'Gen. Jaruzelski nie uciekał przed odpowiedzialnością za stan wojenny. On się z tym mierzył'

- Stan wojenny był w Polsce przeprowadzony w taki sposób, żeby nie doprowadzić do rozlewu krwi, do masowych ofiar. Można było tę operację przeprowadzić w znacznie bardziej okrutny sposób - mówił w TOK FM Józef Pinior.
- Nie mam wątpliwości, że gen. Jaruzelski nie chciał nas zabijać, choć mógł. Pamiętam oczywiście, że zginęli ludzie, górnicy w kopalni Wujek, mamy też wiele niewyjaśnionych zabójstw, jednak myślę, że generał przed tym nie uciekał. To nie był tchórz, on się z tym mierzył i brał polityczną odpowiedzialność - tłumaczył Pinior.

- Wiem, że kiedy to mówię, usprawiedliwiam Generała. Ale mówię to jako jego przeciwnik polityczny, jako przywódca podziemnej Solidarności, który większość tego czasu spędził w więzieniu. Jednak to my wygraliśmy tę wojnę. A w takim wypadku w stosunku do przeciwnika należy zachowywać się po rycersku - dodał Pinior w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.

Gen. Wojciech Jaruzelski, autor stanu wojennego, ostatni przywódca PRL i pierwszy prezydent RP, zmarł wczoraj popołudniem. W komentarzach podkreślana jest jego odpowiedzialność za zło z czasów PRL, ale i udział w demokratycznych przemianach z 1989 r. Sprzeczne oceny są trwałe - mówią historycy i socjolodzy.

Więcej o:
Komentarze (10)
'Gen. Jaruzelski nie uciekał przed odpowiedzialnością za stan wojenny. On się z tym mierzył'
Zaloguj się
 • harystoh

  Oceniono 1 raz 1

  pinior tez polewa. przede wszystkim wojska rosyjskie nie mialy zamiaru wkroczyc do Polski (sa na to dowody): sytuacja polityczna, ekonomiczna i militarna sojuza byla na b. niskim poziomie (Afganistan) dlugi po olimpiadzie i mafijne powiazania brezniewa ktory ledwie nogami powloczyl. Jaruzelski ta decyzje powzial samotnie przy wspoludziale czlonkow wrony.
  wszystkiego sie cale zycie wypieral, zapieral a postawiony w kozi rog zaslanial sie nie pamiecia co dla uwaznego obserwatora bylo nienaturalne gdyz z kolei malo znaczace szczegoly w tym samym czsie odtwarzal z iscie perfekcyjna dokladnoscia, coz moim zdaniem ''doskonaly artysta'' od wszystkiego. Nawet gdy w szpitalu jego wlasna corka pyta sie: ''wszyscy mowia, ze ty nie jestetes ten Jaruzelski za ktorego sie podajesz - co na to odpowiada - ZMIENIA TEMAT !
  Jak dlugo mozna tolerowac takiego ''bohatera'' ktoremu juz teraz probuje sie pomniki stawiac?

 • framberg

  Oceniono 1 raz 1

  Owszem, uciekał przed odpowiedzialnością.
  W przemówieniu z 13 XII jest akapit o wzięciu na siebie całej odpowiedzialności za stan wojenny i jego skutki.
  Jaruzelski uciekał od odpowiedzialności. Uciekał od sądu, ocen, od dyskusji.
  Mężczyzna stara się by jego słowa znalazły poparcie w czynach (a nie w zadumach w ciepłych kapciach). Nałożenie munduru z pizoly mężczyzny nie zrobi.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 43 razy 5

  jeżeli jakiś desperat przypadkiem nasrał by na jego nagrobek

  to nie zawachałbym się kupić mu butelkę dobrej Whiskey i wpłaty na adwokata

 • mark6

  Oceniono 56 razy 14

  @aghrra
  "mordować" to podobno chcieli jego najbliżsi PRZYJACIELE !!!!!! a on tylko nas"uratował"
  dając dobrze "po ryju" aby "uspokoić" zły humor swoich PRZYJACIÓŁ!!!!
  To żadna postać "kontrowersyjna" !!!!
  To zwykły KOLABORANT !!!!!!!!!!!!!!

 • bog43

  Oceniono 46 razy 14

  Kto mógł przypuszczać , że tow. Jaruzelski tak dosłownie weźmie sobie hasło " Wszyscy do Urn "

 • kermit.dolomit

  Oceniono 60 razy 10

  Generał który nawet nie pierdnął bez zgody Moskwy Kazali mu to wysłał żołnierzy do Czechosłowacji Kazali mu to wprowadził stan wojenny w Polsce Kazali mu to się dogadał w Magdalence z kontrrewolucją co było papierkiem lakmusowym dla reform Gorbaczowa przy upadającym molochu Jakby mu kazali to by jeszcze zaśpiewał i zatańczył

 • aghrra

  Oceniono 50 razy -28

  Wiec głupi naród powinien być wdzięczny towarzyszowi generałowi który mógł mordować a dał tylko po ryju

 • nieprawomyslny

  Oceniono 57 razy 7

  można było krwawiej, owszem ale wówczas jaruzel skończyłby jak "czałczesku" w rumunii - i tego podskórnie się bał. Przestańcie wybielać tego komunistycznego kacyka moskwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX