Jaruzelski na Powązkach. Szef IPN w RMF FM: To miejsce dla bohaterów, a nie komunistycznych dyktatorów

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński protestuje przeciw pochówkowi gen. Wojciecha Jaruzelskiego na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Jego zdaniem ten cmentarz ?to miejsce dla narodowych bohaterów, a nie komunistycznych dyktatorów?.
Biografia Wojciecha Jaruzelskiego "Generał". Przeczytaj książkę >>

- Nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora - powiedział dla RMF FM Łukasz Kamiński. Szef Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że były przywódca PRL może zostać pochowany wszędzie, tylko nie na Wojskowych Powązkach.

- Chcemy zachować czy tak naprawdę przywrócić charakter tej wyjątkowej nekropolii w dziejach Polski? - zapytał Kamiński.

Pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach

Przypomnijmy: Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się w najbliższy piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze I Armii Wojska Polskiego. Informację nieoficjalnie potwierdziły portalowi Gazeta.pl Kancelaria Prezydenta i stołeczny Ratusz. Pogrzeb ma się rozpocząć o godz. 12.00.

Z wnioskiem o pochowanie generała na Powązkach Wojskowych wystąpił Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Inicjatywę poparła rodzina generała.

Twitter o pochówku generała na Powązkach

Na Twitterze wielu użytkowników w komentarzach sprzeciwiało się takiemu rozwiązaniu, natomiast dziennikarze komentowali raczej pozytywnie.

Dyskusję przewidział Konrad Piasecki z RMF FM:Ideę pochówku generała na Powązkach poparł prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. Zgodził się z nim Roman Imielski z "Gazety Wyborczej":Za uhonorowaniem Jaruzelskiego pochówkiem na Powązkach byli politycy lewicy,m.in. cytowany przez radiową "Jedynkę" Jerzy Wenderlich:Przeciwna była zaś m.in. prawicowa dziennikarka Joanna Lichocka:Śmierć Jaruzelskiego

Jaruzelski, ostatni przywódca PRL i pierwszy prezydent wolnej III Rzeczpospolitej Polskiej, zmarł w niedzielę 25 maja w warszawskim szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy. Miał 90 lat.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (511)
Jaruzelski na Powązkach. Szef IPN w RMF FM: To miejsce dla bohaterów, a nie komunistycznych dyktatorów
Zaloguj się
 • andi55

  0

  Pare lat temu pochowalismy nieudacznika,nikczemnika,pieniacza i posmiewisko europy jako polityka z honorami godnymi bohatera narodowego.Pochowajmy Pana Generala godnie.Czeslaw Niemen spiewal -dziwny jest ten swiat,niedajmy aby o nas mowiono-dziwna(glupia) jestes Polsko.

 • owrynut

  Oceniono 1 raz -1

  Dla mnie Powązki nie są świętym miejscem, a Jaruzelski nie był dla mnie interesującą postacią. Może leżeć obok zimnego Leszka na Wawelu, tak samo namaszczony i uświęcony przez partię jedynowładca i dyktator, jak każdy król namaszczony przez Kościół na boskiego namiestnika. Może leżeć na Powązkach obok Żołnierzy Zawziętych, Wyklętych, Niepokornych, Zażartych z lewa i prawa, śmierć zrównuje wszystkich. Swoją drogą, kombatanci z komunistycznego WP musieli wiedzieć, że sprawa spowoduje reakcję prawicowych środowisk, po co wsadzać kij w mrowisko, nie rozumiem. Tak samo, jak grobowiec Kaczyńskiego w piramidzie Cheopsa, kogo to obchodzi. Dla mnie te miejsca są atrakcją historyczną, nie są zaś miejscami świętymi, albo ośrodkami kultu lub coś w tym stylu. Zażarta walka o pochówek Kaczyńskiego z jednej strony świadczyła o przerośniętym ego zwolenników, i jakiejś reytanowskiej, schizofrenicznej postawie przeciwników. Dla mnie Jaruzelski może spokojnie 'spocząć' nawet i na Wawelu. Nie dotyczy mnie to.

 • owrynut

  Oceniono 1 raz -1

  Dla mnie Powązki nie są świętym miejscem, a pan Jaruzelski nie był dla mnie interesującą postacią. Może leżeć obok zimnego Leszka na Wawelu, tak samo namaszczony i uświęcony przez partię jedynowładca i dyktator, jak każdy król namaszczony przez Kościół na boskiego namiestnika. Może leżeć na Powązkach obok Żołnierzy Zawziętych, Wyklętych, Niepokornych, Zażartych z lewa i prawa, śmierć zrównuje wszystkich. Swoją drogą, kombatanci z komunistycznego WP musieli wiedzieć, że sprawa spowoduje reakcję prawicowych środowisk, po co wsadzać kij w mrowisko, nie rozumiem. Tak samo, jak grobowiec Kaczyńskiego w piramidzie Cheopsa, kogo to obchodzi. Dla mnie te miejsca są atrakcją historyczną, nie są zaś miejscami świętymi, albo ośrodkami kultu lub coś w tym stylu. Zażarta walka o pochówek Kaczyńskiego z jednej strony świadczyła o przerośniętym ego zwolenników, i jakiejś reytanowskiej, schizofrenicznej postawie przeciwników. Dla mnie Jaruzelski może spokojnie 'spocząć' na Wawelu. Nie dotyczy mnie to.

 • tece92a

  Oceniono 1 raz 1

  Jaruzelski uchronił Polskę przed syndromem donieckim.Był zły - nie dał narodowi krwawo przegrać i obnosić się z męczeństwem.O czym mają pisać i brać nagrody - poeci i malować - matejki.

 • almir_almir

  Oceniono 4 razy 4

  Uwazam Pana Prezydenta / Generala Jaruzelskiego nie tylko za jedna z najbardziej kontrowersyjnych ale takze, i to byc moze przede wszystkim, najtragiczniejszych postaci Polski powojennej. Jako zolnierz wywalczyl z bronia w reku jej wolnosc i skazany byl zyc i dzailac w takich warunkach politycznych, jakie zostaly stworzone przez uklady mocarstw zawarte w Teheranie i Jalcie. Nie widze w nim absolutnie zadnego dyktatora socjalizmu ale postac, ktöra swymi dzialaniami wlasnie w tym okresie starala sie do przygotowanie Polski do nieuchronnych przemian. To, ze niektöre jego dzialania zwiazane byly nawet z ofiarami ludzkimi, bylo zlem nieuchronnym. Jednak twierdze ze jest on swego rodzaju "Judaszem" przemian politycznych w Polsce. "Judaszem" widzianym przeze mnie w pozytywnym swietle, bo bez podjetych przez niego kroköw nie dokonaloby sie odrodzenie polityczne w Polsce. Znienawidzony zostal przez oba, stojace naprzeciw soebie, obozy polityczne. Komunisci w Polsce oraz rzadzacy krajami socjalistycznymi nienawidzili go dlatego, ze nie stlumil opozycji i nie utopil jej w krwi, jak to uczyniliby z pewnoscia Honecker lub Ceausescu. Stworzyl warunki do "okragleg stolu" przy ktörym zasiadl z Panem Walesa i duchowienstwem. Do tego wszystkiego jeszcze przyjal w Polsce i odwiedzil w Watykanie papieza. Opozycjonisci, znowu, widzieli w nim "glowe" znienawidzonego systemu, ktöry rekoma i nogami bronil sie przed zmianami. Dla jednych wiec byl zly a dla drugich niedobry. Prezydentem RP zostal wybrany na mocy istniejacego w tamtych czasach prawa. Po odejsciu na emeryture byl otwarcie przez wielu polityköw i osoby prywatne lzony i oskarzany a przeciez zaden sad go jednak nie skazal. Teraz odszedl i uwazam, ze niewielu posiadalo taka klase jak On.
  Zycze mu i wierze w to, ze tam gdzie jest teraz znajdzie zrozumienie.
  Odpoczywaj w pokoju Generale. Wieczny odpoczynek...

 • npnw

  Oceniono 3 razy 1

  IPN maił się zajmowac dochodzeniem do prawdy a nie ocenami politycznymi. Szef IPNu nie wypowiada sie prwatnie, ale jako urzednik państwowy instytucji stworzonej w konkretnym celu. Uważam, że po tej wypowiedzi, pan ŁK powinien być natychmiast zwolniony.

 • Lech Kunc

  Oceniono 4 razy -2

  Boże ,widzisz i nie grzmisz? Te wszystkie komentarze są wynikiem Magdalenki i Okrągłego Stołu
  Brak odkomunizowana naszej Ojczyzny jest hańbą,której rezultaty można sobie poczytać poniżej. 25 lat niepodległej Polski nie wystarczyło na zdegradowanie i sprawiedliwe osądzenie
  potwornego oportunisty i karierowicza, działającegp w interesie zbrodniczego antyludzkiego, czerwonego potwora.CZY 45 LAT "Frontu Jedności Narodu" poczyniło aż takie spustoszenia w sumieniach moich rodaków?Jak mówi Lech Wałęsa "Ciszej nad TOM TRUMNOM"
  antyleming

 • jankop-yciski

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda, że dyrektor IPN - instytucji naukowej, wypowiada się kategorycznie w sprawie, która nie ma nic wspólnego z nauką lecz oceną moralną zmarłego człowieka. To kompromitacja nauki i instytucji mieniącej się naukową.

 • ed200816

  Oceniono 1 raz 1

  poseł PiS Pięta swoimi komentarzami co do pogrzebu Jaruzelskiego daje dowód swojej głupoty.w ten sposób napędza klientelę tfuSSkowi i jego mafii.nie mogę zrozumieć jak <katolik>może zakłócać pogrzeb katolika.jednocześnie modląc się z różańcem w rękach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX