Exit polls wpuściły nas w maliny? PO już cieszyła się ze zwycięstwa. A tymczasem PKW podała wyniki i...[JAK SIĘ ZMIENIAŁA SYTUACJA W NOC WYBORCZĄ]

Według wyników z 91 proc. komisji przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską to... jeden punkt procentowy. Informacje podane w środku nocy odwróciły o 180 stopni sytuację z wieczora, kiedy tuż po zamknięciu ogłoszono wyniki badania exit poll, które dawało zwycięstwo PO. W środku nocy partia Jarosława Kaczyńskiego miała nawet 7 proc. przewagi nad rywalem.
Niedziela. Godz. 21. Poznajemy pierwsze wyniki exit poll (to te, w których pytani są wyborcy opuszczający lokale wyborcze). Ipsos przeprowadził badanie przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi z udziałem ok. 85 tys. respondentów.

Wynik? 32,8 proc. dla PO, 31, 8 dla PiS. Donald Tusk i Platforma świętują. PiS robi dobrą minę do złej gry. Na Twitterze blokuje się od złośliwych komentarzy o kolejnej porażce Kaczyńskiego. Różnicę o włos przykrywa sukces partii Janusza Korwin-Mikkego.

Niedziela, około północy. Zapowiada konferencja Państwowej Komisji Wyborczej nie odbywa się. Prawicowi dziennikarze na Twitterze prześcigają się w żartach (?) o tym, że trwa fałszowanie wyników.

Poniedziałek. Ok. godz. 2. Pierwsza konferencja PKW. Ogłaszane są wyniki z 30 proc. komisji. I co? Różnica między PiS a PO aż 7-procentowa. I to z korzyścią dla partii Jarosława Kaczyńskiego (34,23-27,20). Na sali konsternacja. Dziennikarze dopytują o to, czy wiadomo, z których części kraju zebrano dane (nie od dziś wiadomo, że wschodnia część Polski popiera PiS, a zachodnia - PO). Komisja wyjaśnia, że dane pochodzą z całej Polski, głównie z mniejszych ośrodków, gdzie głosów jest mniej i szybciej się je liczy. Możliwe, że większe miasta zmienią te dane.

Poniedziałek. Godz. 3.15. Druga konferencja PKW. PKW ogłasza wyniki z 63 proc. komisji i znów prowadzenie PiS. Wprawdzie przewaga nad PO stopniała do 5 proc., ale ciągle jest o wiele wyższa od tego, co było podawane na początku wyborczego wieczoru. Według cząstkowych danych partia Kaczyńskiego uzyskało 33,88 proc. głosów, co daje 20 mandatów, a PO - 28,66 proc. i 17 mandatów.

Poniedziałek. Godz. 5 rano. PKW podaje dane z aż 91 proc. komisji wyborczych. I znów na prowadzeniu Prawo i Sprawiedliwość! Wynik 32,35 proc.. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska - 31,29. Najpóźniej wpływają głosy z Warszawy, bo w stolicy liczone są również głosy z zagranicy. Różnica jest niewiele większa niż jeden procent.

PKW poinformowała, że na kolejnej konferencji zostanie podany już oficjalny wynik wyborów, czyli ze 100 proc. komisji wyborczych. Kiedy to się stanie? Nie wiadomo.

Jedyne, co się zmieniało w stopniu nieznacznym to frekwencja. Wynik oscylował na wysokości około 22-23 proc.

Więcej o:
Komentarze (28)
Exit polls wpuściły nas w maliny? PO już cieszyła się ze zwycięstwa. A tymczasem PKW podała wyniki i...[JAK SIĘ ZMIENIAŁA SYTUACJA W NOC WYBORCZĄ]
Zaloguj się
 • 1pirat2

  Oceniono 13 razy 3

  PIS nie ma sie z czego tak bardzo cieszyć, kiedyś tylko po 2 latach swoich rządów, przegrali z PO zkretensem, a teraz po 7 latach rządów PO wygrali o 1%, to obciach a nie zwycięstwo.

 • zygosz

  Oceniono 17 razy -3

  Oj ,jak dobrze ,ze PiS odsuwa
  tych zlych ,a zamieszka z nami
  Prawo i Sprawiedliwosc.

 • Oceniono 11 razy -9

  W moim okręgu nikt nie miał problemu, aby zagłosować na Janusza Wojciechowskiego. Nie miałem żadnego problemu, aby przekonać niezdecydowanych, u których liczyło się nie przynależność partyjna, lecz jego kompetencja, i zaangażowanie w rozwiązywaniu spraw. Tusk - PO miała przez służby założoną tarczę ochronną w mediach , gdyby nie ten fakt manipulacji, to nie przekroczyliby progu wyborczego. Tak słabym Tuskiem, powinni wygrać wszyscy. Korwin narobi na pewno dużo zamieszania i bajzlu w parlamencie UE. g.rosiakvelnowak@gmail.com

 • zygosz

  Oceniono 14 razy -6

  Jaroslaw zbiza sie do wladzy ,
  kraj nasz pozostanie bogaty
  Tak niestety marza sobie Polacy..

 • zygosz

  Oceniono 17 razy -9

  Kto dzis glosuje na PO,
  spadnie juz calkiem na
  dno,a rozczarowanie lza
  w oku pozostanie.

 • zygosz

  Oceniono 11 razy -9

  Na zywo - tylko z PiS-em ,bedziemy
  kontrolowac zycie ,to Jaroslaw u
  wladzy ,pokaze jak naprawde
  zyc powinni Polacy ,teraz zrzucimy
  jarzmo falszywej doktryny,a narod
  pozostanie szczesliwy.

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 5

  Jeszcze nikt nie wygrał i nikt nie przegrał , ale sukcesu pisiorom nie wróżę

 • donaldwielki1

  Oceniono 8 razy -8

  fakiba
  5 godzin temu

  Oceniono 3 razy 1

  Kolejne przegrane przez pisorow wybory , a prezio tradycyjnie ogłasza zwycięstwo i sukces życzę następnych
  ========================================================================
  bez komentarza .....

 • chi_neng1

  Oceniono 22 razy 10

  Jedno jest pewne:
  Normalnie i trzezwomyslacy posiadaja ogromne talenty merytoryczne, zdolnosc krytykowania i wymagania, a przede wszystkim odgrywania rol obserwatorow siedzacych w sofach.
  Zelazny beton pisowski, na czworach, ale idzie do urn.
  Dzieki temu mamy taki rezulatat jaki mamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX