Przez 21 lat walczyła o zwrot 3 mln zł podatku. W końcu popełniła samobójstwo

Urzędnicy niezgodnie z prawem pobrali od niej 3 miliony podatku. Walczyła o zwrot przez 21 lat. Sąd 17 razy odsyłał sprawę do kolejnego rozpatrzenia. Zamknęła firmę, musiała sprzedać dom. W końcu popełniła samobójstwo. Walkę o sprawiedliwość zakończoną tragicznym finałem opisuje TVP Info.
Właścicielka firmy kosmetycznej z Kartuz przez 21 lat walczyła w sądzie o zwrot nienależnie pobranego podatku akcyzowego. W sumie chodziło o 3 miliony złotych - pisze serwis TVP Info. Krystyna i Jarosław Chojnowscy przez lata wygrywali sprawy sądowe - podatek uznawano za naliczony bezpodstawnie. Mimo to Izba Celna składała kolejne odwołania, a sąd w sumie 17 razy kierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Załamała się przed rozprawą

Kobieta zdecydowała się na samobójstwo, gdy otrzymała informację, że sprawa po raz kolejny wraca do sądu. Połknęła tabletki, a w liście pożegnalnym opisała cała sprawę. Trzy lata temu małżeństwo było zmuszone do zamknięcia firmy i sprzedaży domu. W obawie przed karnymi odsetkami państwo Chojnowscy cały czas płacili podatek, choć nie powinien być im naliczony.

- Trybunał Konstytucyjny powiedział, że państwo wobec mnie działało nielegalnie, to teraz państwo musi mieć odwagę wobec lojalnego obywatela. Lojalne państwo musi naprawiać swoje błędy - cytuje słowa Jarosława Chojnowskiego TVP Info.Więcej w TVP Info

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: