Tabloidy po śmierci Jaruzelskiego: ''W tym piecu spalili dyktatora''. Wroński: Rzygać mi się chce, jak to widzę

- W tabloidach pokazywane są zdjęcia: "w tym piecu spalili dyktatora", "tutaj kopią mu grób", zdjęcia ze szpitala. Rzygać mi się chce, jak to widzę - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - Awantura wokół pochówku gen. Jaruzelskiego zaczyna zmieniać się w groteskę - przyznała Janina Paradowska, komentując wezwanie Stanisława Pięty z PiS do... krucjaty różańcowej.
Biografia Wojciecha Jaruzelskiego "Generał". Przeczytaj książkę >>

"W piątek weźmiemy różaniec, przyjdziemy na Powązki, uklękniemy i niech ZOMO nas szarpie. Tam pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego nie będzie" - zapowiedział w serwisie Fronda.pl Stanisław Pięta, poseł PiS.

- Biedny człowiek, nie zauważył, że nie ma ZOMO - ubolewała nad politykiem Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM. - Awantura wokół pochówku gen. Jaruzelskiego jest żenująca, zaczyna zmieniać się w groteskę - komentowała.

"Jawnie antychrześcijańskie zachowanie"

- To dla mnie osobista sprawa. Byłem politycznym więźniem gen. Jaruzelskiego, więc nie mam osobistych powodów, żeby wspominać go jako wybitnego męża stanu - mówił Adam Szostkiewicz z "Polityki". Zdaniem publicysty pomysł "montowania krucjaty różańcowej" podczas pogrzebu wymaga interwencji władz kościelnych. - Czekam i wiem, że się nie doczekam. Bo biskupi, którzy są gotowi pouczać naród o wszystkim, w takich trudnych momentach się nie odezwą. A to jawnie antychrześcijańskie zachowanie - wskazywał.

- Kościół mówi o majestacie śmierci. Kulturalni ludzie mówią, że trzeba zachować szacunek wobec śmierci. Rzecz niby elementarna, ale nie u nas. Nawet to może być użyte do politycznego warcholstwa - mówił Szostkiewicz.

Celiński: Nie plujmy na wielkich historii, nawet wtedy, kiedy ich błędy równe były ich wielkości. Pochowajmy go godnie >>>

- Poseł Pięta niewiele mnie interesuje, to rodzaj czuba nawet w PiS - stwierdził Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - Jednak na początek krótka deklaracja ideowa: tak, w swoim czasie chodziłem po ulicach Krakowa i krzyczałem "Jaruzelski, będziesz wisiał" - mówił publicysta.

- Minęło trochę czasu, uważam, że Jaruzelski jest ciekawą postacią historyczną. Nie wzbudza już we mnie emocji. Jeśli ktoś mówi, że był to zsowietyzowany generał, mogę powiedzieć: tak, Jaruzelski za swój patriotyzm uważał to, żeby Polska trzymała się ZSRR. Był ostatnim dyktatorem PRL i pierwszym prezydentem nowej RP. Nie wiem, czy przez oportunizm, czy nie, doprowadził do tych przemian - wyjaśniał Wroński.

"Rzygać mi się chce, jak to widzę"

- W tabloidach pokazywane są zdjęcia: "w tym piecu spalili dyktatora", "tutaj kopią mu grób", zdjęcia ze szpitala. Rzygać mi się chce, jak to widzę - stwierdził w końcu Wroński. - Jak widzę w stacji telewizyjnej zapowiedź: w pewnej gazecie zobaczycie państwo zdjęcie z kopania grobu generała Jaruzelskiego, co mówi uśmiechnięta panienka, chce mi się rzygać - ciągnął. - Niech dojdzie do tego pogrzebu, niech zajmą się tym historycy - westchnął.

Publicyści zauważyli, że w atakach na Jaruzelskiego przodują młodzi politycy PiS, którzy dopiero muszą się wykazać przez kierownictwem partii. Stara gwardia jest zdystansowana, bo pamięta Sejm kontraktowy, w którym Jaruzelski podpisywał rozmontowujące PRL ustawy.

"Nie wszyscy w Polsce głosują na PiS, prawicę i antykomunistów ostatniej minuty"

- Istnieje coś takiego jak myślenie kategoriami państwowymi - przekonywał Szostkiewicz. - Zwłaszcza w państwie suwerennym takie myślenie powinno być politycznym elementarzem. Nie można mówić, że chce się mieć silne państwo cieszące się autorytetem, a z drugiej strony sponsorować akcje, które ten autorytet podważają - wskazywał.

- Cokolwiek powiemy, nie wszyscy w Polsce głosują na PiS, prawicę i antykomunistów ostatniej minuty. I rozumie to obecny prezydent, który ma akurat pod tym względem absolutnie czystą kartę, bo w czasach, kiedy nie było to oczywiste, w latach 70., należał do opozycji demokratycznej. On sponsoruje to w sensie moralnym, ideowym i państwowym, ponieważ on rozumie, co to jest państwo - zakończył publicysta.

Więcej o:
Komentarze (101)
Tabloidy po śmierci Jaruzelskiego: ''W tym piecu spalili dyktatora''. Wroński: Rzygać mi się chce, jak to widzę
Zaloguj się
 • monci1974

  0

  Rzygamy wspólnie tym, co wydalają z siebie te półgłówki. Może teraz nieprzekonani się przekonają, że gdyby im to umożliwić, palili by ludzi w stodołach, jak to drzewiej się zdarzało.

 • Oceniono 2 razy 2

  Pieta, który dla własnych korzyści profanuje różaniec powinien spowiadać sie z tak ciężkiego grzechu a jako pokutę otrzymać chodzenie pieszo po Polsce w siermiężnej szacie z napisem "Boże przepraszam Cię i Naród Polski za szkodzenie wierzącym i Polsce " AMEN

 • romek4805

  Oceniono 2 razy 0

  panie prezesie pisu uważa się pan za dobrego katolika a tak naprawdę to nie powiem kim pan jest posyłasz pan młodych gó...arzy członków pana parti żeby się wykazali ale dlaczego przedtem nie powiesz pan im całej prawdy bo ja pamiętam to Wałęsa w gdanisku i w radomiu 9 i 10 grudnia z pana poparciem wieszali już wszystkich przeciwników Solidarność na latarniach i głosiliście tym wszystkim śmierci i to dzięki Jaruzelskiemu nie było mordu na polskiej ziemi to generał obronił polskę przed drugimi bałkanami i żeby nie było nigdy nie byłem członkiem parti jak również nie byłem zwolennikiem solidarność bo widziałem kto do tego związku wstępowali a byli to prawdziwi komuchy którzy w ciągu jednej nocy robili się patriotami i różnego rodzaju pijaczki któż stawali na czele tego związku a ci co zakładali uczciwi i prawdziwi patrioci zostawali odstawiani na boczny tor .TAKA JEST OBECNA I TAKA BYŁA TAMTA SOLDARNOŚCI .

 • Oceniono 5 razy 3

  - Biedny człowiek, nie zauważył, że nie ma ZOMO - ubolewała nad politykiem Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM. - Awantura wokół pochówku gen. Jaruzelskiego jest żenująca, zaczyna zmeniać się w groteskę - komentowała.
  Pani Paradowska ujela to w sposób idealny, kocham Pania i ogladam w "Superstacji"!

 • m949

  Oceniono 4 razy 2

  Powstał nowy obyczaj, co uroczystość to wrzaski, krzyki, agresja, chamstwo z różańcem w ręku, ....... czy to dzień niepodległości , czy to pogrzeb, .... Takie czasy!
  Społeczeństwo jest bardzo podzielone, idee dzielą , tworzą niewnawiść, .....
  Wszystko to, to skryte przygotowania do wojny.

 • milfur

  Oceniono 4 razy 0

  a mi sie chce rzygać na widok buźki pana Wrońskiego...widać w niej wszystko co najgorsze..nienawiść, pychę, obłudę....

 • pwpafcio

  Oceniono 7 razy 3

  Do wszystkich lubiących wymachiwać argumentami o katolicyżmie w Polsce we wszelkich możliwych uwarunkowaniach a w tym przypadku w kontekscie śmierci Pana generała: zastanów sie jeden z drugim zanim coś powiesz i zanim nie zaczniesz tryskać jadem dookola. Nie wszyscy katolicy - ja do nich naleze - sa takimi fanatykami za jach chcecie nas uważac.

  W przeciwieństwie do was pamiętam niedzielny poranek 33 lata temu i emocje temu towarzyszace i bez względu na to uważam, że Panu generałowi za niedopuszczenie do większej tragedii narodowej należy sie szacunek i godny pochówek.

  A w kontekście Jego walk w armii Berlinga: czy nie zastanowił sie zaden z was, czy nie był to jedyny z wyborów Polaków w gułagach? Jak wielu z nich spoźniło się do Andersa?

  Panie Generale: spoczywaj w spokoju

 • paka48

  Oceniono 8 razy 6

  W stanie wojennym wszyscy zapalali świeczkę w oknie, jako wyraz protestu przede wszystkim przeciw Jaruzelskiemu. Dziś Ja zapiłem świeczkę Jemu, za to że uchronił nas przed narodowym nieszczęściem - wojną domową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX