Lepiej pracować w Polsce czy Rosji lub Rwandzie? Związkowcy nie mają wątpliwości - w Polsce jest gorzej

Pod względem przestrzegania praw pracowniczych Polska przegrywa nie tylko z Niemcami i Szwecją, ale także - co może szokować - z Rosją, Rwandą i Albanią. Takie dane opublikowała Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych. Pod uwagę brano przede wszystkim kwestie związane z działalnością związkową. - Rosyjskie związki nie są świadome naruszeń prawa, do jakich dochodzi - ocenił w TOK FM dr Michał Polakowski z fundacji Icra.
Najlepiej mają pracownicy w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii, Belgii, Holandii, Togo i Urugwaju. Tak przynajmniej wynika z rankingu przygotowanego przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych.

Na przeciwnym biegunie są kraje pustoszone przez wojnę, m.in. Syria, Republika Środkowoafrykańska, Somalia, ale też Ukraina.

Zaprezentowane dane na razie nie robią zapewne większego wrażenia. Ciekawiej zaczyna być, kiedy zaczniemy analizować pozostałe kategorie. Okazuje się, że Polska jest gorzej oceniona niż Rwanda, Kamerun i Rosja. A te kraje raczej nie kojarzą się nam z rajem dla pracowników.

Wszystko tłumaczą kryteria, jakie brano pod uwagę, przygotowując ranking. Jak wyjaśnił w TOK FM dr Michał Polakowski z fundacji Icra, zajmującej się badaniami nad polityką społeczną, autorzy zestawienia skupili się na możliwościach prowadzenia w poszczególnych krajach działalności związkowej. - Skłaniałbym się ku takiej interpretacji, że rosyjskie związki zawodowe nie są świadome naruszeń prawa, do jakich dochodzi w tym kraju - stwierdził.

Warto dodać, że wśród krajów ocenionych podobnie jak Polska są m.in. Australia, Wielka Brytania, Etiopia, Tanzania i Brazylia.

"Wydźwięk moralny"

Według eksperta ranking przynosi sporo informacji, które powinny być ważne dla konsumentów. Wśród krajów słabo wypadających w zestawieniu są państwa, które są bardzo ważne dla polskich firm. To na przykład Chiny, Bangladesz, Indie, a to właśnie tam wiele naszych przedsiębiorstw przeniosło produkcję. Należą do nich przede wszystkim firmy odzieżowe.

- W tych krajach prawa pracownicze są notorycznie naruszane. A firmy, które tam produkują, korzystają z tego. Ważne, by konsumenci wywierali nacisk na przedsiębiorców. W Wielkiej Brytanii była taka akcja. Doszło do bojkotu firmy, która produkowała buty w jednym z takich krajów. My, konsumenci, możemy działać! - przekonywał dr Polakowski.

Polskimi reprezentantami w Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych są "Solidarność" i OPZZ.

Więcej o:
Komentarze (32)
Lepiej pracować w Polsce czy Rosji lub Rwandzie? Związkowcy nie mają wątpliwości - w Polsce jest gorzej
Zaloguj się
 • cunnilinguso

  Oceniono 1 raz -1

  A ja zatrudniam pracowników dostają na rękę 1500zł i jakieś bony na święta i są zadowoleni że maja robotę. Ja sam mam 2 luksusowe samochody i 2 domy, a oni dalej chcą pracować u mnie. Czemuś głupi boś biedny-czemuś biedny boś głupi...

 • zyks

  0

  No to wynocha do Rwandy, droga wolna, wszak paszport w szufladzie, Szanowni Panowie Związkowcy.

 • adambiernacki69

  Oceniono 2 razy 0

  Naturalnie. Stosunek pracy w tym kraju jest gwałtem. Drobnych przedsiębiorców wykańczają podatki i przepisy durnowate a gdyby tak każdy uczciwie i zgodnie z prawem prowadził działalność było by jej mniej o 80%. Polacy są już niewolnikami bez perspektyw i tak miało być a będzie jeszcze gorzej.

 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Ale za to w Polsce związkowcy maja największe prawa.
  W jednym Holdingu 20 różnych związków zawodowych.

 • rudi_0

  Oceniono 4 razy 0

  Teraz koniecznie musicie umiescic "riposte" w wykonaniu Jeremiego "Mordy Waszej" oraz Heni "Boeing - Klawiatury" B.
  Bez tego ten njuss jest niepelny !!
  ;)

 • red.kris

  0

  za to Polska to Raj dla pracowników, na pewno tak ...... :)))))))))

 • kalebas

  Oceniono 2 razy 0

  Najlepiej być na chorobowym.

 • halx77

  0

  Polacy porostu są zbyt mili i gościnni, to tylko pokazuje jaką mamy tolerancje, inne kraje gdzie stopa życiowa jest wyższa, ale dopadł ich sterowany kryzys.Już walczą albo ,leża na ulicach .Chyba powinniśmy przestać być tak mili ,oranie naszych finansów które wyniszczyły prawie wszystkie gałęzie przemysłu .Wiecie jaki kraj ,jeszcze ma takich miłych ludzi,Iran, ja parę miesięcy temu dowiedziałem, się że Słowianie wywędrowali z Iranu ,a dziś dowiedziałem się o gościnności tych ludzi .I takie moje jedno pytanie, dlaczego USA I żydzi wmawiają nam że to kraj złych ludzi i trzeba go zakatować?Ja znam odpowiedzi, NWO też zna,tylko to niewarta uwagi poważnych ludzi metafizyka .Musicie zobaczyć, że nasz wróg ,nie stoi po tej stronie ,gdzie go widzimy ....

 • halx77

  Oceniono 2 razy 0

  Polak taki sam murzyn, tylko biały ,ale taki artykuł przed wyborami ,to chyba prowokacja .Putin obniżył podatki, JKM to chce zrobić, i było by lepiej Jak inaczej zachęcić chciwych oligarchów ,do inwestycji ,chyba że wy nie chcecie rozwoju i to jest logiczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX