Niemieccy łowcy nazistów tropią zbrodniarzy z Majdanka. Kolejnych 20 podejrzanych

Centralny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu nie daje za wygraną. Póki nie jest za późno, chce wyłapać możliwie wszystkich żyjących jeszcze zbrodniarzy nazistowskich. Tym razem wyśledził blisko 20 osób podejrzanych o to, że byli strażnikami w hitlerowskim obozie zagłady Majdanek.
Odpowiednie dokumenty zostały przekazane prokuraturze, poinformował wicedyrektor Centralnego Urzędu Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu Thomas Will. - Dokumenty mają jednak niewielką moc dowodową - przyznał. Jest więc nastawiony sceptycznie co do tego, czy zgromadzony materiał wystarczy do wniesienia aktów oskarżenia. Kilku dalszych przypuszczalnych zbrodniarzy z Majdanka w międzyczasie zmarło.

Informacje z Moskwy

Na ślad domniemanych strażników naprowadziły śledczych z Ludwigsburga informacje pochodzące m.in. z centralnej kartoteki Federalnego Urzędu Administracji w Kolonii. Innym źródłem było Państwowe Archiwum w Moskwie, powiedział Thomas Will.

Pracownicy placówki w Ludwigsburgu szukali w moskiewskiej kartotece osób, które były aktywne na Majdanku od połowy 1942 do jesieni 1943 roku. W tym czasie obóz koncentracyjny Majdanek stał się obozem zagłady.

Poszukiwania pozwoliły ustalić listę z prawie tysiącem nazwisk. Placówka w Ludwigsburgu systematycznie bada teraz poszczególne osoby. Niewyjaśnionych jest jeszcze około 200 przypadków.

Sprawa Demjaniuka

Momentem przełomowym, który otworzył drogę kolejnym możliwym procesom była sprawa pochodzącego z Ukrainy Johna Demjaniuka, byłego strażnika w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. W sierpniu 2011 sąd w Monachium skazał go na karę pięciu lat więzienia za udział w zagładzie ponad 28 tysięcy Żydów. Demjaniuk zwany Iwanem Groźnym zmarł niespełna rok po wyroku w domu opieki w Bawarii.

Przez niemiecki obóz koncentracyjny i jeniecki w Lublinie - KL Lublin, potocznie zwany Majdankiem - przeszło prawdopodobnie 150 tys. osób. Według najnowszych ustaleń - jak podaje Państwowe Muzeum na Majdanku - życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (104)
Niemieccy łowcy nazistów tropią zbrodniarzy z Majdanka. Kolejnych 20 podejrzanych
Zaloguj się
 • cyniczne_oko

  0

  20? Tylko? Jakim cudem tak mało? Licząc że na wiezy wartowniczej siedział 20-latek to dzisiaj ma on zaledwie 95 lat. Czyżby ci faszyści to rzeczywiście byli jacyś nadludzie z genem długowieczności? No a abstrachując od tego absurdu to mamy kolejny - czy strażnika, który nie wydawał rozkazów ani nie mordował ani nie torturował tylko był STRAŻNIKIEM mozna oskarżyć o bycie zbrodniarzem? Nie wybielam załóg obozów koncentracyjnych ale odpowiedzialność spoczywała na tych co wydawali rozkazy - a tak dziwnie się złożyło że dożywali oni spokojnie swoich dni w RFN i USA ciesząc się wolnością i spokojem.

 • plumgazeta

  0

  To oni tam nie mają komunistów.?
  2o mln w NrD i żadnego bolszewika, co z nożem w zębach rozrywa dziecko.
  Sztasi, Mur. Honeker. I nic?
  To chociaż za Trabanta wsadżcie.

 • framberg

  Oceniono 3 razy 1

  Niemcy ich szukają. Żydzi też.

  A my nawet nie próbujemy ich odnaleźć a zbrodniarze z UB i dyspozycyjnych sądów lat czterdziestych i pięćdziesiątych torturujący i mordując polskich patriotów dostają od nas emerytury. Jeśli tak postępujemy, takie mamy państwo, prawo, instytucje, to na nic nie zasługujemy.

 • badziewiak66

  Oceniono 2 razy 0

  Tam łowią nazistów a u nas brunatni z Po i PSL usuwają nieprawomyślnych ze szkół. Co na to Bieniecki ? Rada Pedagogiczna Technikum nr 15 we Wrocławiu , pod baczną kuratelą służb , policji Tuska usunęła ze szkoły ucznia za udział w proteście przeciwko wykładowi Baumana. Uczniowi wręczono wilczy bilet na dalszą drogę życia w Polsce. Tak "Euroentuzjaści" z PO i PSL pokazali obywatelom gdzie mają konstytucyjną zasadę wolności przekonań politycznych i sumienia. Rzecz tym bardziej przerażająca że ucznia usunięto po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku sądu rejonowego, a więc zanim zakończona została droga sądowa. Oznacza to usunięcie ze szkoły za poglądy polityczne i przesądzenie winy przed rozpoznaniem środka odwoławczego. To nie jest faszyzm w wydaniu PO i PSL ?

 • sanczez_klatkowski

  0

  Żałosne , co skończył im się okres ochronny ? Jak zamierzacie ukarać 90latków ? Dożywociem ? Czym sie oni okupili że dano im przeżyć tyle lat w spokoju ?

 • tolek398

  Oceniono 5 razy 3

  Sława Ukrainie!
  Bohaterom słaaawa!
  Najgorsza dzicz II wojny.
  Czarne podniebienia jak mawiała moja babcia
  Prawa rączka Hitlera do czarnej, bestialskiej roboty na wschodzie Polski.

 • homofaszysta1

  Oceniono 6 razy 0

  A kiedy wytropią żydowskich zbrodniarzy za zbrodni popełnione na narodzie polskim? A kiedy ukaramy zbrodniarzy typu Jaruzelski czy Kiszczak?

 • leonleonidas

  Oceniono 2 razy 0

  Oj myja rece, myja rece Niemcy..
  Wesole to jest ze 70 lat po zakonczeniu IIWS zaczynaja znajdowac. Do tej pory tez pewnie szukali ale przypuszczam ze poczta do "podejrzynych" nie dochodzila.

  Niemiecka farsa.

 • rudy102a

  Oceniono 2 razy 0

  Rżenie historii!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX