"Tak wygląda koniec nieudanej inicjatywy politycznej", "Solidarna Polska żyła złudzeniem" [KOMENTARZE]

- Pomysł na Solidarną Polskę był właściwie próbą skopiowania Prawa i Sprawiedliwości, tyle że z innymi twarzami - uważa dr Rafał Chwedoruk. - To koniec Solidarnej Polski, ale i też wszelkich odprysków od głównych partii i to zarówno na lewicy jak i prawicy - twierdzi zaś prof. Kazimierz Kik. Wczoraj Zbigniew Ziobro ogłosił odejście z SP dwóch posłów. Partia tym samym traci klub.
Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro poinformował wczoraj, że posłowie SP Ludwik Dorn oraz Tomasz Górski zasygnalizowali wolę odejścia z ugrupowania. Zgodnie z sondażowymi wynikami SP otrzymała 3,1 proc. poparcia i znalazła się poniżej progu wyborczego. Ludwik Dorn był liderem listy SP na Mazowszu. Obecnie Klub Solidarnej Polski liczy 15 posłów; po odejściu Dorna i Górskiego - SP będzie tylko kołem poselskim.

"Tak wygląda koniec nieudanej inicjatywy politycznej"

Co teraz z "ziobrystami"? - Najłatwiej byłoby odpowiedzieć używając punkrockowego hasła - "no future" - ocenia politolog dr Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że po porażce w wyborach, po których sobie "ziobryści" najwięcej obiecywali, pozbawiana ogólnokrajowej trwałej struktury organizacyjnej partia nie może przetrwać. - Tak wygląda koniec nieudanej inicjatywy politycznej podjętej w stylu lat 90., czyli z założeniem, że wystarczy rozpoznawalny lider - ocenił politolog.

- Poza tym pomysł na tę partię był właściwie próbą skopiowania Prawa i Sprawiedliwości, tyle że z innymi twarzami. Dodajmy, że Solidarna Polska wykonywała sporo nieprzewidzialnych, niekonsekwentnych zwrotów - raz chciała pokazywać się jako bardziej radykalna, raz łagodniejsza. Nie sposób tak budować elektoratu - ocenił.

"Sami nie mają żadnego potencjału"

Podobnego zdania jest prof. Kazimierz Kik, który również nie widzi przyszłości dla partii Zbigniewa Ziobry. - To koniec Solidarnej Polski, ale i też wszelkich odprysków od głównych partii i to zarówno na lewicy jak i prawicy. Na polskiej scenie politycznej rozłamowcy nie są premiowani wyborczo. To już u nas tradycja. Ziobryści żyli złudzeniem, że w oderwaniu od mainstreamowych partii można stworzyć sobie jakąś ścieżkę. Polska scena polityczna ma swoje żelazne elektoraty i bardzo trudno jest stworzyć oddzielny elektorat - uważa prof. Kazimierz Kik, politolog.

Co z pozostałymi posłami SP? - Już widać, że część z tych polityków chciałaby wrócić do PiS-u. Może być tak, że PiS okaże wielkoduszność i przyjmie wszystkich tych żołnierzy poza Ziobrą, żeby dzięki zjednoczonym siłom dobić PO. Ale Ziobro podobnie jak Gowin powiedział za dużo w swoim czasie, dlatego obaj nie mają szans powrotu do swoich partii.

- Zwróćmy uwagę na to, że te odpryski z PO i PiS poszły do tych wyborów oddzielnie, każda pod swoim sztandarem, każda liczyła na sukces. Ale żadna z nich nie ma szans oddzielnie, nie łącząc się nie mają żadnego potencjału, tylko idąc pod ręce będą mieli szansę na przekroczenie progu - mówi Kazimierz Kik.

Więcej o:
Komentarze (20)
"Tak wygląda koniec nieudanej inicjatywy politycznej", "Solidarna Polska żyła złudzeniem" [KOMENTARZE]
Zaloguj się
 • stachkaz47

  0

  Teraz kolej aby ich tzn "pisiorskich odchodów" pogonić z Sejmu.

 • stachkaz47

  0

  PO to partia miłości - przygarnie was sieroty.
  Gowinów , Kluzików ,Kamińskich i innych popaprańców przyjęła.

 • zbyszek7484

  Oceniono 1 raz 1

  POpaprance ich lykna... polkneli zabe (Kaminskiego) to i reszte robactwa strawią ....

 • 7ogamihcra

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyński i jego antypolska banda, to kłamliwe podłe kanalie i wykopaliska polityczne z początku XX wieku.
  Ziobro ze swoją antypolską bandą to zupełnie podobne podle kłamliwe kanalie...ale nowoczesne.
  Innej różnicy miedzy tymi dwiema antypolskimi jaczejkami nie ma.
  Miejsce tych wszystkich pisich i odchodowopisich kanalii w szambie historii.
  Oby jak najprędzej.

 • blue911

  Oceniono 7 razy 5

  Jakie trzy inteligentne buzie na tym zdjeciu ,hahahah! Az milo popatrzec.

 • vomitorium1

  Oceniono 13 razy 9

  "Tak wygląda koniec nieudanej inicjatywy politycznej"
  i nawet gender z adamkiem
  nie pomogli

 • chi_neng1

  Oceniono 10 razy 6

  i wszystko zostalo powiedziane wyrazem twarzy calej trojki....

 • uzdek98

  Oceniono 15 razy 11

  zegnaaaj, zegnaaaj ..ooooo baj, baj ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX