Achmetow przeciw separatystom, ci nacjonalizują jego majątek. Rosja: Wycofaliśmy wojska. NATO: nieprawda [PODSUMOWANIE]

Najbogatszy człowiek Ukrainy Rinat Achmetow zalecił pracownikom swoich fabryk w Donbasie codzienny strajk przeciw separatystom. Ci ogłosili, że znacjonalizują - czyli przejmą - jego majątek. Rosja poinformowała, że wycofuje swoje wojska z granicy ukraińsko-rosyjskiej. NATO nie potwierdziło tych informacji. Co jeszcze działo się we wtorek na Ukrainie?
1. Achmetow nakazuje robotnikom strajk przeciw separatystom

Najbogatszy człowiek Ukrainy Rinat Achmetow zalecił pracownikom swoich fabryk w Donbasie, aby codziennie symbolicznie zastrajkowali przeciw separatystom. Praca w 20 fabrykach w regionie została wstrzymana na kilka godzin, o godz. 12 zawyły w nich syreny. - W odpowiedzi separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosili, że zaczynają nacjonalizację majątku oligarchy. - Achmetow wypowiedział nam wojnę - skomentowali.

2. Miedwiediew: Nie mogę obiecać, że nie zaanektujemy Doniecka i Ługańska

- Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nie chciał obiecać, że Rosja nie zaanektuje obwodów donieckiego i ługańskiego. - Nie mamy obowiązku niczego nikomu gwarantować, bo nigdy nie przyjęliśmy żadnych zobowiązać w tej sprawie - powiedział w telewizji Bloomberg.

3. Rosja: Wycofaliśmy wojska znad granicy. NATO: nic podobnego

- Rosja poinformowała, że wycofuje swoje wojska z granicy ukraińsko-rosyjskiej. Ani ukraińskie MSZ, ani NATO nie odnotowały jednak żadnych ruchów tych wojsk. Wręcz przeciwnie: agencja RIA Novosti poinformowała, że pod granicę, do obwodu woroneskiego, przyleciało kilkadziesiąt załóg rosyjskich sił powietrznych na wielkie ćwiczenia lotnicze, których kulminacja zaplanowana jest na 25 maja.

4. UE przekazała Kijowowi pierwszą transzę pomocy

Unia Europejska przekazała Ukrainie pierwszą transzę pomocy wynoszącą 100 mln euro. Kolejna transza możliwa jest w ciągu kilku tygodni, o ile Ukraina przedstawi plan przeznaczenia tych pieniędzy na reformy gospodarcze i polityczne.

5. 10 tys. Ukraińców stało się uchodźcami

Od początku kryzysu, według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), swoje domy musiało opuścić na Ukrainie 10 tys. osób, przede wszystkim Tatarów krymskich.

6. Sondaż: Poroszenko wygra w I turze

Według najnowszego sondażu wybory prezydenckie na Ukrainie Petro Poroszenko może wygrać już w pierwszej turze.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (52)
Achmetow przeciw separatystom, ci nacjonalizują jego majątek. Rosja: Wycofaliśmy wojska. NATO: nieprawda [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • zz1026

  Oceniono 1 raz 1

  "Grupa polskich działaczy społecznych, składająca się z profesorów, mecenasów i byłych posłów na Sejm republiki sporządziła i podpisała otwarty list poparcia dla polityki Rosji"

  mozesz top udowdnic?
  kto niby podpisal sie pod takim listem?

  "ysiące Polaków…, pozbawionych głosu i możliwości dostępu do mass mediów - sprzeciwia się tym wrogim dla ludzkości działaniom i solidaryzuje się z władzami Federacji Rosyjskiej"

  tu sie zgodze tysiace solidaryzuje sie z putlerem miliony z ukraina

  oczywscie tkai jelop jak ty nie widzi nic zlego w aneksji czesci ukriany albo wspieraniu terrorystow na wschodzie ktorzy morduja kazdego ktory jest niewygodny

  ciekawe ze ci separaytsci z krymu po 2 tygodniach cudem zmainieli sie w ruska armie co przyznal putler
  a ci sami separatysci na wschodize ktoryz maja braci blizniakow na krymie szykuja sie do wyjazdu do rosji pewnie jada do sklepow survivalowych oddac ruskie mundury i bron

 • the-truth-la-verite

  Oceniono 6 razy 0

  strajk pod lufami czolgow !!! i grozeniem zwolnien na bruk !!!

  to typowe dla platnych mordercow ktorzy finansuja banderowskich terrorystow !

  a oto prawda ... fakty ze nie wszyskich nawet w Polsce mozna oglupic ...

  " Cytuje :

  " Grupa polskich działaczy społecznych, składająca się z profesorów, mecenasów i byłych posłów na Sejm republiki sporządziła i podpisała otwarty list poparcia dla polityki Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie. Tekst tego komunikatu ukazał się w polskich mediach.

  „Plan włączenia Ukrainy do UE, a następnie do NATO, ma w swym zamyśle osaczenie Rosji z każdej możliwej strony. Świadoma część narodu polskiego, nieulegająca kłamstwom i manipulacjom politycznym i medialnym, widzi w tych działaniach dalsze zagrożenia dla wszystkich Słowian!” - czytamy w tekście listu.

  Autorzy listu zarzucają władzom Polski i „ich zachodnim gospodarzom” to, że „odegrali oni perfidną rolę w przygotowaniach i przeprowadzeniu zbrojnego zamachu na demokratycznie wybrane władze bratnich narodów Ukrainy”. Potępiają oni „awanturniczą politykę antypolskiej klasy politycznej i olbrzymie ich zaangażowanie na Majdanie, pomoc w szkoleniu i zbrojeniu faszystowskich Banderowców, którzy dla zdobycia w sposób zbrojny władzy na Ukrainie, posunęli się nawet do zabijania własnych „pokojowo nastawionych” cywilnych demonstrantów oraz funkcjonariuszy Berkutu”.

  „Polityka taka zasługuje na najwyższe potępienie. Cały imperialistyczny zachód, na czele z amerykańską administracją, juntą kijowską i marionetkami politycznymi w Polsce ma ukraińską krew na rękach” - piszą autorzy dokumentu.

  „Tysiące Polaków…, pozbawionych głosu i możliwości dostępu do mass mediów - sprzeciwia się tym wrogim dla ludzkości działaniom i solidaryzuje się z władzami Federacji Rosyjskiej” - konkludują autorzy listu."

  Dzieki Bogu, ze w Polsce sa jeszcze przyzwoici ludzie majacy niezalezny umysl i nie dajacy sie manipulowac faszystowkim gadom tak w Polsce jak i na zachodzie ... !!!

 • anton_pl

  Oceniono 3 razy 1

  Oglądałem te zdjęcia jeszcze raz: bardzo żałośnie to wygląda, ludzie wystraszeni o prace stoją tam bez przekonania, to już za komuny pochody 1 Majowe wyglądały znacznie lepiej i weselej...

 • pawel1piotr2

  Oceniono 7 razy 3

  Skąd Achmetow ma ten majatek ?
  Pewnie tak samo zdobyty, jak Kulczyka czy innych miliarderów. Zrabowany.

 • anton_pl

  Oceniono 15 razy 11

  korekta: Alf Stokes powiedział: "my nie chodzimy na wybory, nas się prowadza".

  PS. Przepraszam za pomyłkę. W Kołobrzegu bezchmurnie, temperatura 20 °C.

 • anton_pl

  Oceniono 17 razy 9

  "Robotnicy jednej z hut Achmetowa w Mariupolu podczas strajku przeciw separatystom"

  To nie robotnicy tylko niewolnicy, to tak jak w tej komedii "Pan wzywał Milordzie" - zagadnięty przez kogoś majordomus Alf Stokes, czy służba się wybiera na wybory odpowiedział: "tak, nas się prowadza na wybory" :D

  Co do meritum to uważam że należy znacjonalizować majątek tego kryminalisty, tak żeby zyski szły do ludzi a nie na bandyckie konta w Szwajcarii.

 • jan.w2

  Oceniono 18 razy 10

  Ale jaja złodziej Achmetow nawołuje do strajku w "swoich" ukradzionych fabrykach. Złodziejowi się popie...ło pod czachą z tego dobrobytu.

 • stachkaz47

  Oceniono 24 razy 6

  Ale banderowiec "kostuch" się rozszalał.
  Aż piana z pyska leci.
  Myśli że zakrzyczy zbrodnie banderowskich bandytów.

 • pascvale

  Oceniono 16 razy 12

  Spoko, to co tamci zabiorą, odbierze z unijnych dotacji. A w Unii myślą, że pomagają ubogim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX