Serce księdza pod Chrystusem w Świebodzinie? "Przepisy obowiązują wszystkich, ale może po znajomości z proboszczem..."

- Kult relikwii Kościoła katolickiego budzi we mnie pewną konsternację i zażenowanie... - przyznał w TOK FM Mikołaj Lizut. Prowadzący audycję PIWO odnosił się do wiadomości z wczoraj - że pod pomnikiem Chrystusa w Świebodzinie pochowano serce księdza - pomysłodawcy wielkiej figury. - Może trudno w to uwierzyć, ale ta konsternacja, skłonność do ironii w kwestiach relikwii to jest coś nowego - tłumaczył prof. Tadeusz Bartoś.
Historia serca księdza prałata Sylwestra Zawadzkiego jest bardziej skomplikowana. Duchowny zmarł miesiąc temu. Jego ostatnią wolą było, aby jego serce spoczęło pod pomnikiem Chrystusa w Świebodzinie, którego był pomysłodawcą. Życzenie księdza spełniono, ale teraz zaprotestował sanepid - zgodnie z prawem szczątki ludzkie można chować tylko na cmentarzach.

- Rozdzielanie zwłok i przechowywanie ich w różnych miejscach to oczywiście tradycja relikwii - tłumaczył w TOK FM prof. Tadeusz Bartoś, teolog i filozof z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. - Ja, niezależnie od problemu prawnego, mam dyskomfort estetyczny... - przyznał prowadzący audycję Mikołaj Lizut, ale zwrócił uwagę, że sam fakt tego "pochówku" może być wykroczeniem.

- Powinni przywrócić szczątki do całości i pochować na cmentarzu. Ale mamy do czynienia z sytuacją, że przepisy prawa dotyczą wszystkich, ale zawsze może być jakieś ustępstwo "po znajomości" z księdzem proboszczem... - wytknął Bartoś.

Cała produkcja relikwii

- Kult relikwii w Kościele katolickim nie od dziś budzi pewną konsternację i zażenowanie w różnych środowiskach - podkreślił Lizut. - Na przykład takie odczucia wzbudza we mnie. Pamiętam niedawną procesję do Świątyni Opatrzności Bożej wraz z nadgarstkiem ks. Jerzego Popiełuszki. Wydaje mi się, że takie ekshumowanie szczątków, dzielenie ich, czczenie budzi pewną konsternację - dodał

- Ta konsternacja, zażenowanie, skłonność do ironii w kwestiach relikwii to coś nowego - odpowiedział Bartoś. - Może trudno nam to sobie wyobrazić, ale fascynacja ciałem umarłym i przechowywanie relikwii - to ludzie uwielbiali. Może w południowych krajach jest jeszcze kult relikwii - to jest echem dawnych czasów.

Zdaniem gościa PIWA do kwestii relikwii dochodzi cała otoczka "biznesu" średniowiecznego, czyli produkcja relikwii i kwestia ich autentyczności. - Gdyby zebrać wszystkie relikwie świętego krzyża, to byłby cały las krzyży - zauważył Bartoś.

Sprawą pochówku serca księdza zajmuje się teraz prokuratura.

Więcej o:
Komentarze (41)
Serce księdza pod Chrystusem w Świebodzinie? "Przepisy obowiązują wszystkich, ale może po znajomości z proboszczem..."
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy 2

  " - Kult relikwii Kościoła katolickiego budzi we mnie pewną konsternację i zażenowanie... - przyznał w TOK FM Mikołaj Lizut "
  Panie Mikołaju, żeby było śmieszniej, ta cwana organizacja finansowa nazywająca się "Kościołem" potrafiła sprzedać kilkadziesiąt tysięcy "kawałków drewna z krzyża Jezusowego" do kościołów jako oryginały za ciężkie pieniądze.(gdyby je dodać wystarczyło by na żaglowiec)
  Ta firma gdyby mogła to sprzedała by -podobnie jak żydowscy kapłani -Jezusa, jeśli to zapewniło by im pieniądze i władzę.

 • normalny1944

  Oceniono 2 razy 2

  Bezczelnosc kleru niema granic mafia myśli że jest ponad prawem w czym im pomagają wybrancy narodu po prostu ścigają się kto im głębiej wejdzie pod sutanne , ,ta swolocz to wykorzystuje.

 • losiu4

  Oceniono 3 razy -3

  "- Kult relikwii Kościoła katolickiego budzi we mnie pewną konsternację i zażenowanie... - przyznał w TOK FM Mikołaj Lizut."

  dlaczego niby budzi konsternację?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  Księżulo chce pochować swe serce pod monstrualnym posągiem?
  Lekko na sercu nie będzie miał, o, nie!

 • alpina.alpina

  Oceniono 1 raz 1

  I jak on teraz biedaczek w NIEBIE bez tego serducha sobie poradzi....... ????
  Klechy robią dobre interesy - chcą i jedno ... i drugie .... I Księżulka w niebie i jego serducho dla interesiku ... feee

 • Pompejan Gracjan

  Oceniono 2 razy 2

  Tej szamańskiej watykańskiej mafii wydaje się że w tym skatoliczalym kraju to oni stanowią co wolno z co nie.

 • kazek1948

  Oceniono 6 razy 6

  Proponuję pochować tam jeszcze ptaszka księdza, on całe życie cierpiał z powodu celibatu.

 • Oceniono 4 razy 2

  ta banda bezkarnych klechów pokazuje że nasze Polskie prawo ma w du..e i że nikt im nie podskoczy ale myślę że już nie długo bo ludzie mają dość tych oszustów

 • pawel1piotr2

  Oceniono 4 razy 4

  Mam się teraz do tego serca modlić, czy jak ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX