Kancelaria Prezydenta zamieszcza w sieci plany wentylacji siedziby głowy państwa. "Rz": Osłabili ochronę prezydenta

"Dokładne plany wentylacji i instalacji elektrycznej, a nawet rozmieszczenie sygnalizacji pożarowej - takie dane dotyczące części siedziby Bronisława Komorowskiego można znaleźć w internecie" - pisze "Rzeczpospolita". - To złamanie zasady ochrony obiektu - mówi w dzienniku były antyterrorysta Jerzy Dziwulski.
Plany wentylacji, instalacji elektrycznej, a także rozmieszczenie sygnalizacji pożarowej zamieściła na swojej stronie Kancelaria Prezydenta szukająca wykonawcy remontu pomieszczeń biurowych w Pałacu Prezydenckim.

"Nie wiem, po co BOR strzeże Pałacu"

"Urzędnicy tłumaczą, że do publikacji dokumentacji zobowiązuje ich prawo, jednak niepokoju nie kryją specjaliści od bezpieczeństwa" - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik cytuje m.in. Jerzego Dziewulskiego, byłego antyterrorystę. - Nie wiem, po co BOR strzeże tego budynku, skoro jego plany można znaleźć w internecie - mówi Dziewulski.

Kancelaria Prezydenta się broni. Jej biuro prasowe oświadczyło, że ujawnione informacje "nie mają charakteru strategicznego i poufnego", a prawo nakłada na zamawiającego opisanie przedmiotu zamówienia "w sposób jednoznaczny i wyczerpujący". Biuro prasowe dodaje, że remontowane pomieszczenia "znajdują się w najbardziej jawnej części Pałacu", umiejscowionej z dala od korpusu głównego, w którym pracuje głowa państwa - podaje "Rzeczpospolita".

- Kancelaria powinna skorzystać z przepisów dotyczących przetargów newralgicznych dla bezpieczeństwa - uważa Łukasz Bernatowicz, ekspert Business Centre Club w dziedzinie zamówień publicznych.

"MON ogłosił przetarg na wirusa"

Do ujawnienia planów budynków, z których korzysta prezydent dochodziło już w przeszłości. Kancelaria Prezydenta w 2012 r. opublikowała plany części rezydencji w Wiśle i na Helu.

- Prawo dotyczące zamówień publicznych jest złe. Jakiś czas temu MON zamówił wirusa komputerowego, ogłaszając przetarg. To kolejny argument za tym, żeby je zmienić - mówi dla "Rzeczpospolitej" znawca problemu terroryzmu, prof. Tomasz Aleksandrowicz z Akademii Hutniczej w Pułtusku.

Aleksandrowicz dodaje, że jego zdaniem ujawnienie planów części Pałacu Prezydenckiego nie osłabi znacząco bezpieczeństwa prezydenta, "ale lepiej byłoby, gdyby planów nie ujawniono".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (43)
Kancelaria Prezydenta zamieszcza w sieci plany wentylacji siedziby głowy państwa. "Rz": Osłabili ochronę prezydenta
Zaloguj się
 • hamerykano

  Oceniono 1 raz 1

  akademia hutnicza w pułtusku
  to zamiejscowa filia akademi górniczej w ostrołęce.
  tam wykłada pawłowiczanka. :-D

 • arhangel

  Oceniono 20 razy 20

  Czekamy na Dni Otwarte Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu
  Dokumenty w sieci xls , doc , telefony, dane pracowników
  jeszcze rok temu przewalały się po internecie

 • zalep

  0

  Autor tego cudeńka to osi - wystarczy dopisać dwie literki.

 • ginztonickiem

  Oceniono 4 razy 2

  a kto i po co miałby się zamachać na gajowego? przecież to tylko szeryf Polski, jakiegoś dzikiego kraju na wschodzie

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 10 razy 4

  "były antyterrorysta Jerzy Dziwulski" chyba Dziewulski,
  "z Akademii Hutniczej w Pułtusku."

  Już się pośmiałem, ale wciąż nie wierzę, że to możliwe.

  Widzę, że nawet gimnazjaliści już zrezygnowali z "bezpłatnych praktyk".
  teraz swoją szansę dostały klasy 1-3.

  "

 • skasowana

  Oceniono 4 razy 2

  Jaki prezydent - taka kancelaria, no cóż.

 • xsawer

  Oceniono 3 razy 3

  Specjaliści po marketingu i zarządzaniu ukończonym w trybie zaocznym w Wyższej Szkole Wiązania Sznurowadeł w Pcimiu Dolnym , filia terenowa Zadupie Małe.

 • ad2009

  Oceniono 2 razy 2

  Straszna rzecz - ktoś sie zamachnie na pana prezydenta...
  Inna sprawa , że pewne rzeczy nie powinny być dostepne dla ogółu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX