. Publiczna służba zdrowia odetchnie z ulgą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX