"To nie tak miało wyglądać". Niezadowoleni nie odpuszczają - kolejny wiec na Majdanie

- Poszedłem na wybory, oddałem swój głos. To mój obowiązek. Ale od urny ciągnęło mnie na Majdan. Dlaczego? Bo stałem tutaj tyle czasu po to, żeby coś się zmieniło - mówi reporterce Gazeta.pl Annie Pawłowskiej jeden z protestujących na kijowskim Majdanie. - A od trzech miesięcy nie widzę zmian - dodaje.
Niedzielne wiece były rewolucyjną tradycją Majdanu. Rozpoczynały się zawsze w południe od wspólnego śpiewania hymnu, antyrządowe okrzyków. Dziś grupka ludzi niezadowolonych z nowej władzy postanowiła kontynuować tę tradycję.

Coś poszło nie tak. - Nie tak to wszystko miało wyglądać - słychać na Majdanie. Część niezadowolonych nie zamierza odpuszczać. - Udało się pokonać Janukowycza, uda się znowu zawalczyć o swoje - twierdzą. To właśnie oni zwołali dzisiejszy wiec pod hasłem "Majdan III - ludowa opozycja".

"Nie można się dalej łudzić"

Od 12 każdy mógł wziąć mikrofon i zaproponować swoje rozwiązania polityczne i wskazać najważniejsze problemy. - Nie można się dalej łudzić. Nikt nie będzie dla nas walczyć z korupcją i nikt dla nas nie przeprowadzi lustracji. To wy, to my wszyscy musimy wziąć na siebie odpowiedzialność i stać się prawdziwą władzą. Ale odpowiedzialność nie zaczyna się w parlamencie. Ona zaczyna się przed domem, gdzie wasz sąsiad wyrzuca swoje śmieci - przekonuje jeden z mówców.

Inny tłumaczy, dlaczego zdecydował się przyjść. - Poszedłem na wybory, oddałem swój głos. To mój obowiązek. Ale od urny ciągnęło mnie na Majdan. Dlaczego? Bo stałem tutaj tyle czasu po to, żeby coś się zmieniło. A od trzech miesięcy nie widzę zmian. I ludzie też ich nie widzą - mówi.

"Kiedy walczyliśmy z przestępczą władzą, wszyscy staliśmy na barykadach"

To właśnie rozczarowanie obecną władzą jest tym, co jednoczy ludzi na wiecu. Poza tym wiele ich dzieli. Jedni proponują walkę z kapitalizmem, jako najlepszą drogę rozwoju Ukrainy, wysokie podatki dla najbogatszych, podniesienie pensji i odgórne uregulowanie cen. Ktoś rzuca, że obywatele powinni z rządzącymi zawierać kontrakty według rynku pracy, stając się ich pracodawcami, a jednocześnie kontrolerami. Ktoś ze zgromadzonych odkrzykuje, że to utopia, zaczyna się burzliwy spór.

W pewnej chwili wiec przerywa umundurowany mężczyzna, choć nie należący do żadnej oficjalnej formacji. To typowy widok na Majdanie. Sotnik każe się rozejść, nazywa organizatorów prowokatorami i separatystami. Ci powołują się na ukraińskie prawo, które zezwala takie zebrania. - Kiedy walczyliśmy z przestępczą władzą, wszyscy staliśmy na barykadach.

A teraz chodzą po Kijowie uzbrojone i umundurowane grupy, które chcą nam mówić, co możemy, a czego nie możemy jako obywatele. Kim oni są? Po co? Kto im pozwolił? Krzyczy do mikrofonu młoda kobieta. Po krótkiej dyskusji z jednym z sotników sprawa jest wyjaśniona. Na Majdanie pojawiło się ostatnio dużo nowych osób. Ci, którzy się nie znają, są nieufni i podejrzliwi.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (110)
"To nie tak miało wyglądać". Niezadowoleni nie odpuszczają - kolejny wiec na Majdanie
Zaloguj się
 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 0

  Wystarczyło by teraz na Ukrainie , w prowadzic reformy Balcerowicza i cały ten Majdan będzie przeciwko UNI.

 • tadian

  Oceniono 6 razy -4

  Zawsze powtarzam komu sie nie podoba w Polsce niech wy,,,dala.

 • baby1

  Oceniono 12 razy 8

  Nie po to CIA wywaliło ciężką forsę, żeby zrobić rozpierduchę na Ukrainie, abyście mieli o czymkolwiek sami decydować. W Polsce ludzie dawno się połapali, że nic nie znaczą, stąd frekwencja w wyborach do PE na poziomie 20%. Wy musicie jeszcze długo tego uczuć, a nauka nie jest przyjemna.

 • pascvale

  Oceniono 10 razy 8

  Banderowskiej czerni pobabrało się pod beretem. Nikt im nie wytłumaczył, że byli potrzebni do tego aby jednego złodzieja zastąpić innym. Wkrótce sami popędzą do Putina aby ich wszystkich przygarnął.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 1

  waltzman wygrał

 • yoric

  Oceniono 5 razy 1

  Gdzie są najwyżej oceniane wpisy, Gazeto?

 • 2560a

  Oceniono 14 razy 10

  Propaganda nam wciska ze wschodnia Ukraina, ze Krym, ..., to Putin.
  Ukraina to nie Polska. Ukraina to nie Wegry!
  Na Ukraine nalezy oatrzec jak na Jugoslawie. Ukraina jest sztucznym tworem powstalym z terenow kilku panstw. Ukraina rozpada sie jak Jugoslawia. (Nie bede wyliczac jak krwawo "demokracje"zaprowadzal tam "wolny swiat".)
  Ńie mozemy tylko przelknac faktu ze ktos by wstapil do Federacji Rosyjskiej. To nas boli! Czkawka nas meczy. Zajmijmy sie swoimi sprawami na TERENIE Polski.

 • ziutka333

  Oceniono 10 razy 4

  Oczywiście miało być inaczej. Siekiery i widły w dłoń i na Polaczków

 • artaj

  Oceniono 8 razy 8

  25 maja 2014 r. to początek przygotowań do nowej kolorowej rewolucji. Ciekawe jaki będzie kolor.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX